На 85 році життя пішов у вічність Юрій Анатолійович Шумов, заслужений енергетик України, кандидат хімічних наук, колишній керівник лабораторії охорони навколишнього середовища Хмельницької АЕС
З 1985 року у Нетішині, де очолює новостворений відділ ядерної безпеки ХАЕС, а з 1991 року - лабораторію охорони навколишнього середовища. Брав участь у пуску першого енергоблока ХАЕС у якості начальника відділу ядерної безпеки та надійності. За його участі було виконане перше завантаження ядерного палива і виконані роботи із системи пусконалагоджуванних робіт реакторної установки, а також здійснювалося приймання робіт із програм іспитів при поетапному освоєнні потужності. За роки роботи в ЛОНС створив систему хімічного моніторингу, систему управління навколишнім середовищем на ХАЕС.
Свого часу газета розповідала про життєвий шлях Юрія Анатолійовича. Витяг з того матеріалу ми подаємо, як данину пам’яті цій людині.
Живучи несуєтно, в усьому він жадає суті
За всіма компонентами прізвище цієї людини суперечить його сутності. Юрій Анатолійович несуєтний, спокійний, не галасливий. Тому що інтелігент у сакральному розумінні цього слова. А це значить контактний, впевнений у собі, тактовний, такий, що знає справу, небагатослівний, цілеспрямований.
Характеристику особистості давати і легко, і складно. Тому що є що сказати, і тому що сказане не може передати всю повноту сутності особистості.
Юрій Анатолійович з’явився у цей світ того року, який став апофеозом злісності ба-тька народів Сталіна. Уральське місто Сєров знаходилось близько до місць, у які засилали, і хоча жило розвиненим індустріальним життям, привітним було не для всіх. Холоду і голоду сімейства Шумових дісталося з головою. У сувору воєнну пору і після неї щоб вижити, мати змушена була продавати нехитрий скарб. Після одного такого пильнування на морозі довелося їй видалити пальці на руках...
Незважаючи на різні поневіряння, Юрію Анатолійовичу Шумову пощастило закінчити десятирічку. Після року роботи електромонтером на місцевому металургійному комбінаті юнак обирає собі наукову стезю. У 1957 році він вступає до Свердловського політехнічного інституту. Конкурс для тих часів величезний – шість чоловік на місце. Набір на відділення суто чоловічий. Студенти знали, що готуються для роботи у Середмаші. Спеціальність №43 – інженер-технолог з переробки урану. Три курси загальноосвітні, а далі – за спеціальною програмою. Всі знання отримуються винятково у стінах інституту. Жодних конспектів. Багато хто, дізнавшись чим доведеться займатися, кидав вуз.
Розподіл у Чикаго або в Сінгапур – жартували випускники, маючи на увазі Челябінськ та інші співзвучні сибірські міста. Юрій Анатолійович був направлений у Ангарськ. Тут працював начальником зміни у цеху з виробництва компонентів дифузійного виробництва, тобто збагачення урану.
Йому завжди здавалося, що знань замало, і з роботою молодий керівник поєднує навчання у Іркутському університеті на фізико-математичному факультеті. Зрештою наука покликала до аспірантури. Юрій Анатолійович повертається до Свердловська, де в Уральському науковому центрі АН по завершенню аспірантури він захищає дисертацію на тему «Дослідження електропровідності бінарних розплавлених сумішей лужних металів». Це все та ж тема про поділ урану на складові, можливість утилізації тощо. Близько п’яти років пропрацював Ю.А.Шумов старшим науковим співробітником у лабораторії наукового центру Димитровграду. Потім його зманили на Вірменську АЕС, де без малого 10 років поєднував Юрій Анатолійович виробни-чу і наукову діяльність. Тут опубліковано близько 50 наукових робіт, отримано ряд свідоцтв на відкриття.
У жовтні (1995 рік) виповнилося 13 років відділу ядерної безпеки Хмельницької АЕС. Першим його керівником був Юрій Анатолійович. Останні 7 років він очолює лабораторію охорони навколишнього середовища. Завідування велике, адже беруться проби і здійснюються ви- міри атмосферного повітря, грунту і води 30-кілометрової зони ХАЕС. Відслідковуються тенденції, допустимі норми, узагальнюються дані.
Все це доставляє йому багато клопоту і задоволення, бо знання дають мудрість, і додають сили. У поточному році, наприклад, Юрій Анатолійович брав участь у міжнародній нараді з проблем безпеки і захисту АЕС, де виступив із повідомленням про роботу установки з очищення карт бризкальних басейнів.
Спілкування і наукової літератури йому катастрофічно не вистачає. Мабуть така властивість обізнаних людей - сумніватися, шукати нові факти, що підтверджують або заперечують такі чи інші висновки і судження. Може, займаючись і далі у наукових закладах, ходив би Юрій Анатолійович у докторах. Але він обрав виробництво, яке потребує його великих знань і умінь працювати з людьми.
Віктор Гусаров
«Перспектива», 1995 рік