Уродженець Нетiшина Михайло Якубович представив нову книгу

У інтерв’ю для Для громадського Радіо ісламознавець, кандидат історичних наук Михайло Якубович розповів про свою нову книгу «Від Майдану до АТО: українські мусульмани в умовах військово-політичної кризи 2013-2016 років».

- Чому ви вирішили написати саме на цю тематику?

- Дійсно, вийшов дуже цікавий проект. Я сподіваюся, успішний. Я тривалий час займаюся дослідженням ісламу в Україні. Одне з питань - участь мусульман у суспільно-полі­тичному житті країни. Події 2013 - 2017 років, які тривають (Євромайдан, окупація Криму, АТО), істотно вплинули на ситуацію в мусульманських громадах. У нас не менше половини мусульманського населення країни мешкає в Криму і на окупованих територіях на Донбасі. Половина мусульман безпосередньо стали заручниками цих подій: хтось мігрував, хтось зайняв іншу позицію. Мене цікавили реакції ісламської громади. Років 10 тому питання України, української ідентичності, служби мусульманина в армії не були на слуху. Багато мусульман - громадяни інших країн. Постало питання конкретно перед мусульманами-українцями, як бути далі, як реагувати. Дуже часто це були громадянські реакції без ангажування в релігію як таку.

Для багатьох це було саме релі­гійне рішення, тому я вирішив зробити невелике релігійне дослідження, яке відстежить долю цих мусульман та ті мотиви, які керували ними в участі, наприклад, у подіях Євромайдану, блокаді Криму, службі в ЗСУ, службі в якості медиків.

- Тобто мова йде про мусульман, які є етні­чними українцями?

- У моїй книзі найбільше фігурують історії українців та кримських татар. Окрема тема - це іноземці, які приїхали в Україну і долучилися до проукраїнських сил уже після війни, зокрема кавказці. Чому так? Тому що це були найбільш натуралі­зовані мусульмани, ті, хто тут народився, ті, хто вважав Україну своєю Батьківщиною, для кого це не країна, в яку вони приїхали навчатися. Я спілкуюся з мусульманами зі змішаних родин, коли батьки приїжджали на певний час, але одружилися тут, їхні діти мають набагато більш проукраїнський орієнтир.

Окрема тема - українці, які перейшли в іслам. Це люди, які мають спільні з представниками інших віросповідань погляди на багато речей, зокрема громадянську солідарність, але перед ними як носі­ями гібридної ідентичності поставало питання, як з точки зору ісламу, наскільки ти можеш брати участь у війні як мусульманин. Це питання поставало перед віруючими інших релігій.

- Чиї історії ви досліджували?

Було кілька цільових груп: кримчани, які залишилися в окупованому Криму;  мусульмани, які брали участь в АТО з 2014 року (це волонтер Ольга Башей, я писав про Аміну Окуєву та Адама Осмаєва, Олександра Вітра, велику допомогу надав Микола Силич з Нікополя, який в складі ЗСУ воював з 2014 року).

- Наскільки активними були мусульмани під час подій Революції Гідності?

- Зараз у нас є багато оцінок цього явища. Від націонал-романтичних до скептичних, більш виважених. На Майдані багато людей були конкретно за щось своє. Хто були ці мусульмани? Це були українські мусульмани, які так, як і інші українці, бажали змін в країні. Вони боролися за справедливість, проти корупції. Друга група - це кримські татари. Ще з початку 90-х років кримські татари робили ставку на підтримку в Києві демократичних сил.

- Яким чином ці історії представлені в книзі?

- Зараз багато книг про війну пишеться в дусі бестселерів. Це описи з подробицями військових баталій. Мене цікавив внутрішній світ людей, що ними керувало, які мотиви. Я не наводжу біографій кожної окремо взятої людини. Є розкручені медійні постаті, які не потребували біографічних даних, інші потребували, але я показував саме дії, заяви, позиції.

Практично про кожного героя моєї книги можна писати окрему книгу.

- Батальйон Джохара Дудаєва ви теж дослі­джували?

- Так, я досліджував, але багато людей приховуються за псевдонімами, вони надають мотивацію, але конкретика - це закрита інформація. Якби дослідник її оприлюднив, це була би знахідка для спецслужб сусідньої країни.

- Які історії вам розповідали кримчани, які залишилися в Криму?

- Мене цікавили ті кримчани, які були активними прихожанами мечетей. Це релігійні люди, які мають хорошу освіту, можуть дати виважену оцінку подіям.

Мене цікавило, яка ситуація в мечетях Криму, як змінилася тональність проповідей, про що говорять, цим цікавляться, про що не говорять, як оцінюють ситуацію в громадах.

Ми знаємо про випадки, коли мусульман затримували в мечетях, коли знімали їхні відбитки пальців.

Я пишу про це. В 2014 - 2015 таких випадків було багато, потім Росія виробила певну позицію. Вони почали працювати або по-тихому, або підв’язувати все під Хізб ут-Тахрір.

- Чи спілкувалися ви з мусульманами, які опинилися на тому боці конфлікту?

- Так. Я з перших днів війни мав контакти з деякими своїми приятелями, які опинилися в глибокому тилу. Мені розповідали, як відбуваються події. Один з бійців підтримує контакти з мусульманином, який зайняв протилежну позицію. Він мені показував деякі елементи свого листування. Але релігійної мотивації там не було, там була російська мотивація.

У мусульман на Донбасі була втрачена релігійна ідентичність.

- Чи присутні військові капелани-імами в зоні АТО?

- Так. Мусульмани налагодили роботу. Переважно це забезпечення халяльним харчуванням, забезпечення п’ятничних богослужінь. Траплялися випадки одруження мусульманина-бійця. Виконувалися необхідні ритуали із загиблими мусульманами.

Розмовляла Олена Бадюк