О 9-ій ранку зазвучав Державний гімн України і на флагштоці затріпотів синьо-жовтий стяг. Цю почесну місію виконали голова облдержадміністрації Іван Гавчук, голова обласної ради Іван Гладуняк, міський голова Хмельницького Сергій Мельник, Герої України Петро Іващук та Василь Петринюк. Як тільки полотнище досягло найвищої точки флагштоку, розпочалася церемонія відкриття обласної Дошки Пошани «Кращі люди Хмельниччини» та відзначення удостоєних такого визнання. Диплом відповідного зразка першою отримала Хмельницька АЕС, ми стали одним з п’яти трудових колективів Хмельниччини, занесених цього разу на обласну Дошку Пошани. У плеяді більш як 50 достойників і начальник управління Пенсійного фонду в Нетішині Катерина Половко.  У числі відзначених дев’ятеро представляють депутатський корпус місцевих рад різних рівнів, селищний і сіль­ський голова. Від імені нагороджених до присутніх звернувся директор ТОВ «Святець» Василь Мостій, і запевнив, що Хмельниччина буде з хлібом – селяни сповнені надії зібрати цьогоріч до двох мільйонів тонн зернових. Екскурс в історичне минуле України, її символів і процесу державотворення зробив ректор Кам’янець-Подільського університету ім. Огієнка Олександр Завальнюк. Керівники області вручили також ряду творчих людей обласні премії у галузі історії, культури та мистецтва. На завершення офіційної частини свята в небо знялися п’ять національних прапорів.

Далі естафету підхопили митці та виробничники. На майдані перед обласною радою працювала виставка виробів декоративно-прикладного мистецтва, свої доробки представили школярі і учні професі­йно-технічних ліцеїв. Всіма барвами веселки вигравали вишивки, виконані в різних техніках – широко розповсюджених і маловідомих серед загалу, картини, вироби з бісеру, паперу та всіляких підручних матеріалів. Тут можна було зустріти і оригінальний посуд, і чудернацькі фігури з коріння дерев, іграшки й обереги. Ну як не милуватися цим багатющим дивосвітом фантазії, творчості і витонченості, як не пишатися лю­­дьми, котрі творять таку красу! Виставку оглянули керівники області та міста Хмельницького, бесідували з авторами робіт, цікавилися їх буттям. Знайшли добре слово для всіх учасників свята, котрі прибули на нього зі своїми набутками. Майдан дзвенів піснеспівами, солов’єм заливалися троїсті музики, вабили своєю святковою ошатністю намети, в яких кожен район та місто демонстрували продукцію, виготовлену місцевими підприємствами. До кожного з них так само заходили Іван Гавчук, Іван Гладуняк та Сергій Мельник. Гостей всюди зустрічали короваєм, де й чарку наливали, варениками, салом та іншими смачними частунками пригощали. А співаки, музики й танцюристи тим часом не вгавали. Та так мистецьки й звабливо це робили, що не пуститися в танок ставало неможливим. Отож, прийнявши хліб та оглянувши доробок жниварів і промисловців, керівники області й самого обласного центру, бувало, таки витанцьо­вували польку. Як, приміром, у гостях в представників Дунаєвеччини та Ізяславщини.

Гостинність, привітність, гумор, енергійність, а ще яскраві костюми учасників творчих колективів робили недільне дійство особливо святковим. Були на ньому князі та княгині, козаки і гетьмани. Завітав на свято навіть сам Богдан -Зиновій Хмельницький, постава й імпозантність якого вражала. Надто ж коли ми завбачили гетьмана з мобільним телефоном. Цей сучасний Богдан, так би мовити, в миру – заслужений артист України, актор обласного муздрамтеатру ім. Старицького Ігор Сторожук (на знімку).

Не втрималися ми від знайомства ще з одним цікавим гуртом. Колоритні жіночки з села П`ятничани, що на Чемеровеччині, не залишили байдужим, а тим паче засмученим, жодного з присутніх. Цей фольклорний аматорський народний колектив «Бабине літо» (на знімку внизу) має свою родзинку, яка помітно вирізняє з-поміж інших подібних. У представленому на святі репертуарі звучали пісні, створені Наталією Фаліон. Вона ж у «Бабиному літі», що називається, і швець, і жнець, і на дудочку грець: сама пише тексти пісень, мистецьки справляється з роллю солістки і акомпаніатора. Звідкіля черпає теми?

- Та їх хоч греблю гати, - каже Наталія Іванівна, - нічого придумувати не треба, я лиш підмічаю життєві історії, які мають місце в рідному селі. А що ж робити, коли ніша з традиційним фольклором заповнена? Повторювати інших не хочеться.

Вони й справді неповторні. Хоча б тим, що співані рядки є свіжими й близькими за духом і часом. Сімейно-побутові історії, переймання господарів аби корови були ситі та свині гладкі, ода рідному салу, піджартовування над кумівським перелюбством – ось теми їх новітнього фольклору. І музика, і слова, і манера виконання абсолютно органічні. А тому не ріжуть вухо неологізми, скажемо так, не надто популярні в середовищі поважних селянок. На кшталт «мачо», «ковбой», «секс-бомби». Не виглядають фривольно слова «в нашому селі всі дівки цицаті», не втрачає колектив самобутності від спроби переспівати фольклор у стилі реп. У паузах між піснями жінки навперебій сиплять жартами і приповідками. Як тільки до намету наблизились обласні керівники, Наталія Фаліон звернулась до однієї з учасниць: «Ганю, а доторкнись-но до живого губернатора, то на щастя». Віримо, щастя Гані прибуде.

Їх би слухати й слухати.

Як і численних музик, котрі вміло видобувають найчарівніші звуки, послуговуючись у тому числі різноманітними господарськими знаряддями. У музично-театралізованих дійствах знайшлася роль кочерзі, пилці, рублику тощо. Що то значить майстри.

У Нетішині право підняти Державний прапор України на флагштоці по вул. Будівельників випало чемпіонкам Олімпіади в Пекіні Галині Пундик і Ользі Жовнір та трьом випускникам зош № 4. А в День Незалежності урочисті заходи відкрили святковою ходою військовослужбовці військової частини з охорони Хмельницької АЕС та члени міської громадської ор­ганізації «Неті­шинський коза­цький полк Хме­льниччини». З повноліттям держави України їх при­­вітав перед адмінбудинком міський голова Олександр Сми­шляєв. Поки тривав концерт аматорів сцени міста, було покладено квіти до пам’ятного знака Вячеславу Чорноволу. Відбулася церемонія нагородження нетішинців грамотами облдержадміністрації, обласної ради та виконавчого комітету міської ради. У когорті відзначених працівники ХАЕС – інженер з експлуатації 1 категорії гідротехнічного цеху Раїса Іванівна Бельковець, машиніст мийних машин цеху господарського забезпечення Надія Дмитрівна Хрипівська, начальник зміни хімічного цеху Віктор Васильович Семенов, заступник головного інженера комунального господарства Леонід Петрович Кепський, заступник командира війсь­кової частини з охорони Хме­льницької АЕС Ігор Віталійович Комаров. Вручено також посві­дчення «По­че­сний гро­ма­дянин мі­с­та». Нагадаємо, ни­ми стали вже згадувані вище олімпій­ські че­мпіонки, їх тренер Валерій Шту­рбабін та один з перших будівничих нового міста П.Т. Кальніченко. Паспорти громадянина України отримали нетішинці, котрим виповнилося шіст­надцять років у період з 1 по 24 серпня. А в день свята три жительки міста подарували життя новим громадянам України.

Розваги тривали до вечора і увінчалися веселковим фейєрверком.

Ольга Сокол