Ходить у Чорному морi «Нетiшин»
Таке ім’я морське водолазне судно українського флоту отримало в 1997 році з легкої руки тодішнього заступника командира з виховної роботи, уродженця Острога. Завдяки йому з’явилися також «Острог» та «Ізяслав», щоправда їх уже порізали на металобрухт. «Нетішин», якому наступного року виповниться 40, успішно виконує поставлені перед ним завдання. Всі механізми працюють, водолазне обладнання в робочому стані, барокамера, одна з небагатьох атестованих в Україні. Водолази – хлопці дужі, рослі, толкові, досвідчені. В цьому переконалася делегація Хмельницької АЕС, у складі якої - члени благодійної організації «Екіпаж», вона відвідала корабель у День флоту України. В Очакові, де базується «Нетішин», побували цього разу п’ять чоловік – начальник ЕРПу Михайло Ковальчук, його заступник по роботі з персоналом Дмитро Міщенко, інструктор НТЦ Володимир Зелінський, начальник зміни ЦРБ Вячеслав Цимбал, провідний інженер ВТВ ЕРП Іван Дмитрук.
Шефів ждали і зустрічали, як завжди, радо, з вдячністю прийняли в подарунок товарно-матеріальні цінності, які змогли придбати нетішинці на членські внески «Екіпажу» та допомогу ХАЕС. На кораблі раді будь-якій допомозі, оскільки всіма забуті і покинуті, що називається, на виживання. Найбільшу потребу мають у придбанні нової сучасної радіолокаційної станції. Вона, за словами Михайла Ковальчука, не така вже й дорога. І, якби піднатужилося місто, чиє ім’я носить судно, долучилися інші, то й нашкребли б потихеньку.
«Нетішин» входить до складу 73-го центру морських спецоперацій, основне завдання центру – проведення розвідувальних диверсійних і антидиверсійних заходів у прибережній смузі на території України і на території противника, захоплення берегових споруд і суден. У поточному році корабель не раз виходив у море, брав участь в навчаннях «Сі Бриз», ходив на о. Зміїний. У день свята, яке супроводжувалося великим театралізованим дійством на воді, кораблю судилося приміряти на себе роль захопленого терористами. Визвольна операція пройшла успішно.
Очаківці й гості міста мали змогу насолодитись яскравим видовищем, де свою виучку продемонстрували морські десантники і водолази. На очах у глядачів відбувалося захоплення автомобіля на ходу, прямо на трибуну раптом опускалися парашутисти…
Колишній водолаз-глибоководник Михайло Ковальчук, відвідавши «Нетішин», не втримався від спокуси вчергове зануритись в морські глибини. Вся родзинка його вчинку в тому, що занурюється в спорядженні, яким сьогодні вже не користуються водолази – надто застаріле й громіздке. Але цей комплект на кораблі бережуть спеціально, аби М.Ковальчук ще раз, як він каже, «походив, подивився хвилин 15-20 як воно там під водою».
- Яке за ліком ваше занурення з «Нетішина»?, - цікавлюся в співрозмовника.
- П’яте, а може й шосте.
Шефи стверджують, що незважаючи на скруту й цілковите забуття, екіпаж несе свою службу самовіддано і професійно.
Ольга Сокол