ОНОВЛЕННЯ СПРИЯЄ БЕЗПЕЦІ
Реконструкція та модернізація на Хмельницькій АЕС є процесом перманентним. Це дає можливість постійно підвищувати безпеку діючих енергоблоків, налагоджувати тісну співпрацю з вітчизняними та зарубіжними інституціями, в компетенції яких є контроль за дотриманням основних вимог щодо надійної експлуатації ядерних об’єктів.
- У ході реалізації заходів, які пов’язані із безпекою, - розповідає начальник відділу модернізації і реконструкції Олександр Косік, - ми керуємось низкою нормативних документів. Основний з них – «Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій», що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2011 року №1270, і розроблена відповідно до Указу Президента України від 12 травня 2011 року №585 про введення в дію рішення засідання Ради національної безпеки і оборони України з питань безпеки АЕС України та перспектив розвитку атомної енергетики України в світлі подій на АЕС «Фукусіма-1». Термін завершення її реалізації - грудень 2020 року. Метою К(з)ПБ є підвищення рівня безпеки експлуатації енергоблоків атомних електростанцій і надійності їх роботи, а також заміна застарілого обладнання, яке відпрацювало свій ресурс. Дана програма дозволить виконати зобов’язання України щодо впровадження рекомендацій МАГАТЕ, вироблених за результатами оцінки проектної безпеки українських АЕС (стрес-тестів), проведеної в період 2008-2010 рр. в рамках Спільного проекту Єврокомісії.
Олександр Косік також наголосив, що за час експлуатації енергоблоків Хмельницької АЕС реалізовано 870 проектів з модернізації та підвищення безпеки. Важливими є заходи, які безпосередньо пов’язані із безпекою діючих енергоблоків. Їх реалізація розпочалася 2005 року на основі схвалених Кабінетом Міністрів України, програм: «Концепція підвищення безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій»; «Програма модернізації енергоблоків АЕС України з реакторами ВВЕР-1000 (В-320) Частина 2. Енергоблок №2 Хмельницької АЕС»; «Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій» (К(з)ПБ). Для нас зараз важливо реалізувати програму із виконання заходів, які пов’язані із продовженням терміну експлуатації першого енергоблока та підвищенням безпеки другого. Фінансування їх здійснюється за кошти ДП «НАЕК «Енергоатом» і за рахунок кредитних коштів Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) та Європейського співтовариства атомної енергетики (Євратом).
- Які роботи з реконструкції та модернізації були виконані у ході теперішньої ремонтної кампанії на другому енергоблоці?
- Реалізація програми з реконструкції та модернізації проходить за визначеними напрямками. Частина робіт із підвищення безпеки пов’язана із встановленням обладнання, придбаного за сприяння Європейського Банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Це стосується модернізації САЕ 1-ї групи надійності; модернізації силових і керуючих гермопроходок, тобто, заміни силових кабельних проходок типу ВДУ та герметичних кабельних проходок типу ПГКК на сучасні гермопроходки, які виготовлені Харківським заводом «Елокс». Важливими є роботи із забезпечення підживлення і охолодження басейну витримки та парогенераторів в умовах тривалого повного знеструмлення АЕС, працездатності споживачів системи технічної води групи «А» при зневодненні бризкальних басейнів, аварійного електропостачання в умовах тривалого повного знеструмлення АЕС. Під контролем Держатомрегулювання перебуває робота із реалізації заходів для попередження аварій, аналогічних аварії на АЕС «Фукусіма-1». Це зокрема встановлення системи аварійного видалення водню із гермооб’єму реакторного відділення.
Начальник відділу модернізації і реконструкції також зазначив, що після завершення ремонту на другому енергоблоці всі технічні працівники приступлять до запланованих робіт на першому. У ході ремонтної кампанії тут також передбачено виконати значний перелік робіт із реконструкції та модернізації. Це, зокрема, заміна герметичних кабельних проходок, щитів постійного струму. Важливим також є встановлення обладнання для зменшення концентрації водню у гермооболонці, схем підключення мобільних насосних установок. Під контролем буде забезпечення аварійного електропостачання в умовах повного знеструмлення енергоблоків. Ці заходи передбачені програмою з продовження терміну експлуатації першого енергоблока.
Олександр Шустерук
Фото автора