У козаків висока мета
Напередодні козацького свята, який відзначається на Святу Покрову, отаман «Нетішинського козацького полку Хмельниччини» МСК «Запорізька Січ» Олександр Грицаєнко взяв участь у роботі Першого міжнародного конгресу козацтва, що відбувся у Запоріжжі. Він поділився з читачами «Перспективи» враженнями і роздумами з цього приводу.
- Олександре Олександровичу, що стало приводом для проведення конгресу козаків?
-У відкритті Першого міжнародного конгресу козацтва взяли участь представники українських козацьких організацій та іноземні делегації. Основна мета заходу – об’єднати козацькі організації різних країн навколо підтримки незалежності та територіальної цілісності України, її захисту від агресії з боку північного сусіда. Під час конгресу ми мали можливість поспілкуватись із побратимами з різних регіонів України та з-за кордону, зокрема, з козаками Словенії, Німеччини, Болгарії, Білорусії.
- Напевно, там була оприлюднена інформація про діяльність козаків Нетішинського полку?
- Звичайно. Мені було надано слово. Коротко ознайомив із діяльністю «Нетішинського козацького полку Хмельниччини», створеного 2008 року. Його діяльність проста і прозора, і ставить за мету втілення спільних інтересів її членів – козаків - на засадах організації самоврядування, зокрема збереження та сприяння розвитку традицій українського народу, побуту, господарювання, виховання молоді. Ми намагаємось формувати у членів громади здоровий спосіб життя, прагнемо розвивати духовність і зміцнення моральних устоїв на історичних засадах Запорізького козацтва. На сьогодні у нашому полку нараховується понад 250 осіб, серед яких майже вісімдесят дітей шкільного віку, яких прийнято називати джурами.
- Чимало нетішинців та гостей міста були свідками посвяти у джури. Багато можна почути позитивних відгуків.
- До відродження традицій і славетної історії предків потрібно залучати молодь, бо за нею майбутнє нашої держави. Посвята у джури та їх присяга на вірність козацтву традиційно проводиться у православному храмі, а потім дійство переноситься у стіни міського Палацу культури. Батькам приємно усвідомлювати, що їх діти стають на стежину служіння рідній державі й зростуть справжніми патріотами. Не випадково головна увага приділяється вихованню молоді. Джур навчають і гартують під час занять у місцевих осередках, у літніх козацьких таборах, організовуються козацькі походи, краєзнавчі, фольклорно - етнографичні екседіції тощо. Джури беруть участь у екологічних акціях милосердя, культурно - просвітницьких заходах, спортивних змаганнях, де традиційно стають призерами.
- Немає сумніву, що справжні козаки різняться не лише стильними зачісками та форменим одностроєм…
- Звичайно, козака прикрашають його справи. Члени НМГО «Нетішинський козацький полк Хмельниччини» є постійними учасниками загальноміських, масових заходів. Жодне міське свято не проходить без виступів козацького вокального ансамблю, показових виступів школи бойового гопака «Сварог», традиційного козацького кулішу. Ми є постійними учасниками міських акцій щодо благоустрою міста, організаторами благодійної допомоги мешканцям Старокривинського будинка-інтернату, Берездівського дитячого будинка. Кілька років поспіль наші козаки беруть участь у забезпеченні громадського порядку спільно з працівниками Нетішинського МВ УМВС України. Нещодавно ми підписали договір з ВП «Хмельницька АЕС» про надання послуг з охорони громадського порядку. Основна увага спрямована на територію ставка-охолоджувача електростанції в межах санітарно-захистної зони. Діяльність козаків направлена на допомогу працівникам органів внутрішніх справ, загону відомчої воєнізованої допомоги у запобіганні скоєння адміністративних проступків та злочинів. Не слід забувати, що ми знаходимось поряд із стратегічним об’єктом – Хмельницькою АЕС – безпека якої є завжди дуже актуальною.
- Олександре Олександровичу, ви проголосували за резолюцію Першого міжнародного конгресу козацтва. Прокоментуйте її положення.
-У першому пункті наголошується на підтримці постанови Верховної Ради України «Про звернення до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором». Стосовно цього визначення між делегатами не було жодних суперечок, бо ж зараз, як мовиться, і сліпому видно хто підтримує діяльність сепаратистів на Донбасі. Як це не прикро констатувати, але у бойових діях на боці так званих ДНР та ЛНР беруть участь козаки із Російської Федерації, які донедавна були шановними гостями на нашій Хортиці. Їх зборя спрямована у бік наших військовослужбовців, які відстоюють територіальну цілісність України. З негативного боку проявили себе Донські козаки. З ними ми змушені були припинити подальші контакти. На конгресі привселюдно було розірвано оригінал договору про дружбу і співробітництво з ними. Це має стати поштовхом до об’єднання усіх козацьких організацій нашої держави, бо мета у нас одна – незалежна, соборна і неподільна Україна. Заради цього варто жити і боротись.
Спілкувався
Олександр Шустерук