ВДАЛОСЯ ВИРІШИТИ ПРОБЛЕМИ ОСВІТЯНСЬКИХ ЗАКЛАДІВ СЛАВУТЧИНИ
Три роки поспіль адміністраціям суб’єктів території зони спостереження Хмельницької АЕС перераховуються кошти, що передбачені законодавством в якості соціально-економічної компенсації. У Славутському районі левова їх частка спрямована на реконструкцію освітянських закладів.
Село Старий Кривин добре відоме дослідникам давніх родоводів. Упродовж століть цей населений пункт належав князям Острозьким та Яблуновським. У місцевому парку ще зберігаються споруди з окремими старовинними архітектурними елементами.
Та життя не стоїть на місці. За останні три десятки років село змінилось: з’явилось чимало нових ошатних будинків. Серед нових мешканців села чимало працівників Хмельницької АЕС, які надають перевагу сільському затишку. Місцевим осередком поширення знань, культури є місцева школа, яка дала путівку в життя не одному поколінню селян. Сьогодні у цьому навчальному закладі навчається більше сотні дітей.
-Торік нам довелось пережити екстремальну ситуацію, розповідає директор Старокривинського НВК дошкільний заклад - середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Тетяна Сімчук. - Перед новим навчальним роком завалилась частина шкільної покрівлі, дощі пошкодили частину приміщень.
У такій скруті педагогічний та учнівський колективи не залишились наодинці. Керівництво району в екстреному порядку виділило певну суму коштів на відновлення даху. Поки тривали ремонтні роботи, навчання дітей проводилось у навчальному закладі села Крупець. Для їх доставки був виділений спеціальний транспорт. Торік у кінці листопада школярі змогли повернутись у рідні класи.
Потім Тетяна Ростиславівна продемонструвала систему модернізованого шкільного опалення. На введення її в експлуатацію витрачено майже 135 тисяч гривень. Це частка від державної субвенції на фінансування заходів соціально-економічної компенсації територіальним громадам, які розташовані на території зони спостереження Хмельницької АЕС. Відтак оптимальний температурний режим у школі підтримується за допомогою електричних котлів.
Приміщення, в якому зараз знаходиться Старокривинська школа, до середини п’ятдесятих років використовувалось для потреб військових прикордонної застави. Після певного переобладнання вона стала повноцінним освітянським закладом.
У цьому навчальному закладі упродовж років склались багаті традиції. Тут пам’ятають випускників, які прославили рідне село. Серед них народний артист України, соліст національної опери Сергій Козак та поет-пісняр Володимир Семененовський. Меморіальні дошки на їх честь розміщені на фасаді школи. Щороку учні мають можливість брати участь у заходах з відзначення славних земляків.
Автор цих рядків відвідав ще одну школу в Славутському районі, в якій торік повністю замінили аварійний дах. Це Миньковецький дошкільний навчально-виховний комплекс - школа І-ІІІ ступенів. Мова про необхідність заміни тутешньої покрівлі велася не один рік. Коли у Славутський район надійшла чергова державна субвенція, влада вирішила більше дев’ятсот тисяч гривень витратити на термінові ремонтні роботи.
- Немає сумніву, що металевий дах нам служитиме не одне десятиліття, - ділиться враженнями директор Миньковецького навчально-виховного комплексу Людмила Гаврилюк. - Якби не компенсаційні кошти від діяльності Хмельницької АЕС, то важко уявити, коли б дійшли руки до реконструкції.
У місцевій школі зараз навчається 131 учень та 35 вихованців дошкільного закладу. Людмила Василівна гордиться здібними учнями, відомості про них зустрічаємо на стенді у шкільному коридорі.
- Серед наших випускників - доктор медичних наук Олена Каблукова, - розповідає директор. - Це ознака того, що і перед сільськими дітьми відкриті широкі горизонти для самореалізації, лише треба наполегливо працювати.
Під час огляду навчальних закладів Славутського району вдалося побувати і у Ганнопільському навчально-виховному комплексі. Тут у дошкільному закладі торік повністю відновлено дах. Завгосп Людмила Петерчук познайомила з умовами, в яких перебувають дошкільнята. У НВК створені умови для розвитку малечі, навчання та відпочинку.
Для навчальних закладів Старого Кривина, Миньківець та Ганнополя від Хмельницької АЕС під час нашого перебування вручено набори футбольних м’ячів та скакалок.
Олександр Шустерук