Відбувся III Пленум Атомпрофспілки

29 листопада 2013 року в м. Київ відбувся III Пленум Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України. У роботі Пленуму взяли участь профспілковий актив, керівники підприємств атомно-енергетичного комплексу, представники Міненерговугілля, Мінсоцполітики, Мінекономіки, Мінекології, Міністерства з надзвичайних ситуацій, профільного Комітету ВР, ДП НАЕК «Енергоатом», Державного агентства з управління зоною відчуження. Основні питання Пленуму: виконання Галузевих угод та колективних договорів, хід виконання постанови попереднього Пленуму ЦК профспілки «Про ситуацію, що склалася на підприємствах атомної енергетики і промисловості України та подальші дії Атомпрофспілки».

Голова Атомпрофспілки Валерій Матов у своїй доповіді проаналізував стан виконання укладених Атомпрофспілкою Галузевих угод та колективних договорів. Він зазначив, що з огляду на значні економічні труднощі у звітах про виконання Галузевої угоди і колективних договорів 2013 року практично усі підприємства атомно-енергетичної галузі вказували на відсутність коштів, що стало головною причиною невиконання низки зобов’язань за колективними договорами підприємств, особливо тих, що стосуються дотримання соціальних стандартів працівників.

Валерій Матов розповів про важкий процес укладення Генеральної угоди, що регулює основні принципи норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин у цілому в Україні. Діючу Генеральну угоду укладено ще на 2010-2012 роки. У жовтні 2012 року було розпочато переговори щодо укладення Генеральної угоди на новий період. Проте, тривалі, понад рік, тристоронні консультації та колективні переговори сторін соціального діалогу не призвели до укладення Генеральної угоди на новий строк через розбіжності у позиціях.

Усі учасники Пленуму Атомпрофспілки вказували на руйнування атомної енергетики та промисловості України, на недостатнє фінансування підприємств галузі, невідповід­ність соціальних стандартів для персоналу ядерних установок і підприємств, що може спричинити небезпечне зниження рівня ядерної та радіаційної безпеки.

У зв’язку з цим Атомпрофспілка вимагає у першу чергу встановлення обґрунтованого тарифу на електроенергію для ДП НАЕК «Енергоатом». Справедливий тариф на електроенергію АЕС може забезпечити сталий розвиток НАЕК та виконання Компанією колективного договору, зазначив заступник Голови Атомпрофспілки, Голова профкому ППО НАЕК «Енергоатом» Олексій Лич.

Установлений тариф на виробництво електроенергії для ДП НАЕК «Енергоатом» є одним із найменших серед енергогенеруючих компаній України і світу, і на сьогодні майже у чотири рази нижчий за тариф на електроенергію вітчизняних ТЕС. О. Лич зазначив, що на сьогодні (на 2013 рік)  в українському тарифі «соціальний складник» визначено у розмірі лише близько 100 млн. гривень, через що соціальні стандарти українських атомників нижчі, наприклад за російські, у 7 разів. Через занижений тариф не вдалося вишукати у повному обсязі, передбаченому у колективному договорі, кошти на оздоровлення, на спортивно - фізкультурні заходи, адже через обмежений тариф відрахування профспілковому комітету цього року було зменшено з 1,5% до 1%.

На Пленумі вказувалося, що атомна галузь України терпить одні втрати. Так, щоб збалансувати економічне становище підприємств інших генерацій електроенергії, передусім теплових електростанцій, Міненерговугілля практикує ручне управління. Атомники змушені зменшувати відпуск своєї (дешевшої!) товарної продукції, давати, таким чином, можливість тепловим станціям спалювати вугілля, щоб у вугільній галузі могли виплачувати заробітну плату шахтарям. Погіршується рівень розрахунків Енергоринку з ДП НАЕК «Енергоатом». Це неприпустимо, вказували учасники Пленуму, по відношенню до атомної енергетики, проблеми держави не можна вирішувати за рахунок атомної галузі.

Надзвичайно критичною є ситуація на ДНВП «Цирконій», ДП «Смоли», інших підприємствах дніпродзержинського майданчика (м. Дніпро­дзержинськ Дніпропетровської області). Профспілка наполягає також на терміновій фінансовій стабілізації роботи ДСП ЧАЕС та підпри­ємств зони відчуження, де не забезпечується належний рівень заробітної плати та її своєчасної виплати.

На Пленумі було прийнято низку важливих для галузі рішень. Головне: Атомпрофспілка ініціюватиме перед Президентом України питання про необхідність створення окремого державного органу управління атомно-енергетичним комплексом.

Прес-центр Атомпрофспілки

На знімку: учасник Пленуму, представник  ХАЕС Михайло Гук