Щоб комфортно всiм було подають воду i тепло
З наказу №591 від шостого листопада 1982 року розпочинається історія підрозділу, який нині означений, як комунальне господарство Хмельницької АЕС. Саме тоді було затверджено графік роботи пускорезервної котельні та очисних споруд. Згідно із штатним розкладом першими працівниками були майстер А.М.Кашеваров, лаборант В.Л.Дзюбенко, оператори очисних споруд Н.С.Радчук, М.В. Янча, М.М.Мосолова, Л.І.Хрульова, оператор хлораторної установки 3 розряду Т.А.Юрченко, оператори на фільтрах О.П. Мельничук, В.В.Дорощук, І.В. Верещинська.
Треба зазначити, що вже на той час готувались до пуску очисні споруди, куди ще у червні прийшов на посаду майстра А.М. Кашеваров. Ветерани очисних споруд згадують: це був справжній господар: розбив на території підрозділу садок, розподілив за вахтами кожне дерево, щоб доглядали; власними силами були збудовані теплиця, майстерня, приміщення для паління. Під його наглядом опрацьована необхідна документація, доставлене обладнання, здійснено будівництво та пуск першої черги очисних споруд.
Він особисто проводив навчання персоналу і вимагав знання технології та будови обладнання напам’ять.
Тоді ж була прийнята лаборантом Віра Луківна Дзюбенко, в липні - оператором хлораторної установки Тамара Анатоліївна Юрченко. Це було початком розвитку очисних споруд господарсько-побутових стоків. Нині очисні споруди, якими опікується 50 працівників, очищають господарсько-побутові стоки м. Нетішин, проммайданчика і буддвору. Проектна потужність 18000 м3/доб., фактична – 10000-10500 м3. 1990 року здійснено розширення блоків ємностей з 10000 м3/доб. до потужності 20000 м3/доб.
У тому ж таки 1982 році хіміко-бактеріологічну лабораторію очисних споруд очолила В.Ф.Столярчук, а з 1985-го – молодий інженер В.Л.Дзюбенко. Ветеран підрозділу пригадує: «Прийшли на роботу, - голе місце. Почали їздити на навчання у Славуту в СЕС. Вивчали методики виконання аналізів. Все поступово стало на свої місця. Головне завдання – контроль за якістю стічної води на всіх етапах її очистки, – здійснюється у відповідності з регламентом». Ось вже 12 років цю відповідальність покладено на інженера Л.С. Шевчук та її команду з шести фахівців.
Надзвичайно відповідальна робота у колективу каналізаційних мереж та каналізаційних насосних станцій, який також організовувався 1982 року. В службі три майстри, 19 слюсарів, 15 машиністів насосних установок, два електрогазозварники. Кожен знає свій маневр, працює з віддачею, надійно і з сумлінням.
З 1993 року діє в КГ дільниця буддвору, яка обслуговує та ремонтує зовнішні та внутрішні (водопровідні, каналізаційні, теплові) мережі та обладнання об’єктів АПК, УВТК і КНС-132.
З початку діяльності КГ існувала дільниця з технічного обслуговування та ремонту об’єктів теплопостачання, якою нині опікується О.М. Шевчук. Основним завданням її є підтримання обладнання тепломереж і споруд підрозділу у дієздатному стані шляхом організації експлуатації, технічного обслуговування і ремонту обладнання теплових мереж.
В колективі з 54 фахівців – інженер з налагодження, чотири майстри, 16 слюсарів з обслуговування устаткування теплових мереж, 15 слюсарів з обслуговування ЦТП, 9 слюсарів-ремонтників, 5 диспетчерів і 2 закріплених електрогазозварники. Двадцять працівників працюють у підрозділі понад чверть віку.
Вони обслуговують понад 100 кілометрів трубопроводів тепловодопостачання, більше 150 теплових камер, півтори тисячі засувок і вентилів різних діаметрів. Центральні теплові пункти КГ експлуатує 18 центральних теплових пунктів (ЦТП), де відбувається приготуван-ня та подача гарячої води на житлові будинки міста Нетішин. Разом з цим відбувається розподіл системи опалення на всі житлові будинки та комунальні об’єкти міста. Дільницею здійснюється своєчасне усунення аварій за будь-яких погодних умов. Згадують працівники дільниці 31 грудня 2008 року, коли о 13.00 виявили підживлення тепломережі. Бригада приступила до усунення аварії. Всі жителі відзначали Новорічне свято… Аварія була усунута близько 4-ї ранку, при цьому на вулиці стояв мороз до мінус 10.
Треба зазначити, що для забезпечення оперативної експлуатації технологічного комплексу з водопостачання, теплопостачання і водовідведення відповідно до вимог норм, правил у комунальному господарстві 2000 року створена аварійно-диспетчерська служба, першими начальниками змін якої стали Б.Б. Рибаченко, О.І.Пилипенко.
Комунальне господарство охоплює весь периметр міста, кожну багатоповерхівку насамперед водопровідною мережею. Належні умови життєдіяльності такого господарства покликана забезпечити група водопровідної мережі, якою опікується майстер В.О. Тадеощук з колегами.
Дільниця з ремонту та обслуговування електроустаткування (ДРОЕ КГ) чисельністю у 36 чоловік переймається забезпеченням надійної, безпечної та економічної роботи закріпленого за КГ електроустаткування та електроустаткування зовнішніх об’єктів, підтримкою його електричних та технологічних параметрів на рівні нормативних значень і утриманням у постійній готовності нормативного електричного навантаження, забезпечення електропостачання за рахунок організації експлуатації та своєчасного і якісного ремонту закріпленого електроустаткування.
Електротехнічний персонал дільниці з ремонту та обслуговування електроустаткування (ДРОЕ) КГ та зовнішніх об’єктів ВП ХАЕС розподіляється на кілька підрозділів: група РОЕ КГ (12 працівників) забезпечує ремонт, технічне обслуговування, надійну та безпечну роботу електроустаткування ЦТП, КНС, СЗВ бази КГ та артезіанських свердловин КГ; група РОЕ зовнішніх об’єктів під керівництвом майстра з ремонту В.А.Матлушинського та 9 електромонтерів забезпечують ремонт, технічне обслуговування, надійну та безпечну роботу електроустаткування всіх зовнішніх об’єктів ВП ХАЕС, а саме ТрЦ, СК, ЛЗРК, УКБ, ЦДЗ; будинку №506; складів ХВ ВПСГ; складів ЦГЗ; постів АСКРО; бази РБУ ЕРП; критої смуги ПРЧ №8; водомірних постів №1,2; електротехнологічного обладнання їдалень №9 і 10; буфетів №15, 22, 23, 1, 2, 7; готельного корпусу місії OSART.
Група з експлуатації електроустаткування (11 працівників) здійснює цілодобове чергування, обхід електроустаткування всіх об’єктів і своєчасне виявлення порушень в його роботі. Вони виконують оперативні перемикання, а також організовують підготовку робочих місць і допуск до виконання робіт у ДЕУ.
Група з ремонту та обслуговування КВПіА під керівництвом майстра з ремонту Р.М. Миронюка та 4 слюсарів з КВПіА забезпечують надійну, безпечну роботу засобів вимірювальної техніки, контрольно-вимірювальних приладів та автоматики ЦТП, КНС, СЗВ, ШУ засувками тепломережі насосної станції ЦДЗ, артезіанських свердловин та бази КГ.
У складі комунального господарства діє служба головного механіка, підпорядкована В.І. Мазярчуку. Слюсар АВР, слюсар-ремонтник, машиніст компресорних установок, токар, фрезерувальник, зварювальник, п’ять сторожів-двірників, два прибиральники виробничих приміщень забезпечують виконання підготовчих робіт в умовах майстерні, необхідних для всіх видів ремонту (арматури, виготовлення запасних частин, виконання токарно-фрезерних робіт). Вони ж забезпечують дільниці КГ пересувними агрегатами, механізмами, установками.
Надзвичайно велика відповідальність покладена на дільницю з технічного обслуговування та ремонту об’єктів водопостачання, яка забезпечує надійну роботу обладнання водопровідних мереж.
В складі дільниці станція знезалізнення води, яка виконує водозабір, знезалізнення води, водопідготовку і водозабезпечення проммайданчика і міста Нетішин.
Проект споруд СЗВ розроблений інститутом «Теплоенергопроект» у 1981 році, а в кінці 1983-го станцію здали у експлуатацію. Проектна потужність СЗВ на даний момент – 18000 м3/доб., фактичне середнє навантаження складає 10000-14000 м3/доб.
У 1996 році водозабір розширився з 11 до 16 артсвердловин, у 2012 році введені в експлуатацію ще чотири артсвердловини, а у 2015-му – три.
Якісною питною водою забезпечує місто колектив найдосвідченіших комунальників з 34 працівників на чолі із старшим майстром А.О.Коханюк, вісім з них працюють на СЗВ понад 30 років.
Звичайно ж, до якості води причетна хіміко-бактеріологічна лабораторія, працівники якої здійснюють виконання відповідного контролю на всіх етапах очищення і знезараження питної води, що надходить у водогінну мережу міста. Крім цього лабораторія проводить аналізи води у випадках поривів на водопроводі питної води після їх усунення.
Першим керівником лабораторії була З.І. Бендиль. Останні 8 років очолює підрозділ Я.Г.Шпак.
Зрозуміло, що таке велике господарство не може обійтись без виробничо-технічного відділу, на який покладено забезпечення інженерної підтримки структурних одиниць КГ щодо виконання виробничих завдань з тепловодопостачання та водовідведення, раціонального планування ремонтів, роботи КГ, забезпечення ведення режимних спостережень на діючих свердловинах Нетішинського водозабору, аналіз отриманої гідрогеологічної інформації, а також здійснення розрахунків і коригування річних планів споживання води та водовідведення. У відділі працює сім фахівців під керівництвом О.П. Єфімчука.
Планово-економічний відділ (керівник С.С. Андрощук) здійснює роботу з економічного планування в підрозділі, займається розробкою заходів з ліквідації збитковості, проектів тарифів на водопостачання, водовідведення та теплопостачання.
Економічний аналіз фінансово-господарської діяльності КГ ВП ХАЕС покладено на бухгалтерію (головний бухгалтер С.В.Скуридіна). Питання дотримання порядку оформлення первинних документів, проведення інвентаризації товарно-матеріальних цінностей і основних засобів, облік матеріальних і фінансових ресурсів, згідно з затвердженими нормативами та лімітами, своєчасні розрахунки – в сфері діяльності цієї структурної одиниці.
Цього року для полегшення співпраці із споживачами створено відділ з обслуговування абонентів, який включає в себе договірну групу та групу обліку і контролю. Тут працює 20 чоловік на чолі з молодим керівником І.О.Медведь. Працівники відділу займаються укладанням договорів з централізованого опалення, водопостачання та водовідведення з фізичними та юридичними особами, контролем за технічним станом, метрологічною повіркою приладів обліку.
На трудовому календарі комунального господарства тридцять п’яті роковини з дня заснування. На початковому етапі це був підрозділ із назвою цех теплових і підземних комунікацій, який довгий час очолював А.В. Смолій. У 2006 році на базі ЦТПК було створено комунальне господарство. Нині його очолює Сергій Володимирович Сніщук, який розпочав трудову діяльність у 1993 році інженером ЦТПК. Технічною стороною в КГ опікується головний інженер Михайло Васильович Ринда та два його заступники Валерій Анатолійович Назаришин і Сергій Анатолійович Третяк. Робота з персоналом в підрозділі покладена на заступника начальника по роботі з персоналом Т.Ю.Ковальчук.
Основним завданням комунального господарства було і є надання послуг з тепловодопостачання, водовідведення (з подальшим очищенням господарсько-побутових стоків), згідно з укладеними договорами, фізичним та юридичним особам м. Нетішин і ВП ХАЕС, та забезпечення безперебійного електропостачання зовнішніх об’єктів ВП ХАЕС. Не без труднощів, пов’язаних насамперед з фінансовою складовою, колектив комунальників справляється з обов’язками і забезпечує місто надзвичайно необхідними складовими нашого побуту – водою і теплом.
Віктор Гусаров
Фото Олександра Шустерука та з архіву редакції