У жорстокiй борнi гартувались люблячi серця
Війна – найжорстокіше діяння людства. З певного часу вона не прояв необхідності виживання, а свідчення національної, релігійної, моральної і навіть індустріальної зверхності. Як правило, правителі провокують розбрат. Страждання випадають на так званий «простий» народ.
Друга світова війна точилась у Європі і Азії, Африці на території 40 країн і зачепила своїм крилом 80 відсотків жителів планети. Війна перекроїла країни і душі. Україна довгий час була в епіцентрі цієї безглуздої бійні. В кожному куточку нашої землі стоять обеліски на братських могилах, пам’ятники односельцям, невідомим солдатам.
Напередодні священної дати 9 Травня працівники Нетішинського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) разом з головою міської організації ветеранів Миколою Хомичем доставили подарункові набори 34-м учасникам та інвалідам Другої світової війни. Зараз для цих людей увага дуже важлива. Деякі з ветеранів продовжують вести активний спосіб життя. Вони зустрічаються з молодим поколінням, розповідають про роки війни, співають у хорі, займаються громадською діяльністю.
Традиційно у Нетішині відбуваються урочистості, під час яких слова глибокої шани за подвиг висловлюються тепер вже поодиноким ветеранам війни. Такий захід відбувся у Палаці культури міста. Мітинг-реквієм за загиб- лими є даниною шани загиблим односельцям і збирає нетішинців біля обеліска у старій частині міста. Історичні факти свідчать, що в перші дні війни на підступах до теперішнього міста фашисти розстріляли більше 30 мирних мешканців. Під час відступу в січні 1944 року німецькі головорізи спалили 33 хати. Скорботний мартиролог тих земляків, хто поліг на фронтах, у партизанських загонах, безневинно страчений, щороку зачитується під час траурного мітингу. Він довгий і скорботний, пам’ятний і болючий для тих, хто пам’ятає війну.
Генеральний директор Хмельницької АЕС Микола Панащенко, міський голова Олександр Супрунюк у своїх промовах висловили глибокий жаль та слова високої вдячності за подвиг земляків. Відбулось покладання квітів до обеліска, прозвучав військовий салют, загиблих вшанували хвилиною мовчання.
У Стриганах, на могилі воїнів УПА також відбувся мітинг-реквієм і молитва за упокій душ загиблих.
Пам’ять залишається. Нехай вона назавжди буде світлою, як люди, що віддали свої життя за незалежність.
Віктор Гусаров
Фото автора та Євгена Цибульського