До колег за досвiдом

У навчально-тренувальному центрі  Хмельницької АЕС відбувся регіональний семінар Московського Центру ВАО АЕС «Система підготовки персоналу АЕС, стан і шляхи вдосконалення».

Персоналу навчально-тренувального центру ХАЕС не новина зустрічати гостей із вітчизняних та зарубіжних інституцій, міжнародних експертів. Тут відповідально ставляться до кожного візиту, бо, як мовиться,  нашим спеціалістам є що продемонструвати, та й досвід колег завжди стане у пригоді. А нині нагодився ще й привід для зустрічі – 25-річчя заснування навчально-тренувального центру ХАЕС.

Під час відкриття семінару з вітальним словом виступив генеральний директор ВП ХАЕС Микола Панащенко. Йому за честь було представити роботу колективу електростанції, який вносить значний здобуток у функціонування вітчизняної енергосистеми. Працівники ХАЕС мають чимало підстав для гордості. Хмельницька АЕС  – підприємство, що виробляє щороку понад 15 мільярдів кВтг електроенергії  і на якому технологічні процеси відповідають міжнародним стандартам. Це неодноразово засвідчували експерти таких авторитетних відомств, як МАГАТЕ, ВАО АЕС тощо.

Великим досягненням минулого десятиліття вважається пуск другого енерго­блока, який суттєво покращив енергетичні потужності електростанції, сприяв її безпечнішій експлуатації. Миколі Сергійовичу завжди приємно чути гарні відгуки про діяльність навчально-тренувального центру, в якому нещодавні випускники про­фільних навчальних закладів стають на шлях досконалого опанування теоретичних знань та набуття практичного досвіду.

Радник Московського Центру ВАО АЕC  Андрій Лук’яненко розповів про основні напрямки діяльності цього відомства, головною з яких є впровадження інноваційних технологій не тільки у сфері експлуатації ядерних енергоблоків, а у пропаганді передового досвіду атомників, зокрема, і в такій сфері, як підготовка персоналу.

Враховуючи великий інтерес представників іноземних АЕС до досвіду українських колег в питаннях організації навчання, підготовки спеці­алістів для роботи в різних підрозділах електростанції, директор департаменту управління кваліфікацією персоналу ДП НАЕК «Енергоатом» Володимир Іваницький озвучив доповідь: «Розвиток системи підготовки персоналу ДП НАЕК «Енергоатом», в якій узагальнено тривалий досвід діяльності навчально-тренувальних центрів вітчизняних АЕС. Він гідно оцінив і здобутки колективу навчально-тренувального центру ХАЕС. За його словами, спеціалісти ХАЕС серед перших набули необхідного досвіду у нав­чанні та підготовці персоналу, який став у нагоді для колег з інших АЕС. Енергокомпанія гордиться професійними здобутками колективу. 

Логічним продовженням повідомлення колеги став виступ заступника головного інженера Хмельницької АЕС з підготовки персоналу Володимира Ісупова на тему: «Система підготовки персоналу Хмельницької АЕС, стан і перспективи розвитку». Володимир Іванович почав свою розповідь з історії організації навчання на ХАЕС. Першим етапом вважається створення навчального пункту. Це відбулося за два місяці до пуску першого енергоблока ХАЕС. У 1994 році було прийнято урядове рішення про створення навчально-тренувальних центрів. 1995 року був підписаний контракт з американською фірмою на створення тренажера. Кошти виділив уряд США, як  техніч­ну допомогу. У 1997 році повномас­штабний тренажер був встановлений у щойно спорудженій будівлі. 1999 року його введено в експлуатацію. Це співпало із запровадженням у нашій державі ліцензування персоналу. Саме навчально-тренувальний центр став основною базою для його проведення серед працівників нашої електростанції.

Володимир Іванович також розповів про оснащення навчально-тренувального центру. Загальна  площа навчальних приміщень складає  майже три тисячі квадратних метрів. Персонал­ ХАЕС має можливість навчається у 30 ауди­торі­я­х, оснащених мультимедійними проекторами, комп’ю­терами, відеомагнітофонами. Крім цього є діючі тренажери для підготовки зварювальників, спеціалістів з обслуговування перевантажувальної машини, фахівців з обслуговування обладнання цеху теплової автоматики та вимірювань, проведення дозиметричного контролю тощо. Найважливі­шим, без сумніву, є повномасштабний тренажер. Діяльність навчально-тренувального центру регламентована низкою документів, інструкцій, які є обов’язковими для виконання його персоналу.

У ході проведення семінару від гостей із доповідями виступили представники Курської, Смоленської, Калінінської, Вірменської, Коль­ської, Ленінгр­адської, Рівненської, Южно-Українсько­ї АЕС. Досвід організації підготовки персоналу за різними напрямками в навчально-тренувальному центрі ХАЕС було презентовано у доповідях начальника відділу підготовки оперативного персоналу Вадима Тарикіна, начальника лабораторії моделювання Віктора Су­хомлина,  начальника відділу технічного обслуговування та ремонту технічних засобів навчання Дениса Клюшнікова, начальника відділу підготовки ремонтного персоналу Віктора Ткача.

Більш повному ознайомленню гостей із досягненнями навчально-тренувального центру ХАЕС сприяла екскурсія. Під час її проведення інструктор-оператор ВВЕР-1000 навчально-тренувального центру болгарської АЕС Козлодуй Коста Стойчев зацікавився підготовкою ремонт­ного персоналу на нашій електростанції.

- Мені приємно вітати моїх колег із навчально-тренувального центру ХАЕС. 25 років від дня створення – солідний період для набуття гарного досвіду. Користуючись нагодою, я хочу побажати їм міцного здоров’я і нових досягнень у сфері навчання персоналу, – сказав на початку розмови з автором цих рядків Коста Стойчев.

Потім гість коротко проаналізував враження від системи підготовки ремонтного персоналу на ХАЕС.

- Проведення ремонтів на діючих АЕС є відповідальною фазою для налагодження нормальних виробничих процесів, - констатує болгарський спеціаліст, - тут важливою ланкою є залучення висококваліфікованого ремонтного персоналу. Великі переваги навчально-тренувального центру ХАЕС  в тому, що тут крім теоретичної підготовки великий акцент робиться на практичних заняттях. Для цього є й відповідна база. У навчально-тренувальному центрі АЕС Козлодуй ми тільки мріємо про створення чогось подібного. Досвід українських колег для нас є важливим.

Під час роботи семінару відбулось обговорення важливих напрямків у сфері підготовки персоналу, які були презентовані його учасниками. Найважливіші моменти знайшли своє відображення у пам’ятній записці.

Олександр Шустерук

Фото  Валерія  Валуєва