Підвищується безпека атомних енергоблоків
У інформаційному центрі ХАЕС відбувся брифінг для працівників ЗМІ з тематики виконання заходів К(з)ПБ з метою підвищення безпеки енергоблоків ВП ХАЕС. У розмові взяли участь заступник генерального директора ХАЕС з капітального будівництва Олег Рахлінський, заступник головного інженера з технології та інжинірингу Олег Хатьомкін, начальник цеху дезактивації і поводження з радіоактивними відходами Сергій Коротов і начальник відділу охорони навколишнього середовища Олександр Левицький. Живий діалог роз’яснив чимало позицій, що цікаві для громади регіону. Олег Васильович Рахлінський зокрема зауважив, що «Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій» (далі К(з)ПБ), затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2011 року №1270, і розроблена відповідно до Указу Президента України від 12 травня 2011 року №585 про введення в дію рішення засідання Ради національної безпеки і оборони України з питань безпеки АЕС України та перспектив розвитку атомної енергетики України в світлі подій на АЕС «Фукусіма-1». Термін завершення реалізації К(з)ПБ - грудень 2020 року.
Метою К(з)ПБ є підвищення рівня безпеки експлуатації енергоблоків атомних електростанцій і надійності їх роботи, а також заміна застарілого обладнання, яке відпрацювало свій ресурс. Дана програма дозволить виконати зобов’язання України щодо впровадження рекомендацій МАГАТЕ, вироблених за результатами оцінки проектної безпеки українських АЕС (стрес-тестів), проведеної в період 2008-2010 рр. в рамках Спільного проекту Єврокомісії - МАГАТЕ - Україна.
Далі промовець зазначив, що багаторічна експлуатація ВП ХАЕС продемонструвала надійну і стійку роботу енергоблоків. У той же час, постійне підвищення вимог з безпеки, що висуваються до АЕС з боку світової спільноти, вимагає постійного вжиття заходів з підвищення безпеки.
У «Заяві в сфері безпеки» керівництва Компанії сказано, що пріоритетним завданням у сфері безпеки є підвищення та дотримання досягнутого рівня безпеки діючих енергоблоків АЕС відповідно до положень Конвенції про ядерну безпеку.
За весь час експлуатації енергоблоків Хмельницької АЕС реалізовано 870 проектів з модернізації та підвищення безпеки, однак, найбільш значимі заходи, які впливають на безпеку, виконувалися починаючи з 2005 року за наступними, схваленими Кабінетом Міністрів України, програмами: «Концепція підвищення безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій»; «Програма модернізації енергоблоків АЕС України з реакторами ВВЕР-1000 (В-320) Частина 2. Енергоблок №2 Хмельницької АЕС»; «Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій» (К(з)ПБ).
До К(з)ПБ була включена низка заходів, серед яких заходи з Програми модернізації енергоблоків Х-2/Р-4; заходи для попередження аварій, аналогічних аварії на АЕС «Фукусіма-1», Японія; заходи, розроблені за результатами експлуатаційного досвіду. Всього по К(з)ПБ для енергоблоків Хмельницької АЕС заплановано до реалізації по 90 заходів для енергоблоків №1 та №2, а також 6 загальностанційних.
Фінансування виконання заходів здійснюється за кошти ДП «НАЕК «Енергоатом» і за рахунок кредитних коштів Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) і Європейського співтовариства атомної енергетики (Євратом).
За рахунок коштів ДП «НАЕК «Енергоатом» виконуються роботи з розробки проектної документації, закупівлі матеріалів, необхідних для реалізації заходів, виконання будівельно-монтажних і пусконалагоджувальних робіт.
Олег Вадимович Хатьомкін доповів, що на Хмельницькій АЕС виконано 51,1% від обсягу заходів К(з)ПБ, запропонованого для реалізації на енергоблоках №1 та №2. У порівнянні з іншими АЕС України, ХАЕС займає третю рейтингову позицію; на енергоблоці №1 ХАЕС виконано 45,5%, а на енергоблоці №2 ХАЕС 56,7% від обсягу заходів К(з)ПБ, запропонованих для реалізації на енергоблоках з реакторною установкою серії В-320.
Реалізація заходів К(з)ПБ, спрямованих на підвищення безпеки енергоблоків і модернізацію обладнання, проводиться, як правило, під час щорічних планово-попереджувальних ремонтів (ППР). Багато робіт з підвищення безпеки, модернізації та реконструкції мають тривалий термін реалізації і виконуються протягом кількох років, з огляду на те, що пов’язані з поетапною заміною ряду елементів обладнання. Зокрема у 2016 році на енергоблоці №1 завершена реалізація технічно складного і одночасно дуже важливого з точки зору безпеки заходу К(з)ПБ щодо підключення джерела надійного живлення II категорії систем нормальної експлуатації, що забезпечують підкритичність реактора. Реалізація даного заходу дозволить зменшити ризик виникнення і розвитку аварій, в тому числі забезпечить працездатність систем, що забезпечують збереження турбіни. Вартість заходу оцінена близько 120,0 млн грн.
Також в рамках К(з)ПБ виконується комплекс заходів «Національного плану дій за результатами «стрес-тестів» для запобігання запроектних аварій, можливих внаслідок явищ природного характеру, пов’язаних з удосконаленням управління важкими аваріями (так звані «постфукусімські» заходи). Основним результатом впровадження цих заходів є можливість ліквідації запроектної аварії у зв’язку з тривалим повним знеструмленням енергоблоків з відмовою всіх джерел змінного струму і втратою кінцевого поглинача тепла (тобто відмовою системи технічного водопостачання відповідальних споживачів реакторного відділення), а також забезпечення сейсмічної безпеки об’єктів ВП ХАЕС. У 2017 році планувалась закупівля мобільних дизель-генераторів малої потужності, мобільних насосних установок, для блоків №1 та №2, і вони вже виготовлені та мають надійти на станцію.
Реалізація заходів щодо підвищення безпеки вимагає значного залучення фінансових і людських ресурсів. Так, на виконання перерахованих вище заходів необхідно витратити близько 160 млн грн.
Згідно із затвердженим ДП «НАЕК «Енергоатом» планом-графіком реалізації КзПБ, у 2017 році повинні бути виконані в повному обсязі 9 заходів: 3 заходи на енергоблоці №1 і 6 заходів на енергоблоці №2.
У грудні 2018 року закінчується проектний термін служби енергоблока №1 Хмельницької АЕС. Для продовження терміну його експлуатації на ВП ХАЕС розроблена і знаходиться в стадії узгодження програма і деталізований план-графік підготовки енергоблока №1 Хмельницької АЕС до експлуатації у понадпроектний період, складовою частиною якої є виконання 52 заходів К(з)ПБ - це заходи капітального і аналітичного характеру. Виконання в повному обсязі всіх запланованих заходів дозволить енергоблоку №1 Хмельницької АЕС безпечно продовжувати виробляти електроенергію і в понадпроектний період.
На сьогоднішній день в світі за даними МАГАТЕ експлуатується 440 атомних енергоблоків, 137 з них - зі строком експлуатації більше 30 років. Досвід продовження термінів експлуатації перших двох рівненських, южно-українських та запорізьких енергоблоків підтверджує той факт, що українські реактори мають для цього достатній запас міцності.
Загалом, реалізація К(з)ПБ - це підвищення рівня безпеки експлуатації енергоблоків і надійності їх роботи, зменшення ризиків виникнення аварій під час стихійного лиха або інших екстремальних ситуацій, мінімізації їх наслідків, а також одна з основних умов продовження проектного терміну експлуатації енергоблоків АЕС України, що дозволить зберегти існуючий рівень енергогенерації в Україні.
Журналісти цікавились питаннями спорудження комплексу з переробки радіоактивних відходів на майданчику ХАЕС та впливом на екологію.
Сергій Євгенович Коротов та Олександр Валентинович Левицький дали вичерпні відповіді, запевнивши, що експлуатація ХАЕС не має згубного впливу на природний ареал. Їх аргументи ми наведемо у наступних матеріалах.
Віктор Гусаров
Фото автора