Що таке лептоспіроз?
Як захиститися від цієї небезпечної хвороби?
Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання, що вражає людей і тварин. Викликається воно мікроорганізмами – лептоспірами. Джерелом збудника інфекції для людей є гризуни, дикі ссавці, сільськогосподарські, свійські та промислові тварини, хутрові звірі, собаки. У містах основним носієм інфекції є пацюки.
Лептоспіри потрапляють у водойми із сечею хворих тварин, де вони можуть зберігатися від 7 до 30 днів і більше. Щури і мишоподібні гризуни можуть заражати також і харчові продукти, де вони зберігаються від декількох годин до декількох днів. Людина заражається лептоспірозом при купанні в дрібних водоймах, ставках, озерах і під час рибної ловлі. Кількість хворих на лептоспіроз збільшується в теплий період року – з травня по жовтень.
У зимовий період інфікування лептоспірозом може бути при вживанні забруднених харчових продуктів, при догляді за хворими тваринами та обробленні туш, якщо не дотримуються правил особистої гігієни. Необхідно пам’ятати, що лептоспіри можуть проникати в людський організм не тільки через шлунково-кишковий тракт, а й через пошкоджену шкіру і слизові оболонки. Навіть непомітні ушкодження, подряпини можуть стати місцем проникнення інфекції.
В поточному році в місті Нетішин випадків захворювання на лептоспіроз не реєструвалося. Чого не скажеш про 2015 рік, у нас був зареєстрований один випадок лептоспірозу.
Від моменту попадання збудників в організм людини до початку захворювання проходить у середньому від 6-8 до 14 днів. Хвороба починається раптово з ознобу та загальної слабкості. Температура підвищується до 39-40°, з’являються нудота, блювання, головний біль, біль у всьому тілі. Характерною ознакою захворювання є біль у литкових м’язах. Іноді хворі не можуть не тільки ходити, але й триматися на ногах. Можуть спостерігатися жовтушність склер, висип на шкірі, крововиливи в сітківку ока, внутрішні органи. Без своєчасного лікування захворювання лептоспірозом може призвести до тяжких наслідків (ураження нирок, печінки і т. д.), високий ризик смерті. Тому так важлива своєчасна госпіталізація і лікування хворого на лептоспіроз. При появі перших ознак захворювання необхідно негайно звернутися до лікаря, в жодному разі не можна займатися самолікуванням.
Від людини до людини лептоспіроз не передається.
Профілактика лептоспірозу базується на комплексі медико-санітарних та ветеринарно-санітарних заходів.
Величезне значення мають захист житла, продуктових складів та інших об’єктів від проникнення в них гризунів, захист водоймищ від можливих забруднень сільськогосподарськими тваринами і гризунами, знищення щурів і мишей.
Люди повинні знати, що користуватися випадковими невпорядкованими джерелами водопостачання небезпечно, що харчові продукти і вода повинні бути надійно захищені від виділень мишей і пацюків. А ті, які зберігаються у відкритому вигляді - картопля, гарбузи, овочі та фрукти тощо, потрібно добре помити чистою проточною водою. Забороняється вживати в їжу м’ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин, сиру воду з відкритих водойм.
Купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом частіше відбувається в закритих водоймищах, особливо мілководних, де багато рослинності. Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та проковтуванні води.
Бажано відмовитись від прогулянок босоніж у заболочених місцевостях.
На польових роботах, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни – надягати гумові або кирзові чоботи, рукавички, які захистять від механічних пошкоджень шкіри. Якщо ж пошкодження відбулося, то шкіряні покрови негайно треба змастити 5-% розчином йоду. Не помивши рук чистою водою з милом не слід приступати до їжі, паління цигарок.
Якщо зараженню запобігти не вдалось, негайно звертайтесь за медичною допомогою!
Юлія Занько,
завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень, лікар епідеміолог Нетішинського міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»