Щаслива в материнствi
Двадцять дев’яту (позачергову) сесію Нетішинської міської ради секретар міськради М.М. Степаненко розпочав з нагородження, вручивши спеціальні відзнаки нетішинським жінкам, для яких Указом Президента України від 12 травня 2012 року присвоєно почесне звання України "Мати-героїня". Це, зокрема О.Я. Дмитрук, Н.М. Андрощук, Т.М. Дітковська, Г.А. Зеленко, М.В. Іванова, Н.Т. Квітка, Н.С. Кліменкова, Л.О. Ковальчук, О.М. Мазанюк, Г.О. Мазярчук, Н.С. Поліщук, С.Ю. Самчук, Н.А. Чернявка, Т.Я. Груша. Разом ці жінки виховали й звели на ноги 80 дітей!
Серед удостоєних звання «Мати-героїня» і дві представниці колективу Хмельницької АЕС: М.В.Іванова з турбінного цеху та Л.О.Ковальчук з комунального господарства. З Лілією Олександрівною мала зустріч наш кореспондент.
Свою першу доньку Марину жінка народила у дев`ятнадцять років. Нетривалим, на жаль, було сімейне життя, рано не стало чоловіка. За якийсь час вийшла заміж вдруге, новий обранець Лілії відразу прийняв дівчинку за свою, замінивши маленькій тата. Дотепер у їхніх стосунках ніяк не запідозриш, що не рідня одне одному. І хоч у шлюбі Ковальчуків згодом народилося ще четверо діток, глава сім`ї Віталій Дмитрович жодного разу не дав приводу засумніватися у щирості його почуттів до всіх п`ятьох. А що вже батьки Віталія були приязними до Марини! Не спускала з рук бабуся, обдаровував гостинцями дідусь. Вже будучи студенткою, юнка часто навідувалася до них у Дятилівку, що на Славутчині. І кожного разу дідусь виділяв їй сотню-другу гривень на прожиття.
У подружжя Ковальчуків багато спільного: обоє зростали в багатодітних родинах, де не в пошані були лежебоки. З малих літ Віталій і Лілія привчені до праці і взаємопідтримки, знають як дати лад домашньому господарству, поратися на городі і в хаті. Дуже рано Ліля навчилася доїти корову, допомагаючи мамі. А от серпа в руках тримати не доводилося, хоча тепер чудово орудує ним. Вправною жницею стала завдяки свекрусі, вона цьому навчила.
Дякувати Богу, батьки Лілії ще живі, має до кого поїхати на гостини, з ким порадитися. А от Віталієві вже обоє відійшли у вічність, та про них у жінки найтепліші спомини. Були вони дружніми, працьовитими і щирими, передавши у спадок дітям життєву мудрість, міцні підвалини якої не зруйновані часом. Усі шестеро дітей намагаються бути гідними своїх батьків, не ворогують, не віддаляються одне від одного. І дотепер мають дуже близькі стосунки, всіляко допомагають і підтримують за будь-якої ситуації. Не стала яблуком розбрату, як часто буває, батьківська хата і нажите господарство. Без суперечок, а тим паче судової тяганини, поділили між собою спадщину, доглядають за обійстям та могилами рідних.
- Батьки нам за приклад у вихованні дітей, - каже Лілія Олександрівна.
У них вчилася терпінню і душевному теплу, вмінню добрим словом, а не криком і образами, залагоджувати справу. Як мовиться, батіг батогом, а пряник все-таки краще. Навіть і пожурити дитину треба вміти, щоб не завдати кривди.
Чи дружні її діти? Так, вони горою одне за одного, сперечаються хіба що за комп`ютер – він в сім`ї один і всім одночасно ніяк не доступитися до електронного друга. Отут і мамі доводиться втручатися, буває, й мишку заховати абощо.
Жінка раз-по-раз зауважує, що часу на спілкування з дітьми замало: робота, домашні справи, хобі – про світ її творчих захоплень ми детально розповідали в №12 «Перспективи». Втім присутні під час нашої розмови донька Інна і наймолодший у сім`ї Владик на брак маминої уваги не скаржилися. Інна стверджує, що з мамою подруги, саме їй розповідає про свої справи, ділиться секретами, питає поради. Буває, подруги по навчанню – дівчина опановує професію швачки в місцевому професійному ліцеї – некоректно себе поводять, не вибираючи слів у спілкуванні, то саме у мами цікавиться як бути в такій ситуації. П`ятикласник Владик обожнює дарувати мамі польові квіти – у будні і в свята.
Мама багато може розповісти про своїх чад, у кожного з яких свій характер і уподобання. В Марині бачить хорошу маму, до речі, найстарша донька вже заміжня і невдовзі ощасливить онукою. Владик дуже милосердний, любить тварин, а ще він, наслідуючи маму, радо займається художньою творчістю, маючи навіть Подяки за мистецьки виконані чарівні роботи.
Восьмикласниця Оля любить діток, вміє знайти підхід до кожного, втішити і розрадити, зайняти справою, отож мама радить пов`язати життя з педагогікою, бачить у доньці хорошого вихователя. За рік стане електриком Діма, він також навчається у професійному ліцеї.
Як і кожна мама, Лілія Олександрівна переймається, аби ніхто з дітей не втрапив у погану компанію, не піддався негативному впливу.
У сім`ї їх змалку залучають до корисних справ. Обожнюючи природу, жінка болісно переживає людську неповагу до землі і її дарів. Не раз з дітьми одягали рукавички, запасалися поліетиленовими пакетами і прибирали захаращену всяким непотрібом територію. Зробивши добру справу, організовували опісля дітям солодкий стіл.
Постійно дбають у родині про змістовний відпочинок та оздоровлення. Ось і цього літа планують побувати хто на Шацьких озерах, хто у Карпатах. Не забувають про село, де обробляють город і мають свою овочеву продукцію.
На початку розмови я поцікавилася у Л.О.Ковальчук, кого більше у неї – синів чи дочок. Відповідь: «Порівну» збила мене з пантелику, бо ж п`ять у даному випадку ніяк не розділиш порівну. На жаль, в силу складних останніх пологів, коли на світ з`явилися двійнята, один з хлопчиків невдовзі помер. Ця вагітність, що так плачевно закінчилася, мала й свою цікавинку. Лікар, у якого обстежувалася жінка, якось сказала: «У мене в цьому році дві пацієнтки на ім`я Ліля Ковальчук, обидві виношують двійнят, тільки ви хлопчиків, а вона – дівчаток». Майбутні мами так і не перетнулися, не познайомилися. Але зовсім недавно Ковальчуки знайшли дівчаток в «Однокласниках», почали листуватися. Вони були неабияк здивовані і обіцяли розповісти про це своїй мамі, як тільки та повернеться з Болгарії. Так що зустріч через роки може відбутися, тим паче, що живуть мами-тезки в Нетішині.
Говорячи про материнство, не могли обійти теми покинутих дітей. Як щира християнка, Лілія не береться судити жінок, які зважуються на такий крок, намагаючись віднайти бодай якесь виправдання в обставинах, що привели до цього. Але їй дуже шкода діток, приречених на сирітство і поневіряння. Набачилася їх у лікарнях та інтернатах, спраглих за увагою, ласкою, добрим словом. Якби в наших серцях було більше світла, віри в Бога, відповідальності за те, що робиш і тих, кому даєш життя, страху за те, що зло не залишиться непокараним, знедолених дітей при живих батьках не було б.
Жінка зізнається, що її діти зовсім не проти, аби в сім`ї з`явився ще братик або сестричка. Категоричного «ні» на те вона не каже. Маючи надійну опору й підтримку в особі чоловіка Віталія, знає, що дадуть раду усім.
Ольга Сокол
На знімку: Л.О.Ковальчук (крайня зліва) серед нетішинок, удостоєних звання «Мати-героїня»
Фото Валерія Валуєва