Продовження термінів експлуатації енергоблока №1 – пріоритетне завдання
На зустрічі з журналістами про роботу у поточному році і плани на перспективу розповів заступник головного інженера станції з ядерної і радіаційної безпеки Костянтин Щербінін.
- У 2016 році служби заступника головного інженера з ядерної і радіаційної безпеки вирішували поточні завдання підтримки експлуатації, також працювали за міжнародними проектами, займалися перспективними завданнями. До таких, зокрема належить проект із запровадження добового регулювання потужності енергоблока.
У 2015 році протягом квітня-травня ми успішно пройшли перший етап дослідної експлуатації цього режиму, в ході якого виконали 21 добовий цикл. Після розгляду і погодження регулюючим органом наших звітних матеріалів про проходження першого етапу, НАЕК було поставлено завдання для Хмельницької АЕС продовжити дослідну експлуатацію і розробити програму та вимоги до другого етапу запровадження режиму добового регулювання потужності. Ми вже розробили відповідне технічне рішення, яке погоджене в компанії і розглянуто у ДІЯРУ. Регулюючий орган запропонував врахувати ряд зауважень, над якими ми зараз і працюємо. А вже у наступній паливній кампанії, яка розпочнеться після завершення ППР на енергоблоці №2, безпосередньо перейдемо до реалізації другого етапу добового режиму. Він передбачає значно більшу кількість циклів добового регулювання потужності, щонайменше 50.
Ряд заходів щодо вдосконалення ведення режиму ми плануємо запровадити ще до початку другого етапу дослідної експлуатації, над чим працює практично весь колектив: кожна служба за своїм напрямком.
Хочу зупинитися й на інших моментах нашої діяльності. У поточному році ми практично завершуємо погодження з ДІЯРУ першого десятирічного звіту з переоцінки безпеки енергоблока №2 ХАЕС, введеного в промислову експлуатацію у грудні 2005 року з отриманням відповідної ліцензії. Згідно з ядерним законодавством кожні десять років ми маємо проводити переоцінку його безпеки, з врахуванням усіх факторів, що зазнали змін за цей період. Наприклад, нові нормативні вимоги, реконструкційні і модернізаційні заходи, проведені на енергоблоці, а також новий передовий науково-технічний досвід, інженерні підходи тощо.
Такий звіт ми надали у минулому році регулятору. Це досить об’ємний матеріал, адже досліджуються 14 факторів безпеки, виконується велика кількість розрахунків. Документ вже пройшов державну експертизу, зараз працюємо над усуненням зауважень і поправок до нього, і найближчим часом переоцінку завершимо. Втім вже зараз абсолютно очевидним є те, що наш енергоблок №2 відповідає всім діючим вимогам безпеки.
Серед завдань, над якими працювала служба аналізу безпеки у 2016 році, два міжнародних проекти, пов’язані із застосуванням ймовірнісних оцінок ризику. Обидва Енергоатом реалізує спільно з Єврокомісією, і ХАЕС тут виступає пілотною станцією. Один із них – запровадження розробки оперативного ймовірнісного аналізу безпеки. Інший – запровадження ризик-орієнтованих оцінок і підходів до оптимізації експлуатаційного контролю металу.
У напрямку радіаційної безпеки також готуємося до реалізації в рамках європейського кредиту великого проекту з модернізації систем радіаційного контролю. Вже розроблені технічні вимоги, які пройшли складний шлях погоджень технічними експертами НАЕК і представниками європейських банків. Вони затверджені, рухаємося далі за процедурою. Хочу наголосити, що це буде дуже масштабний проект, плануємо замінити багато обладнання. Адже багато з того, що експлуатується зараз, було придбане ще до пуску енергоблока. Воно працює, але обслуговувати його все складніше, адже проблематично придбати необхідні запчастини. Та й з роками з’явилися більш сучасні і більш чутливі прилади, тому мінятимемо багато датчиків. В кінцевому результаті це дасть можливість операторам відслідковувати всі параметри в режимі он-лайн.
Модернізація систем радіаційного контролю становитиме основу для продовження їх термінів експлуатації, а також буде складовою продовження термінів експлуатації енергоблока №1, що є пріоритетним завданням Енергоатома і Хмельницької АЕС.
Ольга Сокол