Пропагували надiйний фiзичний захист
На Хмельницькій АЕС завершила роботу 13-а Українська конференція з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів, в якій активними учасниками стали представники всіх українських атомних електростанцій ДП «НАЕК «Енергоатом», Міністерства енергетики і вугільної промисловості, профільних інститутів НАН України, ДІЯРУ та низки державних органів та служб. В їх числі представники ядерної галузі країни, Національної гвардії України з охорони атомних станцій, спецкомбінатів державної корпорації «УкрДО «Радон», медичних закладів, вищих навчальних закладів країни, а також представники іноземних організацій США, Швеції, Норвегії. Вони взяли участь в обговорюванні питань ядерної безпеки та захищеності важливих стратегічних об’єктів.
Під час відкриття конференції заступник генерального директора з фізичного захисту і режиму Хмельницької АЕС Олег Редзинець розповів про заходи, застосовані на електростанції, втілення яких сприяє підвищенню рівня фізичного захисту стратегічних об’єктів. Він дав коротку оцінку проведених цьогоріч спільних командно-штабних навчань та протиаварійного тренування, у яких взяли участь як представники енергокомпанії, так і силових структур нашої держави.
За словами представника Державної інспекції ядерного регулювання України Віктора Пащенка, держава активно впроваджує програми щодо зменшення потенційних загроз, пов’язаних із використанням ядерних матеріалів. Представник Шведської агенції з радіаційної безпеки Златан Делаліч зробив невеличкий екскурс в історію, зазначивши, що спочатку на конференціях обговорювалися лише питання обліку та контролю ядерних матеріалів, з часом коло питань розширилось.
Під час проведення конференції відбулися пленарні засідання, на яких учасники обмінювались досвідом розвитку фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів тощо.
На розгляд загалу були представлені доповіді представників Хмельницької АЕС на такі теми, як «Фізичний захист ядерних установок в умовах гібридної війни», «Інформаційна безпека в системах фізичного захисту, «Облік та контроль ядерних матеріалів на установках та поза ними». У представленні тематичних доповідей активну участь взяли військовослужбовці військової частини 3043, які безпосередньо опікуються охороною Хмельницької АЕС. Вони звернули увагу учасників конференції на такі питання як синергізм культури захищеності та культури ядерної безпеки; роль підрозділів Національної гвардії України в забезпеченні фізичного захисту ядерних установок.
Учасники конференції мали можливість познайомитись із досвідом запровадження спеціалізації з фізичної ядерної безпеки в НТУУ «Київський політехнічний інститут» та Одеському національному політехнічному університеті. Представники Рівненської АЕС розповіли про підготовку до практичного впровадження сучасних біометричних методів ідентифікації особи в системі фізичного захисту об’єктів. Про конкретні напрацювання у сфері фізичного захисту джерел іонізуючого випромінювання в Хмельницькому обласному онкологічному диспансері розповіла лікар-радіолог Світлана Юрчишена.
Цікавими були виступи представників Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Чорнобильської, Запорізької та Рівненської АЕС, Харківського фізико-технічного інституту, Головного управління Національної гвардії України.
У ході конференції було зазначено, що для проведення 13 конференції Хмельницька АЕС вибрана не випадково. Саме тут накопичено великий досвід з реалізації низки заходів з покращення фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів. У цю важливу справу значну лепту вносить служба фізичного захисту, створення якої відбулось у січні 1999 року. Через п’ять років вона переросла з відділу фізичного захисту до служби фізичного захисту. Діяльність її працівників зосереджена на виконанні завдань із управління та підтримання безперервної експлуатації інженерно-технічних засобів фізичного захисту та забезпечення внутрішньооб’єктового і пропускного режимів. Протягом всього свого існування служба фізичного захисту тісно співпрацює з підрозділом з охорони Хмельницької АЕС – в/ч 3043.
У ході конференції учасники довідались, що на Хмельницькій АЕС ще у 2000 році почалась реалізація масштабного проекту зі створення сучасного комплексу інженерно-технічних засобів фізичного захисту. Завдяки цьому Хмельницька АЕС стала першою атомною станцією України, оснащеною таким комплексом. Навчання спеціалістів для інших АЕС України проходило саме на її технічній базі. Досвід з його впровадження став у нагоді у 2004 році, коли виконувалися заходи зі створення аналогічного, але ще більш сучасного комплексу для енергоблока №2 ХАЕС. Реалізація цих заходів була обов’язковою умовою отримання Хмельницькою АЕС ліцензії на експлуатацію нового енергоблока. У введенні в експлуатацію енер-гоблока №2 є заслуга і працівників СФЗ, що організовували та забезпечували у період добудови контрольований доступ на територію Хмельницької АЕС персоналу будівельно-монтажних організацій та надійне збереження товарно-матеріальних чінностей. Варто відзначити, що реконструкція постійного периметру ХАЕС у 2012 році дозволила оснастити підрозділ охорони не тільки сучасними засобами виявлення, а й комп’ютеризованою системою відображення спроб проникнен- ня на територію об’єкта. Проводиться модернізація комплексу інженерно-технічних засобів фізичного захисту реакторного і турбінного відділень та резервних дизель-електростанцій енергоблока №1. Також на завершальному етапі знаходиться спорудження будівлі центрального пульту фізичного захисту Хмельницької АЕС.
Про високий професійний рівень персоналу служби фізичного захисту нашої електростанції свідчить їх активна участь в роботі конференції. Інженер-програміст цього підрозділу Максим Козин оприлюднив доповідь, в якій акцентовано увагу на інформаційній безпеці в системах фізичного захисту.
На конференції кілька її учасників у своїх доповідях звернули увагу на таку актуальну проблему, як фізичний захист атомних електростанцій в умовах гібридної війни. Про це йшлося у виступах представників ДП «НАЕК» «Енергоатом», Південно-Української АЕС, Запорізької АЕС, військової частини 3041 Національної гвардії України.
Про роль підрозділів Національної гвардії України у забезпеченні фізичного захисту ядерних установок йшлося у доповіді заступника командира військової частини 3043, підполковника Сергія Вергелеса. Він наголосив на тому, що однією із умов забезпечення ядерної безпеки та створення надійного фізичного захисту ядерного матеріалу та ядерної установки є ефективна протидія будь-яким посяганням, яка ґрунтується на взаємодії заходів державного рівня із заходами експлуатуючої організації.
Під час конференції не раз акцентувалась увага на тому, що останнім часом міжнародне співтовариство велику увагу звертає на питання боротьби з ядерним тероризмом та посилення заходів з фізичного захисту ядерних матеріалів і ядерних установок. Саме в цьому напрямку налагоджена активна співпраця нашої держави з міжнародними організаціями, МАГАТЕ щодо підтримки процесу зміцнення режиму фізичного захисту ядерних установок і ядерних матеріалів, обліку та контролю радіоактивних матеріалів, тощо.
Конференція завершила роботу оприлюдненням підсумків конкурсу на кращу доповідь та розглядом організаційних питань, які планується обговорити на наступному представницькому форумі з питань фізичного захисту, обліку та контролю за ядерними матеріалами.
Олександр Шустерук
Фото автора