Передбачаємо безпечне зберігання радіоактивних відходів
23-24 січня на Хмельницькій АЕС працювала група експертів проекту технічної допомоги ЄС «Визначення форм відходів, що забезпечують безпечну переробку, зберігання та захоронення радіоактивних відходів (РАВ), які зберігаються на українських ядерно-енергетичних підприємствах». Проект реалізується у рамках Програми взаємодії «Інструмент співробітництва в сфері ядерної безпеки» (ІСЯБ) і фінансується з бюджету Європейської Комісії (ЄК).
Перша технічна нарада відбулася за участю експертів консорціуму «NUKEM Technologies Engineering Services GmbH», «BS», «PLEJADES GmbH - Independent Experts», представників ДСП «Екоцентр» та «НАЕК «Енергоатом», а також фахівців хімічного цеху та цеху дезактивації і поводження з радіоактивними відходами Хмельницької АЕС.
Проект розпочався восени 2018 та розрахований на три роки. Його бенефіціаром є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, представлене «НАЕК «Енергоатом» і Державним агентством України з управління зоною відчуження. Кінцевими користувачами є Хмельницька, Рівненська, Запорізька, Южно-Українська і Чорнобильська АЕС, а також «Центральне підприємство із поводження з радіоактивними відходами».
«В результаті впровадження даного проекту ми отримаємо дієві механізми для ефективного впровадження сучасних технологій і проектування відповідних установок для безпечної та економічно ефективної переробки і подальшого захоронення радіоактивних відходів, які зараз утворюються і зберігаються на українських атомних електростанціях», - наголосив начальник ЦДПРВ ХАЕС Сергій Коротов.
На майданчику Хмельницької АЕС учасники візиту разом із спеціалістами ХАЕС здійснили обхід усіх установок із поводження з РАВ, а також сховищ, які розташовані на території станції, узгодили перелік документів та первинних питань, які будуть вирішуватися в початковій стадії міжнародного проекту.
За словами керівника групи проекту, представника «PLEJADES GmbH - Independent Experts» Зорана Дрейса, компанії, які реалізовують даний захід, разом мають понад 100 років успішного досвіду роботи у цьому напрямку. Співрозмовник зауважив, що особисто за роки роботи в МАГАТЕ надавав підтримку в реалізації подібних проектів у 54 країнах світу, зокрема Канаді, його ж колеги працювали в Німеччині, Бельгії, Китаї, Фінляндії, Росії, ПАР.
Експерт проекту Олаф Ніцше розповів, що має 35-річний досвід роботи в атомній енергетиці: «Основна сфера моєї діяльності якраз зосереджена в розробці технологій поводження як з рідкими, так із твердими відходами. Я брав участь як у проектуванні установок із поводження з РАВ, зокрема цементування, компактування, так і в їх впровадженні та експлуатації». А представник «NUKEM Technologies Engineering Services GmbH» Йоахім Хайдук, будучи заступником керівника департаменту радіаційної безпеки, розробив оцінки безпеки чи не для усіх атомних електростанцій Німеччини.
Європейці зазначили, що дуже задоволені відвідинами Рівненської та Хмельницької АЕС і впевнені у тісній співпраці з українськими колегами та в реалізації проекту у визначені терміни. А в лютому наступний візит заплановано на Запорізьку та Южно-Українську атомні електростанції.
Наша довідка. Співробітництво з Європейським Союзом у сфері енергетики «НАЕК «Енергоатом» здійснює переважно через дві програми: TACIS та INSC (ІСЯБ). Європейська Комісія у 1991 році розпочала співпрацю з Україною в рамках програми TACIS. Основна мета програми – надання конкретної допомоги для підвищення ядерної та радіаційної безпеки шляхом постачання новітнього обладнання, технологій тощо. Програму було завершено у 2006 фінансовому році, загальний обсяг фінансування з боку ЄС склав понад 200 млн євро.
Після завершення програми TACIS ЄК продовжила надавати допомогу в рамках нової програми – INSC, яку, згідно з рішенням Європейської Комісії, розпочато з 2007 фінансового року. Головною відмінністю від програми ТАСIS, яка була спрямована на конкретні АЕС, програма ІСЯБ зорієнтована на проекти, які мають вплив на роботу всіх діючих АЕС України і на «м’яку» допомогу. Такий підхід передбачає реалізацію пілотних проектів і розповсюдження результатів на інші АЕС за кошти Енергоатома.
Тетяна Степанюк
Фото автора