Зустріч очільників Атомпрофспілки з віце-прем’єр-міністром України

За наслідком звернення учасників Пленуму ЦК Атомпрофспілки до Президента України Віктора Януковича з приводу кризової ситуації, що склалася в атомній енергетиці та промисловості, 4 березня віце-прем’єр-міністр України Юрій Бойко зустрівся з головою Атом­профспілки Валерієм Матовим та його заступником, головою первинної профспілкової організації Олексієм Личом.

Як повідомив Валерій Матов, обговорювалися три блоки питань, невідкладних до вирішення. Перший стосувався проблем атомної промисловості, серед яких найголовніша проблема – відсутність достатніх коштів на фінансування поточної діяльності Східного гірничо-збагачувального комбінату, інших підприємств, що входять до складу концерну «Ядерне паливо України».

«Больовою точкою» залишається рівень заробітної плати працівників СхідГЗК, зазначив Валерій Матов, були певні проблеми у розрахунках між НАЕК «Енергоатом» та Східним гірничо-збагачувальним комбінатом. Частково це питання вже урегульоване». (НАЕК щорічно закуповує урановий концентрат у ДП «СхідГЗК» за довгостроковим контрактом з 2008 року, однак тариф на електроенергію не покриває усіх витрат «Енергоатому», і торік компанія заборгувала «СхідГЗК» 81 млн. грн. Через це, у свою чергу, СхідГЗК затримав виплату зарплат своїм працівникам).

«Тепер ми «воюємо» за виконання фінансування річної виробничої програми, що здійснюється за рахунок коштів Державного бю­джету. Віце-прем’єр поцікавився, якою, на нашу думку, має бути сума державних коштів з урахуванням будівництва Костянтинівського рудника, експлуатації діючих виробництв і вирішення поточної діяльності. Однозначно, без вирахування економіки підприємств, на це питання відповісти важко, однак, сума має бути не меншою 170-180 млн. грн. на місяць.

Другим, тісно пов’язаним з першим питанням, у тому числі пов’язаним і з виконанням «Енергоатомом» контракту на закупівлю урану у СхідГЗК, і основним на сьогодні для існування атомної енергетики взагалі, було обговорення питання необхідності підвищення рівня тарифу на електроенергію, що виробляє НАЕК «Енергоатом». Через відсутність економічно обґрунтованого тарифу на електроенергію для «Енергоатому», який останнім часом штучно занижується, атомна енергетика практично зупинила свій розвиток. Ми підійшли до тієї критичної межі, коли один за одним енергоблоки випрацюють свій ресурс. На подовження їх ресурсу коштів немає, й у тарифі їх не передбачено. Фактично НАЕК «Енергоатом» свою виробничу діяльність здійснює за рахунок кредитів. Віце-прем’єр повідомив, що може бути відкрита ще одна кредитна лінія. Але хто буде розраховуватися за кредитами?  Звичайно, мусить це робити сама компанія. Нам обіцяли, що Урядом буде вирішене тарифне питання ще 1 березня, що Кабінет Міністрів перегляне тариф для НАЕК у бік підвищення. Однак, збіглися у часі інші проблеми енергетики, питання газу. (Україна декі­лька років намагається переглянути завищені газові угоди з Росією). Але ситуація і в атомній енергетиці така, що відкладати вже далі нікуди. Віце-прем’єр пообіцяв прискорення вирішення питання. Можливо, тариф буде підвищено з 1 квітня. Юрій Бойко поцікавився, яким, на нашу думку, має бути обґрунтований тариф. Це має бути близько 30 копійок за кВт/год.  (28-34 в залежності від виконання програм).

Щодо питання добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС – третього та четвертого, Юрій Бойко зазначив, що, має сенс, з урахуванням нових вимог безпеки у контексті аварії на японській АЕС «Фукусіма», і того, що фундаменти під будівництво енергоблоків закладалися багато років тому і ретельно їх стан не досліджувався, прийняти варіант не добудови енергоблоків, а нового будівництва. Проте, це питання буде вирішуватися на рівні Президента України».

На зустрічі, повідомив Валерій Матов, було порушено також проблему працівників підприємств чорнобильської зони відчуження, де ось уже протягом п’яти років їм не оформляють належну пільгову пенсію. Віце-прем’єр дав доручення Голові Державного агентства України з управління зоною відчуження Володимиру Холоші підготувати відповідну доповідну записку Кабінету Міністрів і пообіцяв прискорити вирішення і цього питання, а також запропонував провести контрольну зустріч через місяць, аби дослідити хід виконання згаданих проблем.

Прес-центр Атомпрофспілки