Наукова історико-краєзнавча конференція у Ковелі
18 жовтня в Ковелі на Волині відбулась Всеукраїнська наукова історико-краєзнавча конференція, присвячена 27-й річниці незалежності України, 100-й річниці Української революції та 500-й річниці надання Ковелю магдебурзького права. Організаторами заходу виступили Ковельська міська рада, Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Волинський краєзнавчий музей та інші.
За матеріалами, представленими на форум, опубліковано збірник статей під назвою «Минуле і сучасне Волині та Полісся: Ковель і Ковельщина в українській та європейській історії». Вміщені тут публікації поділено на три розділи: «Ковель та ковельчани в європейській та українській історії», «Леся Українка, Олена Пчілка та родина Косачів в історії та культурі Волині та України» й «Загальні питання історичного краєзнавства та краєзнавчої освіти». Серед ілюстрацій видання – поштові листівки з видами Ковеля, історичні карти, знімки осіб, пов’язаних із цим унікальним краєм.
В ошатному науковому збірнику на 615 сторінок вміщено об’ємне дослідження наукового співробітника Нетішинського міського краєзнавчого музею Василя Вихованця «Загадкові реалії в житті князя Сангушка. Історичне розслідування». Рік народження цього родоначальника великої князівської династії невідомий, відхід за межу, можливо, 1463-й. Його до наших днів також незрозуміле ім’я, як переконливо з наукових лінгвістичних позицій довів В. Вихованець, походить від литовського Санґ в тогочасній староукраїнській вимові типу Федір – Федюшко, Кость – Костюшко тощо. Отже, Санґ – Сангушко.
Цього разу автор поставив за мету пояснити низку незрозумілих явищ в житті волинського князя Сангушка Федоровича з роду литовського володаря Ольгерда Гедиміновича. Зокрема, розкрити причину появи дивного Акту «Князь Сангушко зізнається…» (від 23 серпня 1433 р. в м. Бродні) про надання йому королем Ягайлом родинного м. Ратна. Незвичайність його полягає в тому, що такий документ мав би надавати Сангушкові король, а не нібито навпаки, як було прийнято вважати. Питання, кому і чому зізнавався князь, в дослідників століттями не виникало.
Серед іншого, науковець доводить, що довготривале змагання за розлогу удільну батькову власність, зокрема місто Ратно, й за її незалежність від Польської Корони відобразилось на малюнку герба князя Сангушка. Зміст його зображення для істориків також був тривалий час незрозумілим. Малюнок дивним чином і бачили, і тлумачили, бувало, кардинально протилежно. Науковець спробував дати вичерпні відповіді на всі проблеми, які перебували в полі зору переважно польських вчених, і навіть на ті, яких вони не помічали.
В передмові до корпусу статей ковельський міський голова Олег Кіндер зазначив: «Конференція, яка проходить у нашому місті раз у п’ять років, є однією із найбільш представницьких на теренах нашого краю. Її матеріали поповнюють наукові та дослідницькі фонди. Вони – неоціненні для педагогів навчальних закладів, музейних працівників, людей, які цікавляться минулим Волині».
Тарас Вихованець