Відставання на початковому етапі
Будівництво ХАЕС почалося у 1977 році, а в 1983 році має запрацювати перший енергоблок.
Але вже на старті із запланованого одного мільйона карбованців на будівельно-монтажні роботи освоїли тільки половину. У минулому році будівельне управління, яке тут створили, недовиконало план використання капіталовкладень по житловому будівництву на 156 тисяч карбованців. Не здано в експлуатацію два гуртожитки і овочесховище. Цього року справи не кращі.
Треба використати капітальних вкладень 10 мільйонів карбованців, виконавши будівельно-монтажних робіт на 7 мільйонів. Планом передбачено ввести 12 тисяч квадратних метрів житла, школу на 1176 учнів, їдальню на 220 місць, магазин «Універсам», кілька об'єктів піонерної бази. Та вже з початку року будівельне управління почало відставати. Із 590 тисяч карбованців, які мали освоїти у травні, ледь сягнули половини. За п'ять місяців по генпідряду план виконано лише на 72 проценти, а власними силами на 53 проценти. Досі не ввели в експлуатацію жодного житлового об'єкта, майстерні, матеріального складу, овочесховища. Низькими темпами ведуться роботи на житловому будинку № 218. Тут сваї забивали протягом семи місяців, а зараз взагалі припинили роботу через відсутність матеріалів. На сусідньому об'єкті - школі, яка має стати до ладу у вересні, з початку року забили 300 штук свай при потребі їх - 500. Не видно робітників на будівництві овочесховища. Повільно споруджується тимчасова залізнична колія до піонерної бази, бо вона шпалами та рейками не забезпечена.
- На початку червня нас, керівників будівельного управління і дирекцію атомної електростанції, слухали на засіданні бюро райкому Компартії України, - розповідає начальник будівельного управління І. X. Малюк. - але з того часу істотних змін не сталося.
Управління і дирекція, згідно з графіком, у першу чергу повинні подбати про житло, забезпечити ним робітників. Це головне. Без створення нормальних житлово-побутових умов немислимий нормальний ритм на будові.
Тим часом ця дільниця особливо відстає від завдань. До цього часу об'єднання «Союзатоменергобуд» не визначило типи будинків, якими мають забудовувати селище. А ті кілька споруд, що зводяться, забезпечуються збірним залізобетоном у строки, які не відповідають графіку здачі.
Наприклад, блок-кімнати для гуртожитків № 224 та № 225 поставили у першому кварталі нинішнього року, тоді як здача об'єктів планувалася у третьому кварталі минулого. Аналогічне становище із гуртожитком № 226.
Можна наводити десятки прикладів несвоєчасного постачання будови. У тресті «Південенергобуд», знаючи про ці неподобства, заходів не вживають. Більше того, самі керівники об'єднання не прагнуть своєчасно забезпечити управління необхідними матеріалами.
Досі будівельне управління атомної електростанції та субпідрядні організації не укомплектовані кваліфікованими кадрами як лінійного персоналу (бригадирами, майстрами, виконробами, начальниками дільниць), так і спеціалістами відділів і служб. І ці біди великою мірою спричиняються відсутністю житла. Чимало висококваліфікованих будівельників, спеціалістів з досвідом і стажем роботи розрахувалося.
Ми побували на майбутньому житловому масиві. На більшості об'єктів - затишшя. Лише на будівництві їдальні застали бригаду штукатурів-малярів, яку очолює Н. 3. Богоцька. Відчувається, що цей колектив хоче прискорити роботи, працювати швидше і краще. Чимало робітниць, зокрема К. А. Носальська, К. Б. Цисарук та інші, як і сама бригадир, споруджували Ладижинську ГРЕС, Чорнобильську атомну електростанцію. Там вони були передовиками.
- А тут працюємо не так, як на попередніх об'єктах. Зовсім не так. Ми ще не бачили такої незадовільної організації праці, такої нерозберихи, - розповідає бригадир Н. 3. Богоцька. - Майже відсутня мала механізація. Дисципліна праці нікудишня.
Робітниці штукатурять стіни, а до цього часу відкриті сантехнічні труби, не встановлена вентиляція, не надійшли на будову вітражі. Всю роботу стримують електрики, які, на думку керівників управління будівництва, працюють найкраще, найбільш продуктивно.
- Ось одержали ми розчин. По-перше, він не тільки з камінцями, а ще й важкий, - говорить К. В. Цисарук. - Це вже брак. По-друге, ми не можемо виконати норму. Та й такий розчин щодня подають на годину-півтори пізніше.
Малярам-штукатурам прикро, що на інших будовах виробляли по 16 квадратних метрів, а тут ледь-ледь досягають дев'яти.
- Наша дільниця не підготовлена до роботи. Наприклад, кран виділяють лише на дві години. Він встигає тільки дати розчин на другий поверх - скаржиться майстер М. Васильчук, який виконує обов'язки начальника дільниці. При хорошій роботі ми можемо здати цю їдальню за 20-25 днів, а так затягнемо до трьох місяців.
Темпи робіт низькі і на інших об'єктах. У травні 20 мулярів промдільниці №1 виконали всього-навсього 120 куб. метрів кладки. Відстає колектив піонерної бази, інші.
Атомна електростанція - будова велика, будова особлива. Тому й вимоги до неї підвищені. Усе треба робити високоякісно, здавати без будь-яких недоробок. На жаль, цим будівельники не можуть похвалитися. Неякісно виконані роботи тягнуть за собою переробки, а це - підвищення собівартості. Довелося, наприклад, переробляти насосну станцію №2, автодорогу №1, основу під школу і ясла-дитсадок, покрівлю гуртожитку № 224. Допущено брак і на будівництві їдальні.
До речі, заводи-постачальники надсилають не лише некомплектні деталі, але й неякісні блок-кімнати, перекриття тощо. Незадовільно виконано проектно-кошторисну доку ментацію на піонерну та будівельну бази інститутом «Атоменергобудпроект» Всесоюзного об'єднання «Союзатоменергобуду».
Не дивлячись на те, що колектив управління будівництва Хмельницької АЕС відстає, йому доручили й будівництво об'єкта на Ровенській АЕС. За розпорядженням вищестоящих організацій понад 500 робітників командирували з будови на інші об'єкти. А виділені управлінню цільовим призначенням для Хмельницької АЕС 14 екскаваторів, 4 бульдозери, 4 автокрани за вказівкою керівництва «Південенергобуд» передали також на інші об'єкти. І це в той час, коли на будові щодня не вистачає кранів, а до підготовки основи під майбутню греблю водосховища будівельники ще не приступали.
Умови, які склалися на будівництві, хвилюють і керівників управління, і колектив будівельників, і партійні органи. При існуючій організації будівництва, а також забезпеченні будови інженерно-технічними кадрами, матеріалами, житлом, введення блока в намічений строк може бути зірвано. Про це йшла мова на засіданні бюро райкому партії.
До речі, на бюро запрошували і керівників об'єднання «Союзатоменергобуд» В. І. Борисова та тресту «Південенергобуд» М. Г. Тіткова, але ні вони, ні їх заступники на ньому не були. Тим часом справа вимагає спільного і конкретного вирішення. Адже одному управлінню не подолати відставання.
Петро Макренко,
власкор «Радянського Поділля».
4 липня 1979 р. № 128 (13397)