Подiя, на яку не чекали
Звістка про вимушену зупинку другого енергоблока Хмельницької АЕС в той час, коли на нашому першому мільйоннику тривають планові ремонтні роботи, миттєво заполонила інформаційний простір. Українські медійники прагнули з’ясувати чи така ситуація не є загрозливою для безпеки, в тому числі для нормальної роботи енергосистеми України, і чи бува не «замерзає» у різдвяні дні Нетішин, оскільки його мешканців попередили про певні обмеження у виробництві теплової енергії. Серед тих, хто в пошуках кваліфікованих роз’яснень приїхав безпосередньо на ХАЕС, були телевізійники каналу NewsOne («Ньюс Ван») (на знімку) та регіонального «Поділля-Центр». З ними мав зустріч генеральний директор станції Микола Панащенко, і ось що він розповів журналістам про обставини зупинки другого енергоблока.
- Наш перший енергоблок був зупинений для проведення планового ремонту 7 листопада минулого року загальною тривалістю 96 діб. Основна мета цього ППР – підготовка енергоблока до продовження термінів експлуатації. За відкоригованою схемою на 2018 рік капітальний ремонт першого енергоблока закінчиться 10 лютого.
Другий енергоблок у 2017 році проходив середній плановий ремонт, за графіком ми мали провести його за 63 доби, фактично справилися із запланованим обсягом робіт за 59 діб і 25 жовтня енергоблок був підключений до мережі. До моменту нещодавньої зупинки він працював на 100% рівні потужності. 2 січня 2018 року ми виявили, що на енергоблоці є розбалансування у витратах води підживлення і продування першого контуру. Були видані команди на огляд відповідного обладнання, у герметичній зоні провели його за два прийоми, в результаті чого виявили незначне протікання теплоносія на ущільнюючій поверхні між патрубком чохла СУЗ і приводом органу системи управління захисту. По балансу води в першому контурі ми визначили, що протікання не суттєве, оцінювалося воно як 40 л/год. Оцінивши ситуацію, що склалася, було прийняте рішення про подачу заявки в ДІЯРУ на зупинку енергоблока для усунення виявленого дефекту.
Попереднє інформаційне повідомлення по факту зупинки другого енергоблока, підписане головним інженером атомної електростанції, розіслане 17 адресатам у «НАЕК «Енергоатом», ДІЯРУ, Міненерговугілля, Московський центр ВАО АЕС, на всі вітчизняні АЕС, Державний науково-технічний центр з ядерної і радіаційної безпеки, головному диспетчеру енергосистеми у м. Вінниця. Ми проінформували про стан енергоблока перед виявленням дефекту – працював він на номінальному рівні потужності 1005 МВт і всі схеми енергоблока відповідали регламенту.
3 січня о 01.57 згідно з поданою заявкою енергоблок було зупинено. На момент зустрічі Миколи Панащенка з журналістами блок уже був переведений у стан холодної зупинки, персонал допущений на демонтаж дефектного приводу органу СУЗ для того, щоб належним чином оцінити ступінь ремонту. Обстеження та ремонт відповідного обладнання, розслідування спеціально створеною комісією даної події, яка кваліфікується за нашими нормативними правилами як порушення в роботі ХАЕС, засвідчать істинну причину збою.
Керівник ХАЕС наголосив, що місто без тепла не залишилося. Звісно, температура гарячої води у домівках нетішинців, як і температура у самих оселях, дещо нижча, ніж зазвичай, але особливих нарікань від жителів міста та розташованих в ньому організацій немає. Все навантаження з обігріву міста лягло на пускорезервну котельню. За словами Миколи Сергійовича, з ним вона успішно справляється, запаси мазуту є, парові котли працюють справно. І протягом всього періоду непланового ремонту ПРК забезпечуватиме подачу теплоносія на місто, за попередніми для роботи обох котлів буде використано близько 1000 тонн мазуту. До речі, маючи запасні частини і прокладковий матеріал, з виконанням необхідних ремонтних робіт персонал справився на добу раніше і вже 8 січня енергоблок запрацював.
Те, що відбулося, доволі рідкісне явище, що стало цілковитою несподіванкою для атомників. Адже, як підкреслив генеральний директор, обладнання і комплектуючі виробництва чеського об’єднання «Шкода ядерне машинобудування» досить надійні і жодних нарікань на їх роботу не було. За останні десять років це перша подія такого рівня, через яку був зупинений енерго-блок. При цьому радіаційний фон на території ХАЕС і за її межами не зазнавав змін і знаходиться у межах норми. Подія за шкалою INES кваліфікується нульовим рівнем, як така, що не впливає на безпеку і не пов’язана із безпекою.
Принагідно журналісти поставили генеральному директору ряд запитань, не пов’язаних з подією, що мала місце на другому енергоблоці. Їх, зокрема, цікавила подальша доля третього і четвертого енергоблоків. Їх добудова, на переконання Миколи Сергійовича, потрібна і нашому місту, і Україні, і вона буде виконана. Затягування в часі сталося через денонсацію міжурядових українсько-російських угод у цьому питанні (причини очевидні), відтак відмінений Закон, прийнятий у 2012 році, який відкривав дорогу проектувальникам та будівельникам. Після переговорів з чеською стороною зійшлися на тому, що на добудовуваних 3-му і 4-му енергоблоках використовуватимемо реакторну установку виробництва «Шкода ядерне машинобудування». Точно таку ж, яка експлуатується на чеській АЕС Темелін з двома діючими енергоблоками. Для цього через Атомпроектінжиніринг – структура НАЕК, - замовлено проектанту роботу, пов’язану із переглядом техніко-економічного обґрунтування добудови 3 і 4 енергоблоків. За розрахунками, на добудову потрібно буде затратити 74.3 млрд гривень. Наразі ТЕО проходить держекспертизу, у найближчі місяці вирішуватиметься питання про його розгляд і схвалення у Кабміні.
Показники безпеки енергоблока не погіршаться по відношенню до первинного ТЕО, яке у 2011 році ми представляли населенню і організаціям під час проведення громадських слухань. Вони покращаться, вплив на довкілля змін не зазнавав. Ми проведемо консультації із депутатськими корпусами різних рівнів Хмельниччини і Рівненщини. Цей процес вже триває, ряд депутатських делегацій приїжджали безпосередньо на ХАЕС знайомитися з її роботою, спеціалісти станції також виступали на сесіях у Славуті, Шепетівці, Здолбунові. На порядку денному залишається питання у якому форматі проводитимуться громадські слухання з приводу добудови 3 і 4 енергоблоків. Навряд чи доцільно робити це в тому ж обсязі, що й у 2011 році, коли громадські слухання проводилися у 16 населених пунктах зони спостереження (Хмельницька і Рівненська області). Питання у стадії обговорення, та у будь-якому випадку обсяг проведення погоджуватимемо із повноважними представниками територій, що входять до 30-кілометрової зони ХАЕС.
У ході розмови із журналістами Микола Сергійович розповів про доцільність спорудження комплексу з переробки твердих радіоактивних відходів, будівництво якого розпочнеться в наступному році, пояснив у якому вигляді і де зберігаються РАВ зараз, для чого потрібне Україні ЦСВЯП, будівництво якого розпочалося в зоні відчуження ЧАЕС. Повідомив про нещодавнє засідання НКРЕКП, на якому комісія встановила тариф для Енергоатома на відпущену електроенергію 54.03 коп. за кВт*год, на теплову – 86 гривень за 1 Гкал. Також керівник станції дав розлогу характеристику її діяльності за весь період експлуатації та минулий рік, показавши у цифрах і фактах ефективність нашої роботи, заходи, спрямовані на підвищення безпеки і мінімізацію помилок персоналу.
На знімку: журналісти «Поділля-Центр» знайомляться з роботою ПРК. На запитання телевізійників відповідає начальник ГТЦ В.І.Турицький.
Ольга Сокол
Фото Олени Веселової