Романтика об’єднує і зближує
Кожен історичний період характерний специфічними особливостями – технічна революція збільшенням машин та механізмів, визвольні рухи – появою безмежної кількості партій та гасел, покращення життєвого рівня – удосконаленням сервісу і таке інше. Радянська епоха в числі інших чинників породила хвилю романтизму. Молодь гарячкувато, піднесено і масово бралась відбудовувати БАМ, цілину, великі народногосподарські об’єкти. Ніна Євгенівна Шляма (у дівоцтві Медвєдєва) також жила романтикою, бажанням зробити життя яскравим, потрібним для суспільства. Колгоспне життя їй здавалось непривабливим і монотонним, а робітниче середовище привабливим і прогресивним. Відтак вступила у професійно-технічне училище, де опанувала фах радіооператора диспетчерської служби. Після навчання влаштувалась монтажницею-електросхемницею на Харківський електромеханічний завод. Але серце бажало більшого простору. З подругою вони прийшли у комітет комсомолу і попросились на будівництво БАМу. Тамтешні функціонери пояснили, що Сибірські простори на даний час не актуальні, а у невеличкому селищі на Хмельниччині розпочинається грандіозне будівництво атомної електростанції. Відтак за комсомольською путівкою №14 від 25 квітня 1984 року Ніна Медвєдєва відправилась у Нетішин. Шістнадцять уродженців Харківщини, об’єднавшись у будівельний загін «Романтик», вирішили присвятити своє життя новому будівництву. На плечах їхніх штормовок красувався знак атома.
Вісім дівчат і вісім хлопців стали мешканцями гуртожитку №4 та працівниками ПРОМ-5. Дівчата малярами-штукатурами, хлопці – бетонярами. Це їх праця закладена у бетонних берегах греблі. Дівчата займались опоряджувальними роботами у різних спорудах. Зокрема Ніна Медвєдєва приклала чимало зусиль, аби реакторне відділення набуло необхідного вигляду.
Жили весело і дружно. Про це можна судити з тогочасного інтерв’ю місцевим журналістам.
- Нам з першого дня тут сподобалось. Містечко молоде, гарне. Я вже встиг взяти участь у концерті, присвяченому Міжнародному дню солідарності трудящих, - розповідає Карен Асатрян. – Працював у Харкові, але захотілось спробувати на що годен, чи витримаю труднощі нового життя.
Карен, відчувається, хлопець із гумором, він постійно жартує і підбадьорює збентежених дівчат.
- А ми з Галею подруги, - у розмову включається дві дівчини, – Галина Дехтярьова та Галина Кутишенко, - разом зростали, разом закінчили школу у селі Пригожому. А тепер вирішили поїхати на будівництво Хмельницької АЕС. Прийшли у комітет комсомолу, де саме формувався будівельний загін. Тут нам і вручили комсомольські путівки.
Світлана Лук’янова – городянка, народилась у Харкові. Закінчила технікум, працювала техніком-будівельником.
- Професія будівельника дісталась мені у спадок, - розповідає Світлана, - батьки у мене теж будівельники. От і вирішила випробувати себе на міцність і зрілість. Звичайно, це не подвиг, але для мене – неабияка подія. Разом із дівчатами нашого будівельного загону буду працювати у ПРОМ-5.
- Ми вже встигли вибороти призове місце у літній спартакіаді, – додає Вікторія Солоха. - Сподіваємось, що нас підтримають у цьому починанні інші бійці будзагонів. Всі бійці «Романтика» займаються художньою самодіяльністю. Особливо добре проходять виступи у Анатолія Абакумова та Карена Асатряна. «Наш загін має девіз: «Зі шляху не збитись, що задумали – добитись». І ми наслідуємо його.
- Про будівництво Хмельницької АЕС чули давно, а тепер побачили все це на власні очі, - розповідає Ніна Медвєдєва і Тетяна Кукоба, - зрозуміло, що за справу треба братись згару і серйозно. При в’їзді на Хмельницьку атомну станцію написано: «Всесоюзна ударна комсомольська будова». Відтак і працювати тут комсомольці мають по-ударному. Бійці нашого загону це чудово розуміють, і тому обіцяють працювати самовіддано і добросовісно.
Із таким настроєм та налаштуванням на справу жили «Романтики». Ніну обрали профгрупоргом бригади. І за справедливість вона боролась на цій ділянці громадської діяльності завжди, аж до сьогодні. Не відсиджувалась, намагалась дізнатись про обрану професію якомога більше. Відтак з подругою вирішили вступати до технікуму. У Львові вже на той час набір закінчився, але нагодились агітатори із Вологди. 1987 року Ніна Євгенівна отримала спеціальність техніка-будівельника цивільного будівництва. Подруга не витримала ритму і навчання закинула.
Полюбилось ходити у походи тутешньою місциною, їздити у туристичні подорожі.
Був створений туристичний клуб. Серед перших маршрутів – партизанська стоянка в лісі. Добирались лісовими хащами. Поблизу стоянки розбили наметовий табір, урочисто підняли прапор туристичного сезону. Розпалили вогнище, заспівали пісень. Вранці поклали ялинкову гірлянду до пам’ятника на Лисячій Горі. Мріяли про щасливе життя.
Були націлені на нові відносини між людьми. Ніні Євгенівні запам’яталось безалкогольне весілля. До речі, подорожі не лише розширювали кругозір, але й зближували серця. 1987 року вона побралась із Андрієм Миколайовичем Шлямою. Жили у одному гуртожитку, а розгледіли один одного за сотні кілометрів від помешкання. Відтак у новій родині з’явилось трійко дітей – донька Марина, сини Сергій та Роман. Нині найменший захищає Батьківщину у лавах Збройних Сил. Старші діти працюють на Харківщині.
А батьки все життя присвятили будівельній справі. Місце роботи – РБУ ЕРП. Андрій Миколайович піскоструминник. Ніна Євгенівна – маляр. На різних ділянках станційного обладнання можна зустріти цих робітників. Відповідальні, досвідчені, роботящі.
Після роботи господиня любить займатися вишивкою і читанням. Бісером та іншими техніками вишиті картини, рушники, серветки. До книг особливе ставлення, як до рідних дітей. Господар – затятий рибалка, грибник, садівник.
Романтика не згасла у їхніх серцях, тільки трішки приземлилась.
Віктор Гусаров
На знімках: Н.Є. Шляма в колі працівників підрозділу; безалкогольне весілля у Нетішині; бетонування греблі
Фото: Віктора Войковського та з особистого архіву Н.Шлями