Славутчани за добудову енергоблоків ХАЕС

Пт, 14 Червня 2019
Славутчани за добудову енергоблоків ХАЕС

Пiдтримка одностайна

На 30 сесії Славутської районної ради сьомого скликання, яка відбулася минулого тижня, місцеві депутати не стали міняти позиції своїх попередників, які у 2011 році погодили своїм рішенням будівництво 3 і 4 енергоблоків Хмельницької АЕС. Як бачимо, сплинув час, а нові потужності не те що не введені в експлуатацію, а й не поміняли свій статус заморожених довгобудів на такі, що будуються. Причини загальновідомі: розірвання угоди з Російською Федерацією через її дії у Криму й на Донбасі, пошук нових партнерів у реалізації актуального й життєво необхідного проекту як для Хмельницької АЕС, так і для України загалом коротко іменованого в колі фахівців «Х/3-Х/4». Йдеться не тільки про реальні будівельні роботи на майданчику, а й закупівлю необхідного обладнання, залучення інвестицій тощо. Як зазначив у своєму виступі на сесії перший заступник голови Славутської районної держадміністрації Олександр Мельник: «Змінилися обставини і ціни», тим самим пояснивши необхідність повторного розгляду депутатами питання, яке мало б вже бути архівним. Жодних нових рішень славутчани не приймали, обмежившись, як і решта їх колег-земляків із населених пунктів, що входять до зони спостереження, внесенням змін. Тобто погодили будівництво з використанням реакторної установки іншого, неросійського виробника. Всі присутні на сесії 19 депутатів одноголосно.

Чи мали вони якісь застереження? Про незгоду не йшлося, що й засвідчили результати голосування, але питання, звісно, були. Здебільшого всі вони виникали в розрізі теми будівницт­ва й ремонту об’єктів соціальної інфраструктури, які можуть бути профінансовані в разі будівництва самих енергоблоків. З їх переліком громади визначилися, могли б значно  розширити цей список, якби не одне але. За процедурою кошти виділяються на конкретні проекти, а з ними сутужно, бо вартує така документація надто дорого і не кожен в змозі віднайти необхідні суми на її виготовлення. Лунали пропозиції виділяти кошти на громади, а на місцях уже нехай вирішують куди доцільніше їх спрямувати. За нецільове використання суворо питати з керівників ОТГ, сільських рад, місцевих депутатів. Висловлювали побажання, аби зобов’язання сторін були чітко, так би мовити, на паритетних умовах прописані, і якщо, скажімо, кошти на соціальний розвиток населених пунктів зони спостереження з якихось причин не надходитимуть,  ставити питання про припинення будівництва атомних енергоблоків.

Варто сказати, що ці та подібні думки не робили розмову деструктивною. Депутати були виваженими й реалістичними, не перетворювали діалог, в якому взяв участь заступник головного інженера Хмельницької АЕС з нових блоків Геннадій Самосєй, у шапкозакидання. Просто хотіли почути у відповідях на свої запитання гарантії, що їх побажання, викладені у затвер­дженому сесією переліку пріоритетних соціальних інвестиційних проектів, що мають вагоме значення для розвитку територіальних громад Славутського району і реалізовуватимуться під час будівництва нових потужностей на майданчику ХАЕС, матимуть практичне завершення. І не чутимуть вони через роки, що запропоновані громадами проекти абсурдні та не можуть бути реалізовані. Адже на пам’яті багатьох будівництво першого енергоблока і пафосні обіцянки у постачанні тепла від ХАЕС у сусідні містечка, зокрема й Славуту, відкритті тролейбусного сполучення між населеними пунктами. Зараз же кажуть, що то були недолугі радянські проекти, які не мали під собою економічного підґрунтя. Тож тепер на результативність можна розраховувати тільки у випадках, які не йдуть у розріз з економічною доцільністю. Головуючий на сесії  очільник районної ради Леонід Радзивілюк резонно зауважив, що не все у вирішенні чутливих для місцевих громад питань залежить від Хмельницької АЕС і на подібних зібраннях разом зі станційними фахівцями мав би бути присутній представник Кабінету Міністрів. Він мав би почути потреби і проблеми громад, дати зрозумілу відповідь чому передбачені законодавством кошти, в тому числі від виробництва електро­енергії, невчасно та не в повному обсязі доходять на місця, а відтак не можуть бути використані на вирішення насущних питань.

Окремі питання, озвучені на сесії, потребують додаткового вивчення і обговорення сторонами. Так, представники Берездівської територіальної громади ремствували з приводу несправедливого підходу до виділення коштів на розвиток регіону. Громада становить заледве не чверть району, окремі  об’єкти впливають на його життєдіяльність, але жоден з населених пунктів Берездівщини не входить до зони спостереження і на виділення коштів розраховувати не доводиться. Хоча все, що прагнуть вирішити в себе інші громади за «атомні гроші», актуальне й для них: ремонт закладів соціальної сфери, приведення до нормального стану місцевих доріг тощо.

Якщо ж не обмежуватися затвердженим переліком об’єктів, у чому зацікавленість громад безсумнівна і очевидна, депутати хотіли почути де Хмельницька АЕС зберігатиме в подальшому відпрацьоване ядерне паливо і як довго використовуватиме російські паливні збірки в процесі експлуатації своїх енергоблоків. Природно, що наші сусіди хочуть бачити атомну електростанцію успішним підприємством з високим рівнем безпеки і надійності. Від чого, без сумніву, залежить стабільність і розвиток краю.

Ольга Сокол
ВідмінитиДодати коментар

Перспектива