З другого енергоблока ХАЕС планують розпочати експорт електроенергії у Європу  2019 року

 Пілотний проект «Енергетичний міст «Україна – Європейський Союз» буде першим кроком на шляху до повної комплексної стратегічної синхроні­зації Української та Європейської енергосистем. Про це у своїй доповіді зазначив президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський на Українському енергетичному форумі 2017, який відбувся в Києві 28 лютого – 3 березня.

«Ми розраховуємо в результаті наявності довгострокового експортного контракту отримати фінансовий інструмент для вирішення питання розбудови інфраструктури в Україні, підвищення ефективності і потужності наших енергоблоків, а також для добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС, які на сьогодні знаходяться в законсервованому стані з високим ступенем будівельної готовності», – зазначив керівник Енергоатома у своїй доповіді.

В рамках пілотного проекту передбачається відімкнути енергоблок №2 Хмельницької АЕС від Об’єднаної енергосистеми (ОЕС) України та здійснювати експорт електроенергії за 2 напрямками: через поновлення ЛЕП 750 кВ на Жешув, а також по діючій лінії на ПС Альбертирша (Угорщина) після модернізації Західноукраїнської підстанції.

Це дасть змогу додати 1000 МВт атомної електроенергії до існуючого експортного потенціалу Бурштинського острову, який на сьогодні забезпечується виключно тепловою генерацією (550 МВт). Вказані 1550 МВт будуть наріжним каменем, на якому будуть відшліфовуватися можливість роботи енергосистеми України в синхронному режимі з системою Європейських операторів ENTSO-E. Резерв власних потреб енергоблока №2 ХАЕС при роботі на енергосистему ENTSO-E планується забезпечити за рахунок випереджуючого монтажу блочного трансформатора енергоблока №3.

Попередня оцінка вартості виконання зазначених робіт складає 16 млн євро та 31 млн євро відповідно. При цьому Юрій Недашковський звернув увагу, що кошти, які необхідні на виконання вказаних робіт, так чи інакше передбачені в проекті добудови енергоблоків №3 та №4 ХАЕС та в проекті синхронізації української ОЕС з ENTSO-E.

Відповідаючи на запитання про те, що отримає Україна від виведення енергоблока №2 ХАЕС з енергосистеми, Недашковський зазначив, що при реалізації вказаного проекту працює так звана формула «-1+2», коли за рахунок переорієнтації 1 енергоблока на експорт електроенергії, держава отримає кошти на добудову 2 нових енергоблоків.

За словами президента Енергоатома, для реалізації проекту Енергомоста у частині «розвертання» Хмельницького-2 на експорт в Компанії достатньо ресурсів, щоб виконати його за власні кошти навіть в умовах того обмеженого тарифу на виробництво електроенергії, який встановлений на сьогодні. Водночас зароблені кошти дадуть змогу завершити будівництво третього та четвертого енергоблоків ХАЕС, де стан готовності будівельних конструкцій становить 73% та 28% відповідно.

Юрій Недашковський зазначив, що старт експорту в об’ємі потужності 1550 МВт, яка в перспективі може бути збільшена до 2550 МВт,  заплановано розпочати вже у 2019 році.