Молодь схильна до наук
Призерів першого етапу конкурсу рефератів «Ядерна енергія і світ» визначено на Хмельницькій АЕС. До участі у конкурсі були представлені роботи старшокласників міста атомників та молодих науковців території розташування ХАЕС.
Варто зауважити, що значна частина цьогорічних учасників не вперше бере участь в конкурсі, демонструючи з року в рік покращений рівень підготовки і обізнаності.
Згідно із рішенням компетентного журі, до складу якого увійшли фахівці відділу охорони навколишнього середовища, навчально-тренувального центру, молодіжної організації та відділу роботи з громадськістю і ЗМІ Хмельницької АЕС, перше місце виборола учениця Берездівського НВК Славутського району Ганна Зінчук, яка дослідила джерела і причини підвищеної вібрації на турбіні К–1000-60/3000.
Друге місце розділили Аліна Ковальчук із Ленковецької ЗОШ Шепетівського району із роботою «Ресурсне забезпечення розвитку ядерної енергетики у світі і в Україні» та нетішинка Надія Гусарова, яка представила енергетичну символіку на грошах світу.
Про роль атомної енергетики в енергетичному потенціалі України розповів учень Судилківської ЗОШ Шепетівського району Богдан Тригубець, який став третім. Своє дослідження щодо екологічного стану водойм м. Нетішина представив Дмитро Руй із міста атомників, який також посів третю сходинку конкурсу.
За словами члена журі, заступника начальника відділу охорони навколишнього середовища ВП ХАЕС Олександра Голода, досить важко було визначити призерів, тому що відверто слабких робіт не було, і всі учасники були добре підготовлені.
У місті Енергодар також відбувся відбірковий тур конкурсу рефератів. Як повідомляють колеги з інформцентру ЗАЕС, 9 учасників виборювали право поїхати на заключний етап у м.Київ.
Журі, до складу якого увійшли фахівці навчально-тренувального центру, відділу ядерної безпеки, цеху ядерної безпеки, управління роботи з громадськістю та ЗМІ і методист науково-методичного центру міського управління освіти Енергодарської міської ради, визначили трьох переможців.
Кращою одноголосно визнана робота учениці Енергодарського навчально-виховного комплексу №5 Катерини Птухи, яка розкрила тему «Місто як текст: знакові системи Енергодарського простору».
Друге місце присвоєно учениці Енергодарської ЗОШ №7 Валерії Омельченко. Тема її роботи - «Система фізичного захисту ВП «Запорізька АЕС» і кібербезпека як її складова».
Третє місце журі присвоїло учениці Енергодарської багатопрофільної гімназії «Гармонія» Аліні Сафіулліній. Її робота – «Вивчення взаємозв'язку між кліматичним режимом в межах зони розташування і роботою ВП ЗАЕС».
Члени журі відзначили, що тематика робіт цього року свідчить про те, що учні цікавляться не тільки різними аспектами експлуатації атомних станцій, але і питаннями фізичного захисту і кібербезпеки, соціальним пакетом працівників АЕС, а також дослідженням фізичного простору м.Енергодар в семіотичному контексті. При оцінюванні робіт враховувалася актуальність представлених тем, знання в галузі атомної енергетики, а також самостійність, оригінальність мислення та вміння розкрити тему реферату.
За повідомленням офіційного сайту Южно-Українського енергокомплексу - в інформаційному центрі 30 березня 2018 року в рамках інформаційно-просвітницького проекту «Ядерна освіта» також визначені призери відбіркового етапу Всеукраїнського конкурсу рефератів серед молоді «Ядерна енергія і світ». Ними стали Валерія Гаркушенко, Владислав Сирцов, Едуард Каверинський та Владислав Форостяний.
За твердженням організаторів відбіркового етапу – представників управління інформацією та громадськими зв’язками ВП ЮУ АЕС, кожне таке щорічне творче змагання має свої особливості: за характером і кількістю учасників, вибору тем, способами їх викладання тощо. З кожним роком конкурсантів виділяє більш глибокий підхід до вивчення обраної теми, застосування сучасних методів презентації зібраного матеріалу. Не менш важливо і те, що, вибираючи теми своїх робіт, учасники враховують їх актуальність. У фінальний етап конкурсу рефератів «Ядерна енергія і світ» 2018 року вийшли учениця Южноукраїнської гімназії Валерія Гаркушенко з роботою «Реконструкція системи технічного водопостачання ЮУ АЕС» та учень Южноукраїнського професійного ліцею Владислав Сирцов з рефератом «На шляху до європейського ринку електроенергії».
Мають визначитись призери конкурсу і у місті Вараш. Отже, конкуренція за право бути кращим дослідником у всеукраїнському конкурсі «Ядерна енергетика і ми» обіцяє бути безкомпромісною.
Фото Віктора Гусарова