ПЛЕКАЮТЬ КАДРОВИЙ ПОТЕНЦiАЛ
Нещодовно Хмельницьку АЕС відвідали викладачі та студенти Національного університету «Львівська політехніка».
Перше знайомство з енергетичним підприємством відбулося у навчально-тренувальному центрі станції. Тут за гіда правив заступник начальника НТЦ Іван Абрамів. Його розповідь торкнулась низки напрямків, за якими здійснюється підготовка персоналу Хмельницької АЕС. Була продемонстрована матеріально-технічна база, яка допомагає поєднати теорією з практикою. Саме вона викликала підвищений інтерес викладачів кафедри, котрі спеціалізуються на підготовці спеціалістів електричних станцій, зокрема, й АЕС. За словами доктора технічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, завідувача кафедрою теплотехніки, теплових та атомних електричних станцій Йосифа Мисака, тісна співпраця із Хмельницькою АЕС налагодилась три роки тому, коли після анексії Криму і втрати Севастопольського університету, виникла потреба відновити навчання за спеціальністю «Атомна енергетика».
- Довіра відкриття у нашому університеті нової спеціальності, - розповідає Йосиф Степанович, - не стала випадковістю. Ми маємо давні традиції підготовки фахівців різних напрямків для вітчизняної енергетики. Раніше ставка була на тепловиків, а тепер ми підставили своє плече й атомникам. Гордимося тим, що наш університет є однією з найдавніших академічних технічних шкіл у Європі. Як технічна академія він відчинив двері 4 листопада 1844 року. Університет має широкі зовнішньоекономічні зв’язки. 3 рядом іноземних фірм укладено контракти на експорт результатів науково-технічної діяльності. Угоди про науково-технічне співробітництво укладено з вищими навчальними закладами CШA, Канади, Німеччини, Великобританії, Франції, Австрії, Польщі, Словаччини, Болгарії та інших країн. Цим співробітництвом передбачена участь у міжнародному обміні студентами технічних спеціальностей та стажування за кордоном викладачів і спеціалістів. Щороку десятки наших студентів виїжджають на навчання до Європи і Америки. Такий взаємообмін науковцями та спеціалістами сприяє міжнародному визнанню як Львівської політехніки, так і української наукової думки загалом.
Вчені університету розробили перспективні напрями розвитку наукових досліджень, які базуються на діючих протягом багатьох років школах. Ці напрями враховують потреби народного господарства України та її західного регіону, а також сусідніх держав, з якими Україна розвиває взаємовигідні економічні і наукові зв’язки.
Гості зі Львова завітали на повномасштабний тренажер блочного щита управління. Тут вони стали свідками навчання оперативного персоналу в умовах виникнення нештатної ситуації. Іван Абрамів, коментуючи особливості навчання оперативного персоналу, акцентував увагу на тому, що до відповідальних посад працівникам треба пройти багаторічний шлях інтенсивної підготовки.
Під час відвідин повномасштабного тренажера допитливість продемонструвала студентка Іванна Ткачук, родом із Нетішина. Вона вирішила на мить відчути себе провідним інженером управління реактором і спробувала себе в кріслі такого фахівця.
-У виборі майбутньої професії у мене не було особливих вагань, - каже Іванна Ткачук, - мій тато працює майстром у цеху теплової автоматики та вимірювань Хмельницької АЕС. Спочатку я навчалась у Севастопольському університеті ядерної енергетики. Але через окупацію Криму подальше навчання стало неможливим. Нам повідомили, що правонаступником нашого вузу обрано Національний університет «Львіська політехніка». У нього давні традиції з підготовки спеціалістів для електричних станцій. Переконана, що й атомники звідси будуть виходити достойні.
У ході екскурсії на Хмельницьку АЕС про плани вдосконалення навчального процесу розповів Директор інституту енергетики і систем управління доктор технічних наук, професор Андрій Лозинський. Він, зокрема, зазначив, що існує тісна співпраця вузу з ДП «НАЕК «Енергоатом». Згідно з його Положенням, призначається персональна стипендія кращим студентам із міст-супутників АЕС, які успішно навчаються у профільних вищих навчальних закладах держави. Серед провідних енергетичних вузів України – Національний технічний університет «Київський політехнічний інститут», Вінницький національний технічний університет, Одеський національний університет та Національний університет «Львіська політехніка». За підсумками 2016 року чотирнадцять студентів із міста-супутника Хмельницької АЕС Нетішина за успішне навчання отримували від енергокомпанії персональні стипендії у розмірі тисячу гривень на місяць. Переважна більшість стипендіатів – студенти Київської та Львівської політехнік. Андрій Орестович задоволений тим, що у зв’язку з відкриттям на базі кафедри у 2015 році нового перспективного напряму підготовки «Атомна енергетика» розпочато роботи із створення та наповнення навчальної, науково - дослідної лабораторії «Атомна енергетика». Планується, що за підтримки ДП «НАЕК «Енергоатом» нову лабораторію вдасться наповнити основним енергетичним устаткуванням, в тому числі «Імітатором паливної касети». Доречною буде й допомога спеціалістів Хмельницької АЕС.
Під час відвідин електростанції студенти детально познайомились із технологією експлуатації обладнання у турбінному відділені.
Олександр Шустерук
На знімках: студенти вузу під час відвідин повномасштабного тренажера; допитлива студентка Іванна Ткачук
Фото автора