«Репутація» шепетівської чорниці, за висновками лабораторних перевірок, – не заплямована
Шепетівська чорниця виявилась радіоактивною! Таку інформацію поширив телеканал «Україна». Виявилось, що телевізійники вирішили дослідити питання радіоактивної чистоти чорниць, які продають на київських ринках. «Для аналізу взяли ягоди з Чернігівської та Чернівецької областей, а також із лісу неподалік Шепетівки», - стверджували телевізійники.
У магазині чорниці не знайшли, але на ринку стояли відразу три продавщиці. Сказали, що ягоди, відповідно, з Чернігівської, Хмельницької та Чернівецької областей. Правда, продавщиця з Буковини не змогла показати документи, які підтверджують, що ягода безпечна.
«Безпечна, лабораторія щодня бере, безпечна», - сказала продавщиця. «А де довідка?» - запитали журналісти. «Є довідка», – відповіла жінка, але показати її відмовилася.
Дві інші жінки охоче продемонстрували їх. Але чи можна вірити цим паперам? Журналісти повторно перевірили ягоди у лабораторії Держпродспоживслужби.
Першою протестували ягоду, на яку не показали документів.
Прилад «показав п’ять беккерелів на кілограм. Чиста, хороша чорниця», – сказала завідуюча Центральної випробувальної державної лабораторії Держпродспоживслужба Тетяна Білоус.
Така ж чорниця і з Чернігівської області. Зате ягоди з Хмельницької області – радіоактивні! Завідуюча дуже здивувалась:
«Ого! Шепетівка, Хмельницька область - 651 беккерель на кілограм, перевищення є. При нормі 500».
Нас насторожили такі цифри, бо «норма» у 500 беккерелів сама по собі чимала.
Отож, колега Ірина Погребняк з Шепетівського часопису «День за днем» провела власне розслідування. За допомогою звернулася у лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи центрального ринку Шепетівської міжрайонної державної лабораторії Держпродспоживслужби. Її завідуючий Андрій Сандул зазначив, що зранку 18 липня продавали ягоди, зібрані у лісі поблизу сіл: Савичі, Червоний Цвіт і Кліментовичі.
– Щодня перевіряємо всю чорницю, яку продають на території базару. За межами – ні. До цього часу все було в межах норми у 19–20 мікрорентген. Після виходу сюжету про чорниці за останні кілька днів шепетівчани самі зверталися з цього приводу. Бажаєте, разом перевіримо ягоди, – запропонував Андрій Володимирович.
Разом вийшли на ринок. Підійшли до жінки, що торгувала чорницями, каже, що напередодні збирала їх у Савичах. Андрій Сандул поклав прилад у відро з ягодами: двадцять один мікрорентген – норма. Гарну ягоду на підносі також перевіряємо. Продавчиня її рекомендує, каже, що з лісу поблизу села Кам’янки. Результат – 19 мікрорентген.
Втретє заміряли чорниці трохи «вглиб» базару. Жіночка привезла її на продаж із Савичів. Радіаційний фон цих ягід також в нормі – 18. Продавець зазначила, що люди завжди цікавляться звідки ягоди.
Задля чистоти експерименту головний лікар погодився провести заміри не лише ягідок, що продають на міському ринку, а й з інших місць. Контрольну закупку ми зробили за межами ринку та на стихійному базарі на проспекті Миру, що біля супермаркету «Вопак». По 200 грам чорниць «родом» з Кліментовичів та Мальованки занесли у лабораторію.
Результати кліментовецької ягоди – 15 мікрорентген, а мальованської – 19.
Радіоактивність чорниць зі столичного ринку визначали у бекерелях, а от у Шепетівці перевіряють приладом, що показує результати в мікрорентгенах. Ми поцікавилися у Андрія Сандула, чи це суттєво для визначення рівня шкідливого вмісту:
– У тій лабораторії зовсім інший прилад, який показує кількість радіоактивної речовини. У нас прилад визначає дозу випромінювання – кількість енергії радіоактивних випромінювань. Ці одиниці вимірювання є різними, але показують майже одне і те ж саме. Якщо велика кількість бекерелів, то й радіаційний фон буде високим. У шепетівській лабораторії для досліджень використовують прилад «СОЕКС», який показує і завищений фон, і небезпечний.
Можливо, на якість чорниць, які продавали в Києві, вплинув той факт, що скупили їх гуртом прямо на трасі?
– Тоді б у цих ягодах був підвищений лише вміст металів, на радіаційний фон це не впливає. У сюжеті чорниці стовідсотково не з лісів Шепетівщини, – запевнив Андрій Володимирович.
Отже, в середньому радіаційний фон ягідок з нашого краю виявився таким, що відповідає нормі.
Фото Євгена Фрейліхмана