Повелителi комфорту
У лексиконі працівників різних підрозділів Хмельницької АЕС присутні специфічні терміни, що використовуються під час роботи. У цеху вентиляції і кондиціювання такими є пароежекторна машина, вентилятор високонапірний, кондиціонер автономний, клапан димовий. Під опікою працівників цього підрозділу знаходиться велика кількість обладнання, що зосереджене на різних ділянках діючих енергоблоків та територіях із допоміжним обладнанням. Спеціалісти цеху вентиляції і кондиціювання мають низку завдань і обов’язків, які регламентовані їх основною діяльністю. Насамперед вона пов’язана із забезпеченням реалізації комплексу організаційних і технічних заходів при експлуатації тепломеханічного обладнання і фільтрувальних систем очищення повітря, забезпечення температурних, санітарно-гігієнічних параметрів в усіх виробничих, технологічних приміщеннях, а також на допоміжних об’єктах промислового майданчика ХАЕС. Так триває вже три десятки років.
- Формування структури цеху вентиляції та кондиціювання ХАЕС розпочалось перед пуском першого енергоблока, - розповідає начальник цеху вентиляції та кондиціювання Валерій Тихонов. - Тоді велись пусконалагоджувальні роботи блока №1 і окремі функції з вентиляції, забезпечення температурних показників здійснювали працівники цеху централізованого ремонту та цеху теплової автоматики та вимірювань. Саме з їх числа у жовтні 1987 року відбулось наповнення колективу новоствореної дільниці вентиляції та теплохолодопостачання, роботу якої очолив Сергій Пігіда. Згодом цей підрозділ набув статусу цеху. З 1989 по 1993 роки начальником цеху був Михайло Кішик. Після нього посаду начальника цеху було довірено Олександру Якуб’янцу, а з 2004 року місія очолити цех дісталась мені.
За штатним розкладом у цеху вентиляції і кондиціювання працює 55 чоловік. Це оперативний та цеховий персонал, працівники лабораторії налагодження і реконструкції систем вентиляції. Їх діяльність спрямована на ведення оперативної експлуатації закріпленого обладнання у відповідності до встановлених вимог нормативно-технічної документації, на проведення ремонту, випробувань, зняття аеродинамічних характеристик в процесі експлуатації, заміну обладнання, яке вичерпало ресурс тощо. Великий обсяг робіт працівники виконують під час планово-попереджувальних ремонтів. Головним їх завданням є забезпечення відповідного мікроклімату у технологічних приміщеннях та забезпечення температурного режиму основного обладнання, а також в приміщеннях, де тривають ремонтні роботи: підтримання оптимального температурного режиму, постачання свіжого повітря та фільтрування відпрацьованого. Крім цього доводиться здійснювати налагодження вентиляційних систем згідно із затвердженими графіками. Під час ремонтних кампаній організовується робота по заміні трубопровідної арматури, яка забезпечує постачання охолоджувальної рідини до автономних кондиціонерів, пароежекторних машин, повітроохолоджувачів та проводиться ремонт обладнання у гермозоні та каналів систем безпеки. Майже все обладнання, яке знаходиться під опікою працівників цеху, пов’язане з безпекою експлуатації діючих енергоблоків.
За словами заступника начальника цеху з ремонту Йосипа Сідлецького, кістяк цеху вентиляції та кондиціювання складають працівники, які трудяться від початку його створення, та частина тих, хто влився в колектив після пуску першого та другого енергоблоків. Досвід цих працівників є корисним під час ремонтних кампаній. Традиційно поряд із молодими спеціалістами у ході виконання важливих робіт завжди присутні працівники із багаторічним досвідом.
Автору цих рядків неодноразово доводилось знайомитись із роботами, які працівники цеху вентиляції і кондиціювання проводили у ході планово-попереджувальних ремонтів на першому та другому енергоблоках. Основне завдання полягає у забезпеченні оптимального температурного режиму у гермозоні та технологічних приміщеннях. Справа не обходиться без співпраці із спеціалістами інших підрозділів, зокрема із фахівцями цеху налагодження та випробування устаткування, реакторного,турбінного та інших цехів. Під час обслуговування та лагодження основного обладнання враховуються виробничі запити майже всіх підрозділів, діяльність яких пов’язана із безпечною роботою електростанції. Про це багато може розповісти заступник начальника цеху з експлуатації Сергій Панченко. За його словами, у ході експлуатації діючих енергоблоків колеги не тільки забезпечують відповідні параметри мікроклімату у виробничих приміщеннях, - під особливим контролем перебуває такий напрям, як радіаційна безпека. На працівників цеху покладене завдання у створенні такого режиму роботи оперативного і ремонтного персоналу, щоб фактор шкідливості від радіаційного випромінювання звести до мінімуму.
Роботою Хмельницької АЕС цікавляться представники громадськості, політичних партій, депутати різних рівнів. Для них показовим аргументом є те, що за період експлуатації першого та другого енергоблоків жодного разу не було зафіксовано збільшення рівня викидів у вентиляційну систему. Це заслуга всього п’ятитисячного колективу Хмельницької АЕС, зокрема і цеху вентиляції та кондиціювання. Робота фільтрів систем вентиляції на електростанції надійна, як і робота спеціалістів підрозділу.
Олександр Шустерук
На знімках: провідний інженер з експлуатації Володимир Тихонюк; начальник ЦВіК Валерій Тихонов, заступники начальника Йосип Сідлецький, Сергій Панченко та начальник лабораторії налагодження та реконструкції вентсистем Борис Вітковський; інженер Олена Богомазова та технік Катерина Білик.
Фото автора