Почесна мiсiя – оберiгати довкiлля
Нещодавно національному природному парку «Мале Полісся» виповнилося три роки. За час, що минув, з ним налагоджена хороша співпраця колективу відділу охорони навколишнього середовища Хмельницької АЕС. Його спеціалісти неодноразово брали участь в обстеженні території в районі Святого озера, робили аналізи тамтешньої води. За словами начальника екологохімічної лабораторії Олександра Голода, вона відповідає всім встановленим нормам.
Візит спеціалістів Хмельницької АЕС у різні точки зони спостереження відбувається на основі «Графіка відбору проб і проведення хімічних аналізів», виконується контроль за якістю поверхневих, підземних і стічних вод, ґрунтів та донних відкладень, атмосферного повітря, а також контроль за викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних і пересувних (автотранспорт) джерел забруднення. Якість поверхневих та стічних вод оцінюється за 35 показниками у 39 контрольних точках. Також контролюється ставок-охолоджувач, річки Вілія, Горинь, Гнилий Ріг, Гуска, Утка, Цвітоха тощо. Підземні води оцінюються у двох водоносних горизонтах за 18 показниками з використанням мережі з 229 спостережних свердловин. Донні відкладення та грунти оцінюються за 21 показником на 26 контрольних точках. Якість атмосферного повітря за вмістом окислів сірки та азоту контролюється у 11 контрольних точках. Для проведення такого комплексу робіт одержані відповідні дозволи. Еколого-хімічна лабораторія атестована на право проведення фізико-хімічних вимірювань під час контролю стану навколишнього природного середовища.
Інтерес до національного природного парку «Мале Полісся» є й у працівників Нетішинського міського краєзнавчого музею, бо унікальні його гербарії створювались на основі рослинності, яка притаманна саме цій місцевості.
- Нашу місцевість називають Малим Поліссям,- розповідає директор Нетішинського міського краєзнавчого музею Оксана Кононюк, - яке розташувалось на південній частині Рівненщини та у північних районах Хмельницької, Тернопільської і Львівської областей. Особливістю цієї території є наявність низки рослин, занесених до «Червоної книги України», а також таких, що не зустрічаються в іншій місцевості. Про це написано чимало наукових статей, оприлюднених під час різних науково-практичних конференцій, в наукових збірниках. Унікальність природи Малого Полісся стала поштовхом для прийняття Указу Президента України від 2 серпня 2013 року №420/2013 «Про створення національного природного парку «Мале Полісся», загальна площа якого складає 9515,1 гектара і окреслений він в межах території Славутського та Ізяславського районів. У лісовому фонді цієї території домінують природні культури сосни звичайної (понад 50 відсотків площ), берези повислої. Крім того, зустрічаються окремі ділянки дубово-грабових лісів. Лучна рослинність зосереджена здебільшого у заплаві річки Горинь. Тут переважають болотисті, торф’яні луки. Територія парку - скарб для дослідників. Тут представлені всі типи боліт східної частини Малого Полісся, болотної рослинності на різних стадіях розвитку. Це рідкісні утворення не лише на території краю, а й країни. Унікальною є флора, до якої входять майже 700 видів судинних рослин, 15 з яких занесені до Червоної Книги, а 35 видів підлягають особливій охороні на території області. Фауна проектованого парку представлена 255 видами хребетних тварин. Тут зустрічаються чотири види тварин Європейського Червоного списку, 101 вид додатку другої Бернської конвенції, 11 видів тварин, які занесені до Червоної Книги України, та 53 види під особливою охороною у Хмельницькій області.
Зараз парк перебуває у підпорядкуванні Державного агентства лісових ресурсів України, оперативне управління здійснює Хмельницьке обласне управління лісового та мисливського господарства. Науковим куратором парку є Національний лісотехнічний університет України (м. Львів). На сьогоднішній день у штаті НПП «Мале Полісся» працює 8 співробітників, на яких покладені такі завдання: охорона і збереження території парку з усіма цінними природними комплексами та об’єктами; збереження генофонду рідкісних, занесених до Червоної книги України та типових рослин і тварин; проведення наукових досліджень і науково-дослідних робіт; проведення екологічної освітньо-виховної діяльності; створення умов для організованого відпочинку, екскурсій та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних комплексів та об’єктів; організація протипожежної охорони природних комплексів та інші.
Мале Полісся – своєрідний природно-географічний регіон України. Його природний потенціал створює всі умови для наукових досліджень, екологічного виховання та відпочинку на природі. Цікавими та своєрідними родзинками заповідних територій НПП «Мале Полісся» є комплексна пам’ятка природи загальнодержавного значення «Озеро Святе», де колективом парку облаштована зона відпочинку та гідрологічний заказник місцевого значення «Голубе озеро».
Від початку створення національного парку «Мале Полісся» його працівниками ведеться робота зі встановлення меж території парку, обстеження лісових масивів, тощо. Допомогу в дослідженні рослинного світу надають науковці з Кременецького ботанічного саду, НПП «Дермансько-Острозький», Хмельницького національного університету. Тваринний світ співробітники парку досліджують спільно з науковцями природничого факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, НПП «Подільські Товтри», Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст., Хмельницької педагогічно-гуманітарної академії. Також співробітники НПП «Мале Полісся» переймають досвід у колег з установ ПЗФ України, беруть участь у круглих столах, науково-практичних семінарах і конференціях, де презентують парк і його діяльність, представляють наукові доповіді. Такі заходи відбулися у природному заповіднику «Медобори», Рівненському природному заповіднику, Шацькому НПП, НПП «Подільські Товтри», НПП «Прип’ять-Стохід», НПП «Кременецькі гори», НПП «Дермансько-Острозький» та ін.)
Цього року співробітниками НПП «Мале Полісся» підготовлений перший том Літопису природи за 2014-2015 роки, де узагальнені результати наукових досліджень і спостережень на території парку та результати діяльності установи за відповідний період.
Еколого-освітня діяльність НПП «Мале Полісся» спрямована на учнівську молодь навчальних закладів Ізяслава, Славути, сільських шкіл цих районів. Та, зокрема, Радошівського учнівського шкільного лісництва, яке створене за ініціативи адміністрацій парку та Радошівської ЗОШ І-ІІІ ст. у листопаді 2014 року. Працівники заповідника спільно з членами лісництва на території школи оформили кабінет лісництва, створили альпійську гірку, заклали дендропарк та розсадник. Упродовж 2016 року кращі юні лісівники взяли участь в обласному та Всеукраїнському зльотах учнівських шкільних лісництв (м. Черкаси), а нещодавно повернулися із чотириденного молодіжного етнофестивалю «Новомалинська Любава» (с. Новомалин Острозького р-ну).
Олександр Шустерук
Фото автора