Серпень стане вирiшальним
Адже саме в серпні очікують на рішення Єврокомісії за результатами стартової наради з питань створення системи моніторингу технічного стану будівель і споруд АЕС на основі сучасних методів і технологій. Це проект в рамках програми співпраці з метою підвищення безпеки і стійкості АЕС НАЕК «Енергоатом» до зовнішніх екстремальних впливів. Започаткований він, за словами начальника відділу експлуатації будівель і споруд Хмельницької АЕС Г.А.Ткачука, ще в 2012 році, а в минулому після тривалої підготовчої роботи вже було сформовано відповідне технічне завдання, проведено тендер з вибору виконавця і розпочалася його реалізація.
Проект, розроблений для Енергоатома, найбільш актуальний і цікавий для нашого майданчика, оскільки саме Хмельницька АЕС виступає в ньому пілотною станцією. Він містить у собі 7 задач, після виконання яких результати мають бути розповсюджені на всі інші українські АЕС.
- Які з семи задач вже вдалося реалізувати?
- Ми знаходимося на етапі реалізації задачі №2, оскільки вже вирішили масу організаційних моментів і усунули певні невідповідності у трактуваннях сторонами тих чи інших питань. Компромісу в ході гарячих дискусій вдалося досягти на стартовій нараді в офісі НАЕК за участю представників компанії, усіх наших майданчиків, контрактора, організації підтримки ядерних операторів. Протокол наради зараз на погодженні в Єврокомісії і його підписання означатиме цілковите виконання задачі №1. Вже призначена робоча група, керівний комітет.
- Хто виступає контрактором?
- Організація, яка надає послуги, була обрана на конкурсі в Брюсселі. З очевидною перевагою перемогу отримала іспанська фірма ЕА (Емпрісаріо Агропадус), в якої на підряді ще дві французьких фірми – EGIS i SITES. Нещодавно їх представники приїздили до нас і залишилися задоволеними побаченим. Контракт розрахований на 3 роки, юридично він розпочався восени 2015-го, отож закінчиться, відповідно, у 2018-му.
- Ми зупинилися на задачі №2. У чому воно полягає?
- Це порівняльний аналіз світових практик, в тому числі української, для вибору найкращої з них щодо моніторингу будівельних конструкцій, які впливають на безпеку. Буде проаналізовано досвід Франції, Іспанії, Росії, Китаю, США, Німеччини, Південно-Африканської Республіки та України. Йдеться про вимоги їх нормативних документів, організацію та технічні засоби. Сподіваємося отримати грунтовну і виважену інформацію, що допоможе визначитися з кращою практикою, прийти до якоїсь оптимальної конфігурації і крок за кроком рухатися далі.
Більш складними задачами в проекті, вважаю, №4 і 5, в які входить створення комп’ютерних 3D моделей та програмного забезпечення для моніторингу. Однозначно можна сказати, що це буде стосуватися будівлі реакторного відділення, йде дискусія про турбінне відділення.
За результатами проведення цілого комплексу розрахунків за допомогою розрахункової моделі на предмет різного роду впливів, передбачених вимогами нормативних документів (землетруси, смерчі, вітрові навантаження і т.д.) будуть встановлені найбільш вразливі зони, які підлягатимуть моніторингу. Відслідковувати будь-які зміни технічного стану будівель персонал зможе за допомогою їх структурної комп`ютерної моделі. Саме розробка такої моделі і відповідного програмного забезпечення дозволить навіть людям без наукових ступенів знімати інформацію з датчиків і аналізувати які процеси відбуваються всередині будівлі.
Маючи повний проект системи моніторингу цілісності будівель і споруд, в рамках задачі №6, відбудеться демонстрація всієї моделі в роботі. Без практичної складової проект реалізований не буде, як би гарно й переконливо не були виписані переваги системи у відповідних документах. Ми попередили контрактора, що позиції голослівних заяв і рекламних проспектів недостатньо для запровадження запропонованого варіанту. Переконливим аргументом стане успішна експлуатація системи на інших АЕС. Переконаємося, НАЕК закупить обладнання, почнемо реалізувати проект в себе, він буде поширений на інші майданчики.
- Які структурні підрозділи, окрім вашого відділу, задіяні в проекті?
- Ми залучили до робочої групи представників реакторного і турбінного цехів, СІТ, УКБ. Вважаємо за доцільне включити до неї і спеціалістів метрологічної служби.
- Геннадію Анатолійовичу, які ваші особисті очікування від проекту?
- Очікую реального аналізу стану справ на ХАЕС, АЕС України та світових АЕС в питанні надійності будівель і споруд, важливих для безпеки, фахової оцінки на рівні світових стандартів. Хочу побачити, які маємо прогалини, щоби одразу їх виправити. Мусимо працювати на випередження, по іншому в атомній енергетиці просто неприпустимо. Досить вже гіркого досвіду Чорнобиля і Фукусіми.
Ми відкриті і хочемо й готові показати своєму народові і всьому світу, що Хмельницька АЕС дотримується всіх міжнародних вимог безпеки, наші будівельні конструкції і досі мають великий запас міцності. Кажу так, базуючись на дослідженнях, проведених з залученням спеціалізованих сторонніх організацій, зокрема, науково-дослідного інституту будівельних конструкцій. Висновок фахівців – наші споруди можна експлуатувати ще 40 років. Це вселяє впевненість.
Ольга Сокол