5 років НАЕК
З нагоди цієї дати в Києві в Українському домі відбулись урочисті збори, на які завітав перший віце-прем’єр-міністр України Олег Вікторович Дубина, зачитавши вітального листа голови Кабміну Анатолія Кириловича Кінаха на адресу усіх атомників. У привітанні відзначено значну роль атомної енергетики у промисловому потенціалі держави.
Від себе особисто промовець побажав 40-тисячному колективу працівників НАЕК терпіння і подякував за плідну роботу.
Міністр палива та енергетики України Станіслав Телисферович Сташевський сказав, що атомна енергетика на теренах держави має чвертьвікову історію. В галузі працюють висококваліфіковані кадри, спроможні виконати найскладніші завдання. Він висловив впевненість, що атомники і надалі будуть на висоті, що осінньо-зимовий максимум галузь відпрацює на відмінно.
Від найбільшої енергетичної області – Запорізькоі - з промовою виступив губернатор Євген Єгорович Карташов.
Найкращим представникам НАЕК «Енергоатом» були вручені відзнаки. В числі перших було названо Володимира Михайловича Василика (на знімку).
Шістнадцять років працює він в колективі Хмельницької АЕС, в останні роки-старшим начальником зміни станції. Відзначався Грамотою Міністерства енергетики України, іншими нагородами. Цього разу йому вручено знак «Почесний енергетик України».
Поздоровлень було багато, адже привітати прийшли мери міст-супутників АЕС, керівники служб, що охороняють енергооб’єкти, профспілкові лідери на чолі з О. Юркіним, партнери із-за кордону: Росії, Німеччини, Франції, США, народний депутат України О. Кучеренко, керівництво Держкомітету ядерного регулювання, колеги з Київобленерго, будівельних організацій, що зводили АЕС та міста-супутники, представники підприємств та організацій «Моноліт», «Імпульс», «Турбоатом», «Хартрон», «Вестрон», проектних інститутів тощо.
У заключному слові президент «Енергоатом» подякував усім атомникам за сумлінну працю, побажав добра та удачі.
Вітали присутніх у залі квартет «Явір», Оксана Білозір, камерні ансамблі: духовий та скрипалів, танцювальні колективи тощо.
Віктор Гусаров
«Перспектива» №44 (505) 2001
Нам 10 рокiв
Святкування 10-річчя Національної енергогенеруючої компанії НАЕК «Енергоатом» проходило у Міжнародному центрі культури та мистецтв міста Києва, відомому як палац Жовтневий», і зібрало представників 36-тисячного колективу компанії, численну когорту урядовців, старійшин енергетичної галузі, групу послів та радників зарубіжних країн тощо. На урочистості завітав Голова Верховної Ради України Олександр Мороз, що піднесло статус зібрання до загальнодержавного рівня. У короткому слові до присутніх Олександр Мороз зазначив, що «у межах самої компанії і взагалі в енергетичній сфері накопичилось багато проблем, які треба вирішувати, в тому числі і на законодавчому рівні. Це стосується і ціноутворення, і багатьох інших речей, соціального розвитку колективів, які ви представляєте. І до цього треба долучати зусилля всіх структур влади, парламенту в тому числі. У нас на розгляді є кілька законів, підготовлених і нинішнім вашим керівництвом, і вже адаптованих чи апробованих у комітетах. Я гадаю, що ми найближчим часом їх розглянемо. Розумію, що мова йде про сектор економіки, який є провідним у державі. І, я так думаю, що невдовзі відбудеться реабілітація атомної енергетики, як найбільш надійної і перспективної галузі. Це зрозуміли у Європі, зрозуміють і в Україні. Але цю індустрію можна розвивати лише сконцентрувавши зусилля усіх рівнів влади, і до неї має бути прикута увага громадськості. Є багато питань: що робити з відходами, де їх розміщувати? Україні треба вирішувати проблеми з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, з побудовою об’єкту «Укриття», з ефективним виділенням коштів на ці цілі. Але ці питання мають бути вирішені і будуть вирішені. Багато залежить від того, наскільки ефективно працюватиме ваша компанія. Ви на передовій, ваша діяльність необхідна державі і окремим громадянам. Думаю, розуміючи це, ви будете ефективно працювати і далі», - підкреслив спікер, після чого вручив Почесні грамоти для працівників галузі.
Першим прозвучало прізвище начальника хімічного цеху Хмельницької АЕС Миколи Васильовича Замфіраки (на знімку). Отримав відзнаку з рук Олександра Мороза і оператор 6-ї групи ЕРП Василь Іванович Побєжимов. Далі розпочалось дійство, яке можна назвати часом спогадів та поздоровлень, адже на моніторах демонструвались вже історичні події 1996-2006 років, звучали концертні номери у виконанні відомих артистів, вручались нагороди від імені тих структур, представники яких прийшли привітати НАЕК «Енергоатом».
Зокрема віце-прем’єр-міністр України Андрій Клюєв сказав, що 10 років, які пережила компанія, були бурхливими. Компанія проходила шлях формування разом з молодою державою. Половина електроенергії, що виробляється НАЕКом - величезний внесок у енергобезпеку країни. Він сказав, що в компанії працюють сильні і порядні люди, які несуть на своїх плечах величезну відповідальність, адже одна невірна дія будь-кого з персоналу може закінчитись плачевно для усієї України. „Ні Україна, ні Європа не зможуть просто так пережити другий Чорнобиль». Водночас він зазначив, що Кабмін має плани розвитку електренергетики, в тому числі будувати нові лінії електропередач, піднімати енергетичне машинобудування.
«Все це ми будемо робити разом з вами», - запевнив віце-прем’єр-міністр А. Клюєв і зачитав вітання від Вік-тора Януковича, в якому го-вориться, що Кабмін чітко тримає напрям на подвоєння потужності атомної енергетики до 2030 року.
Міністр палива та енергетики України Юрій Бойко у своїй промові зробив акцент на тому, що у компанії «Енергоатом» велике майбуття. За масштабністю проектів, їх складністю, компанія є передовою, і взагалі є локомотивом вітчизняної енергетики. «Саме тому у нас все вийде, всі наші плани збудуться, бо у нас є такий потужний, такий цілеспрямований, такий інтелектуально наповнений колектив, як колектив «Енергоатома».
Обидва урядовці зачитали укази про відзначення кращих представників колективу нагородами.
Отримавши слово, президент НАЕК «Енергоатом» Андрій Деркач зазначив наступне: «Атомна енергетика не перебуває в безповітряному просторі. Красиві гасла про перспективи розвитку ядерної енергетики, до речі, мені імпонують.
Але вони можуть залишитися просто гаслами, якщо країна не буде турбуватися про розвиток інших галузей енергетики, якщо ми забудемо про необхідність модернізації розвитку теплової генерації, гідроенергетики, розширення можливості застосування відновлюваних джерел енергії.
Постановою Кабінету Міністрів №1268 «Про створення НАЕК «Енергоатом» на Компанію було покладено виконання таких завдань:
- погодження з відповідними органами тарифу на електроенергію, що виробляється атомними електростанціями, здійснення її продажу на енергоринку;
- закупівля ядерного палива;
- розробка і впровадження єдиних для компанії техніко-економічних нормативів;
- створення системи поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами;
- створення системи перепідготовки і підвищення кваліфікації персоналу атомних електростанцій;
- підвищення безпеки атомних електростанцій на основі впровадження сучасних технологій, вдосконалення характеристик систем безпеки;
- забезпечення дотримання норм міжнародних договорів з питань ядерної безпеки та цивільно-правової відповідальності за ядерну шкоду;
- будівництво і реконструкція атомних енергоблоків, зняття їх з експлуатації.
Ці завдання, які було визначено ще десять років тому, не втратили своєї актуальності і нині, а отже залишатимуться базовими для подальшої діяльності компанії. Країна, в історії якої є досвід Чорнобильської катастрофи, не має права, не повинна отримувати кіловати електроенергії за рахунок нехтування безпеки», - підкреслив Андрій Деркач.
Керівник «Енергоатома» окреслив основні принципи у роботі компанії: суворе дотримання норм ядерного законодавства, адже сьогодні це означає відповідальність перед країною і кожним її громадянином; прозора діяльність, коли НАЕК діятиме як сучасна, відкрита для контролю з боку громадськості компанія; прозорість фінансових потоків: громадськість, парламент, уряд повинні знати, на що і наскільки ефективно витрачаються чималі кошти, які заробляє «Енергоатом».
Ні для кого не таємниця, що сучасна атомна енергетика просто приречена на поступ. Компанія буде модернізована та корпоратизована. Через три роки це буде сучасна європейська енергетична компанія. А починати треба зі змін та модернізації управління. Потрібно наповнити дієвим змістом термін «культура безпеки». Тут визначальну роль відіграє людський чинник. Професіоналізм має підтримуватися і стимулюватися зрозумілою соціальною політикою», - вважає Андрій Деркач.
Як ми вже відзначали, в ході урочистостей приємно було слухати золотий голос країни Олександра Пономарьова, лауреата Державної премії ім. Т.Шевченка нашого земляка з Ізяславщини Василя Зінкевича, всенародних «кроликів» - Володимира Даниленка та Володимира Мойсеєнка, гурт Карамазови, переможницю «Євробачення» Руслану, яка зарядила зал дикими танцями. А відкрив концертну програму дитячий колектив палацу культури Южно-Української АЕС, який виглядав у цій компанії і професійно, і гідно.
Настає новий етап в діяльності НАЕК «Енергоатом». Хочеться, щоб наступний ювілей був із ще кращими здобутками, став всенародним!
Віктор Гусаров
Окрема думка
Михайло Пантелійович Уманець, колишній голова Держкоматому, колишній заступник міністра енергетики
У 1992 році п’ять станцій, адже тоді Чорнобильська АЕС була ще «жива», організували концерн. Якщо говорити про ту роль, яку зіграв цей концерн, то головне, що нас не розтягнули по регіональних квартирах, що дуже хотіли зробити. Чим нам це загрожувало? За прикладами ходити далеко не треба: нам була відведена доля Кримської атомної станції. Що тоді керівництво атомними станціями без усякого благословення з боку вищого керівництва України і профспілкові комітети (хочу особливо наголосити на цьому) пішли на його створення, можливо і явилось зародженням атомної енергетики в Україні. Концерн був перехідною структурою між роз’єднаними атомними станціями, що втратили московське підпорядкування і Держкоматомом. В принципі «Енергоатом» - дитя Держкоматому, бо виріс з цієї організації. Хочу сьогодні звернутись насамперед не до тих, хто сидів в залі, не стільки до тих, хто піднімає святкові келихи за це свято, а насамперед хочу звернутись до тих, хто знаходиться на вахті. Оперативники і ремонтники АЕС зробили велику справу - вони навіть не здогадуються про свою роль. В Києві було важко добиватись правди у високих кабінетах, особливо, коли врахувати, що це був перехідний період в усій державі. Не слід забувати і про те, що ми працювали у післячорнобильську епоху, коли нас абсолютно не визнавало суспільство. В уряді відкрито підтримував атомну галузь лише Віктор Дмитрович Гладуш - перший віце-прем’єр. Він єдиний урядовець, який гласно захищав атомну енергетику і перед урядом, і перед Верховною Радою. Інші перешіптувались в кутках, мовляв, ти, Михайле, правий, але допомоги в принципі ні від кого ми не отримали. Саме тоді з’явилась друга спроба розтягнути нас по регіональних квартирах. Не стану називати ініціаторів, бо сьогодні свято. В моїй майбутній книзі я все розставлю на свої місця. Небезпека цього моменту була ліквідована не просто керівництвом, а керівництвом профспілок і колективами. Замисліться про таке: п’ять блоків було у ЗАЕС (після розвалу Союзу ця станція потрапила у найкращі економічні умови: найнижча ціна на електроенергію - чим більше блоків, тим нижча ціна) - і якби ця станція пішла в регіональні структури, якби Южно-Українська пішла в регіональні організації, атомній енергетиці загрожував економічний крах: Хмельницька і Рівненська станції не могли б вижити, а про долю Чорнобильської ми знаємо. І саме тоді профспілки пішли назустріч Держкоматому. Вони погодились з тим, що це має бути єдине ядро, і що має існувати єдина ціна на електроенергію. Я вважаю, що це був головний фактор, який дає змогу нам сьогодні святкувати. Ми пережили таке поняття, як мораторій. Мораторій був не просто на будівництво атомних електростанцій в Україні, мораторій в принципі був спрямований на те, щоб викорінити атомну енергетику Ми вижили в цій ситуації, нам вдалось зняти цей мораторій за рахунок того, що ми, грубо кажучи, надривали горло тут у Києві, але за нашою спиною стояла надійна робота атомних станцій. Не дай Бог у той час був би який-небудь «чих» на рівні третього або четвертого рівня, нам би ніколи не вдалось відстояти атомну енергетику. Отож на робочих місцях проходив також фронт захисту атомної енергетики. Під час мораторію розтягнули Кримську АЕС. І хоча введені у число діючих 2-й Хмельницький, 4-й Рівненський і 6-й Запорізький блоки, треба все ж таки вказати на історичну правду. Зберегти ці блоки під час мораторію було значно важче, ніж пустити їх в роботу. У атомної енергетики повинен бути інший відлік часу - від Дня незалежності України. Ми зберегли цільність нашого комплексу, так звану «матеріальну частину», інтелект і колектив. Завдяки цьому ми зберегли надію на незалежність в енергетиці в цілому в 21 столітті. Ми зберегли можливість розвинути паливно-ядерний цикл.
«Перспектива» 2006 № 43 (793)