Аж  раптом  25!

Другого жовтня 1989 року  Наталія Андріївна Летвинко була призначена на посаду новоствореної художньої школи, яка розпочала свій рішучий відлік до визнання і відтоді не звернула із шляху  естетичного виховання юних нетішинців. Історичний ракурс цього мистецького закладу багатий на події і здобутки. У тому ж таки 1989 - 1990 навчальному  році в школі працюють директор, два педагоги і опановують знання  60 учнів.  Приміщення під художню школу виділено директором СПТУ Віктором В'ячеславовичем Островським. За господарську і навчальну роботу взявся призначений в листопаді  Сергій Миколайович Форсюк.

Заняття розпочались 10 жовтня. А в квітні 1990 року - перша звітна виставка перед мешканцями Нетішина.  Започатковано проведення виставок учнівських робіт у загальноосвітніх школах з метою залучення обдарованих дітей до малювання. У наступному 1990-91 учбовому році контингент школи складається вже з 70 учнів, а в штаті 4 викладачі. Проведено звітну виставку учнів перед жителями міста.

Наступного учбового року кількість учнів зростає до 80. Викладацький штат - 5 педагогів. Крім виставки робіт учнів проведено персональну виставку випускника школи Юрія Шаркевича. Перші випускники отримали свідоцтва про закінчення школи. 

У 1992-93 навчальному році кількість учнів зростає до 90. В штаті 6 викладачів. В травні 1993 року відкрито відділення художніх промислів та ремесел з класами художньої вишивки та лозоплетіння. Проведено 5 виставок. Дев'ять учнів вступили на навчання у Київську заочну художню школу, ряд випускників стали студентами Київського та Грицівського художніх технікумів. Зріс фаховий рівень викладачів школи, серед яких відзначаються Л.О.Мручак та Н.А.Летвинко.

На шість штатних викладачів у 1993-94 навчальному році приходиться 110 учнів. Наступного року викладачів вже вісім і 120 учнів. Зростає контингент, а матеріальна та навчальна база залишаються вкрай обмеженими.  Незважаючи на це,  до учнів школи приходять перші успіхи. Троє випускників цього року вступають до Київської художньої школи, Ала Блінова навчається у Полонському навчально-виховному закладі (спеціальність: художник-живописець по фарфору та фаянсу). Після закінчення Костромського художнього інституту до обов'язків викладача приступає випускниця школи Тетяна Георгіївна Аракелова. Того ж року випускники школи вступили до різних учбових закладів: Олександр Патраш став студентом Міжнародного коледжу мистецтва (м.Київ), Алла Літінхай опановує професію художника-модельєра у Калінінському технікумі, викладачем - мистецтвознавцем стане студентка Рівненського інституту слов'янознавства Марія Криворучко. Непогано розпочав свою роботу відділ художніх промислів та ремесел, до якого увійшли клас художньої вишивки та лозоплетення під керівництвом Любові Сергіївни Черниш та Олени Миколаївни Данилецької і клас скульптури (викладач Лариса Олександрівна Мручак). У 1995-1997 роках колектив приклав багато зусиль, щоб піднести рівень майстерності учнів і викладачів. Проводиться ряд виставок, зокрема до Дня міста, звітна виставка перед мешканцями міста, участь у конкурсі “Ми та атомна енергетика”. Призером останньої стала Світлана Мартиніва.

19 липня 1997 року можна вважати другим днем народження закладу. Рішенням міського виконавчого комітету виділяється приміщення під класи художньої школи у будівлі дитячого садка №1. Здійснено ремонт та певне перепланування, яке проведено за участю працівників будівельного управління №3. У вересні розпочались заняття. Вони приносять плідні наслідки. Роботи  Світлани Бондарук (скульптура), Олександра Зайцева (лозоплетіння), Олесі Куртяк (вишивка) відзначаються під час “Дня міста”, Олени Загрудницької, Іри Маслянчук, Андрія Смолійчука, Роксолани Дяденко, Олександра Харлаша, Дениса Шентяпіна у виставці-конкурсі “Ми та атомна енергетика”. З поміж 300 робіт учнів художніх шкіл області була відзначена робота учениці Нетішинської художньої школи Наталії Андрощук (кераміка) - “За мотивами народних казок.”

У художній школі відкрито виставковий зал, у якому постійно виставляються роботи майстрів пензля. Зокрема презентувались роботи місцевого художника Михайла Георгієвича Якубовського, землячки Лідії Іванівни Спаської. Проводиться обмін виставками між Рівненькою та Шепетівською художніми  школами, Грицівським художнім технікумом.

У травні відбувся 5-й випуск. 35 вихованців отримали свідоцтва про набуту майстерність у таких жанрах, як графіка, живопис, вишиванка, лозоплетіння. Багато енергії і сил вклали у їх творче зростання викладачі художньо-графічного відділення В.В.Мельникович, А.М.Макарик, В.М.Форсюк, відділу художніх промислів та ремесел Н.М.Венгерець, А.О.Мручак, О.М.Данелицька.

Як і у 1997-й рік,  у 1998-му в школі навчались 130 учнів. Основні предмети: малюнок, живопис, композиція вивчались в усіх класах. Це базові предмети. У  виграші виявляються ті, хто займається на відділенні художніх промислів та ремесел, адже певною мірою набуває спеціальності. У класах лозоплетіння, вишивки, крою та шиття діти власними руками виготовляють добротні речі. Відділення декоративно-вжиткового мистецтва існує п’ять років, а учні вже мають неабиякі здобутки. Зокрема на  обласній виставці згаданого профілю з поміж 300 робіт визначено виріб нетішинця Діми Шентяпіна дипломом третього ступеня. У традиційному конкурсі: ”Ми живемо у місті енергетиків” призерами були Тетяна Максимчук, Юлія Степанішина, Роксолана Дьяденко, Христина Дика, Тетяна Кравчук.

 Заняття з учнями проводять досвідчені педагоги. За підсумками обласного конкурсу Почесними грамотами обласного Управління культури 1997  року були відзначені Вікторія Володимирівна Мельникович та Віктор Миколайович Форсюк. Того ж  року у обласному конкурсі  жінок-художниць В.В.Мельникович та А.М.Макарик отримали призи. У виставочному залі художньої школи виставляв роботи член Спілки художників та Спілки журналістів України, голова Хмельницького відділення Спілки художників України Яков Мар’янович Павлович.

У  конкурсі на кращий малюнок на тему “Ядерна енергетика і ми”, що традиційно проводиться Інформцентром ХАЕС, вихованці школи отримали у 2000 році всі головні призи. Роботи юних художників виставлялись також у Острожському університеті, в Донецьку, Хмельницькому. Багатьом сподобалися роботи Іри Шишук, Андрія Смолійчука, Юлії Білянської, Діни Христюк, Надії Бойко, Наталії Федорчук. Нетішинська художня школа чи не єдина в області, яка плідно розвиває в учбовому процесі напрямки народних промислів, а саме лозоплетіння, вишивку.

У 1999 році школу закінчили 24 учні,  з поміж яких 16 відмінників. Глядачам на випускному вечері демонструвались роботи високого гатунку випускників художньо-графічного відділення Наталії Андрощук, Юлії Степанішиної, Тараса Поліщука, Артура Мороза та інших. Виставки учнів школи демонструвались на мистецьких фестивалях у Києві та Донецьку, Хмельницькому і Острозі.

Четверо випускників  вступили до вищих та спеціальних учбових закладів: В.Білоус, О.Іванова, Н.Цапушева, О.Брень. Найгучніші результати приходяться на 1999-2000 роки: юні нетішинські обдарування виходять на міжнародну арену. На виставці “Малий Вітолский монмартр”, що у Македонії, демонструвався твір юної художниці Анастасії Стелько, вихованки   викладача Али Миколаївни Хмурківської. На початку року з Ісламської Республіки Іран надійшов диплом та срібна медаль, яких удостоїлась на Першій міжнародній виставці-конкурсі дитячої творчості  та юнацького малюнка Оксана Іванова. Педагоги школи Алла Миколаївна Макарик та Лариса Олександрівна Мручак вклали у здібну ученицю частку душі, власне бачення справи, багатство світової мистецької спадщини. Як наслідок - Оксана продовжує  удосконалюватись на факультеті художнього ткацтва Косівського художнього інституту декоративно-прикладного мистецтва. 2000 року директору художньої школи депутату міськради, члену Спілки журналістів України Сергію Миколайовичу Форсюку вручено  Почесну грамоту міськвиконкому за вагомий внесок у естетичне виховання підростаючого покоління.

З 2002 року  художню школу очолює великий ентузіаст Валерій Володимирович Походорнько. Перший етап становлення відбувся. Про здобутки нової доби ми розповімо далі, адже у галереї АРТ-Пласт нині демонструється виставка викладачів школи, на яку ми запрошуємо всіх прихильників мистецтва.

Віктор Гусаров

Фото автора