ХАЕС ТА ПРИЛЕГЛІ ТЕРИТОРІЇ ОЧИМА ЖУРНАЛІСТІВ
До виробничої діяльності Хмельницької АЕС постійно прикута увага громадськості. Сюди з екскурсіями навідуються учні, студенти, представники владних структур, громадських та політичних організацій. Частими гостями є журналісти, які беруть участь у прес-конференціях, брифінгах та готують публікації про важливі події у житті трудового колективу електростанції. Саме завдяки багаторічній співпраці із регіональними ЗМІ населення, яке мешкає в 30-кілометровій зоні спостереження ХАЕС, має можливість одержувати достовірну інформацію про діяльність енергетичного об’єкта.
Під час проведення громадських слухань з приводу будівництва третього та четвертого енергоблоків ХАЕС роль газетярів та телевізійників також була ключовою. Вони активно висвітлювали перебіг зустрічей з громадськістю, оцінювали тенденції сприйняття населенням інформації про експлуатацію діючих енергоблоків та перспективи нарощування енергетичних потужностей за рахунок введення в експлуатацію нових енергоблоків. Активізація інформаційної діяльності стала приводом для організації конкурсу серед регіональних журналістів на кращі журналістські пуб-лікації, присвячені перспективам соціально-економічного розвитку території, прилеглої до Хмельницької АЕС.
Ініціатором акції виступив ВП «Атомпроектінжиніринг» ДП НАЕК «Енергоатом», який заручився підтримкою працівників відділу роботи з громадськістю та ЗМІ Хмельницької АЕС, активістів Українського ядерного товариства, Асоціації територіальних громад зони спостереження ХАЕС.
Згідно з умовами конкурсу, представники періодичних видань протягом року публікували матеріали, в яких висвітлювали роль атомної енергетики в соціально-економічному розвитку населених пунктів зони спостереження ХАЕС, шляхи формування позитивного іміджу енергетичної галузі та можливості вирішення проблем, з якими стикаються територіальні громади. Великою активністю відзначились такі періодичні видання, як «Подільські вісті», «Рівне вечірнє», «Життя і слово», «Замкова гора», «Рідний край», «Вісті громади», «Нове життя», «Зоря Надгориння». Загалом на конкурс було представлено 38 авторських робіт. У їх аналізі взяли участь представники оргкомітету, провідних періодичних видань нашої держави.
Результати конкурсу на кращі журналістські матеріали було вирішено оголосити в актовій залі НАЕК «Енергоатом». Сюди прибули і номінанти. З вступним словом виступили начальник адміністративно-інформаційного управління ВП «Атомпроектінжиніринг» Марія Дубовенко, президент та виконавчий секретар Українського ядерного товариства Володимир Бронніков і Сергій Барбашов, прес-секретар, радник президента НАЕК «Енергоатом» Олександр Стефанович.
У зверненні до учасників конкурсу виконавчий директор з кадрів, праці та соціальних питань НАЕК «Енергоатом» Тетяна Алєксєєва висловила подяку журналістам, які зуміли донести до людей об’єктивну інформацію про діяльність ХАЕС та ядерної галузі на сучасному етапі. Журналістська активність сприяла більшій прихильності населення під час громадських слухань з приводу будівництва третього та четвертого енергоблоків. Тетяна Карлівна запевнила, що енергокомпанія є відкритою для всіх представників мас-медіа, і тому тут завжди раді тісній співпраці.
Генеральний директор ВП «Атомпроектінжиніринг» Олександр Радчук відзначив, що у діяльності енергокомпанії не останню роль відіграє інформаційна підтримка з боку ЗМІ.
Про позитивні моменти співпраці з періодичними виданнями, телерадіокомпаніями Хмельницької та Рівненської областей розповіла начальник відділу роботи з громадськістю та ЗМІ Хмельницької АЕС Тетяна Лиситчук. Вона відзначила діяльність радіокомпанії «Радіо-Трек», яка постійно інформує населення регіону про радіаційний стан у зоні спостереження ХАЕС та у місті Рівне, про новини на підприємстві.
Далі були оголошені підсумки конкурсу. Зокрема, кращими визнані такі періодичні видання, як «Нетішинський вісник» (редактор Ольга Мороз), Острозька районна газета «Життя і слово» (редактор Ольга Філіна), Славутський часопис «Вісті громади» (редактор Ігор Яніцький). Представники цих видань одержали цінні подарунки, зокрема ноутбуки, фотоапарати, диктофони, тощо.
Організатори конкурсу звернули увагу на публікації окремих конкурсантів. Відомій журналістці Наталії Козловій, яка була членом журі, сподобалась публікація кореспондента Острозької міської газети «Замкова гора» Олександра Гладуненка «Втрачені грунти».
- Мені часто доводиться бувати у цікавих місцях, знайомитись з різними людьми. Буває прикро від того, що не маю можливості сфотографувати важливий момент. Тепер завдяки конкурсу таких проблем не буде, - зазначив Олександр Васильович у відповідь.
Призом була задоволена і кореспондент газети «Нетішинський вісник» Леся Ліщенко.
- Завжди приємно зустрічатись із працівниками Хмельницької АЕС, - сказала вона, - серед них чимало цікавих особистостей, знаних у галузі професіоналів. Атомники мають цікаві захоплення, про які завжди хочеться розповісти читачам. Мало людей, що підкоряли найвищу гору Європи. Серед виняткових особистостей майстер енергоремонтного підрозділу Олександр Веремійчук, який торік підкорив Ельбрус і став героєм мої публікації.
Тема діяльності Хмельницької атомної електростанції стала близькою для кореспондента Острозької газети «Замкова гора» Івана Глушмана. Йому не перший рік доводиться на шпальтах часопису розвінчувати чутки про нібито шкідливу роботу діючих енергоблоків. До організації публікацій Іван Павлович підходить виважено, неупереджено і саме за це користується повагою у прихильників часопису.
Гарні відгуки прозвучали на адресу працівників Гощанської районної газети «Рідний край». Під час спілкування в кулуарах її редактор Ірина Повар зазначила, що раніше мала опосередковане уявлення про атомну енергетику.
Після активної співпраці з відділом роботи з громадськістю та ЗМІ Хмельницької АЕС вона відкрила для себе багато нового. Цьому сприяла участь в екскурсіях, прес-конференціях на території проммайданчика електростанції.
- Я проти ситуацій, коли недобросовісні колеги з мухи роблять слона. Неперевірені чутки не сприяють пошуку істини. А коли вони стосуються такого стратегічного об’єкта, як атомна електростанція, то й поготів, - наголосила в розмові Ірина Повар.
Про користь від активної співпраці із відділом роботи з громадськістю та ЗМІ Хмельницької АЕС наголошували редактор Острозької газети «Життя і слово» Ольга Філіна, редактор Славутського часопису «Вісті громади» Ігор Яніцький.
Крім зазначених вище журналістів, номіновані були також кореспондент Хмельницької обласної газети «Подільські вісті» Наталія Совва, кореспондент Рівненської обласної газети «Рівне вечірнє» Світлана Федас, колектив рівненської телерадіокомпанії «Радіо-Трек ФМ».
Після завершення церемонії нагородження, організатори конкурсу запропонували присутнім відвідати літературно-меморіальний музей Михайла Булгакова, автора таких відомих творів, як «Собаче серце», «Біла гвардія», «Майстер та Маргарита».
Олександр Шустерук
Фото автора