Нові енергоблоки ХАЕС
Їх у зменшеному вигляді можна побачити
на демонстраційному макеті в інформцентрі ВП ХАЕС
Кабінет міністрів України зареєстрував у парламенті проект закону «Про розміщення, проектування і будівництво енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС». Законопроект за №11088 з ініціативи уряду подано на розгляд профільних комітетів. Без сумніву, цей крок є суттєвим зрушенням на шляху реалізації програми розвитку атомної енергетики, хоча шлях до його остаточного втілення ще надто довгий. А поки на законодавчому рівні утрясаються всі процедурні моменти, обидва енергоблоки типу В-392 уже побудували. І не деінде, а на промисловому майданчику Хмельницької АЕС! Побачити їх у всій красі разом з іншими будівлями і спорудами, задіяними у виробництві електроенергії, «заглянути» під кришку енергоблока, аби пересвідчитися в наявності додаткових систем безпеки, чим вирізняється новий мільйонник від своїх попередників, можна.... відвідавши інформаційний центр електростанції. Уже з липня тут функціонує сучасний макет як проммайданчика, так і самого енергоблока в розрізі.
Розпорядження НАЕК «Енергоатом» про закупівлю макетного та демонстраційного обладнання було видане президентом компанії ще на початку вересня минулого року. Над розробкою макету працювали інженер інформаційного центру Надія Походонько, начальник відділу підготовки оперативного персоналу НТЦ Вадим Тарикін, провідний інженер цього ж відділу Володимир Фінчук, начальник відділу супроводу нових блоків Геннадій Самосєй. А за його безпосереднє виготовлення взялася київська макетна майстерня «Формат Макет».
Макет електрифікований, що дозволяє наочно продемонструвати глядачеві принцип роботи енергоблока. Працівники інформцентру, на кого покладені обов’язки проведення екскурсій для дітей і дорослих, бачать у цьому велику підмогу в своїй роботі. Адже не завжди випадає відвести екскурсантів у машинний зал, і навіть на оглядовий майданчик, аби показати об’єкт загалом. Тим паче важко розповідати гостям, що називається, на пальцях про переваги нового проекту. А тут усе добре видно: відразу помічаєш, що навіть зовні третій і четвертий енергоблоки відрізняються від уже діючих. А на макеті самого В-392 добре видно реактор з розрізом по центру активної зони, систему швидкого введення бору, систему пасивного відведення залишкових тепловиділень, допалювачі водню тощо. Макет турбінного відділення дає чітке уявлення про турбінну установку вітчизняного виробництва – тихохідну турбіну, яку планується виготовити на харківському підприємстві «Турбоатом». Представлені на макеті і зовнішні будівлі енергоблока, зокрема, резервний трансформатор власних потреб, блочний трансформатор, баки із знесоленою водою, пристрій для натягування армоканатів гермооболонки реакторного відділення. Словом, усе, як у реальності.
Сам енергоблок з реактором ВВЕР-1000 (В-392) виконаний в зменшеному масштабі 1:100, який імітує за допомогою світлової індикації та деталей, що обертаються (ротор турбогенератора), роботу систем і обладнання реакторної установки та турбоустановки в режимах нормальної експлуатації. Дещо інший масштаб має макет проммайданчика – 1:500, на ньому можна побачити яким чином на енергоблоках виробляється електроенергія, та як вона видається через ВРП-330 і ВРП-750 кВ в об’єднану енергосистему.
Гості, які відвідують ХАЕС з екскурсією, високо оцінили наявність в інформаційному центрі такого макета і залюбки оглядають його. Ось і на цьому знімку Валерія Валуєва видно з яким зацікавленням екскурсанти знайомляться з роботою атомної станції, продемонстрованою на макеті. Почута інформація стає більш доступною і зрозумілою.
Ольга Сокол