Готовi протидiяти ймовiрним викликам

За своїм технологічним процесом, насиче­ністю і складністю систем та обладнання атомні електростанції належать до об’єктів підвищеної небезпеки. Аналіз надзвичайних ситуацій і техногенних аварій, які відбуваються в країні і світі показує, що на таких підприємствах необ­хідно заздалегідь вживати комп­лекс організаційних та інженерно-технічних заходів, які б забезпечували постійну готов­ність до реагування на можливі виклики. Як це відбувається на Хмельницькій АЕС, розповів журналістам помічник генера­льного директора–начальник управління з питань аварійної готовності та реагування С.Д. Дубина.

- Керівництво ХАЕС у повсякденній діяльності на перше місце ставить як питання безпечної експлуатації станції, так і аварійної готовності, - каже Сергій Дмитрович. На підприємстві створена система аварійної готовності та реагування, основними завданнями якої є забезпечення готовності до локалізації і ліквідації аварій і надзвичайних ситуацій, реагування на НС у разі їх виникнення, реалізація заходів щодо захисту персоналу АЕС, населення, навколишнього середовища. Для реагування  на можливі аварії та надзвичайні ситуації на станції створено 22 аварійні бригади загальною чисельністю 610 чоловік, які очолюють начальники підрозділів або їх заступники. До складу аварійних бригад залучаються кваліфіковані фахівці з досвідом роботи на атомній електростанції, утворені вони за напрямками своєї діяльності. Для прикладу. На базі електроцеху створено аварійну бригаду з усунення аварій на електротехнічному обладнанні, у цеху радіаційної безпеки – групу контролю радіаційної обстановки. Найбільші аварійні бригади маємо в енергоремонтному підрозділі, де працюють високого рівня фахівці з ремонту енергетичного обладнання. Вони здатні виконувати роботи з усунення можливих аварій на спеціальному обладнанні: реакторному, турбінному, вентиляційному, хімічному тощо.

Для проведення робіт з ліквідації аварій та надзвичайних ситуацій силами аварійних бригад на станції створено об’єктовий матеріальний резерв та аварійні комплекти засобів індивідуального захисту, обладнання, інструментів, необхідність у яких може виникнути. Загальне керівництво процесом локалізації і ліквідації аварій чи НС здійснює штаб керівника аварійними роботами на майданчику, очолюваний генеральним директором атомної електростанції, на якого покладено всю повноту відповідальності за організацію відповідних робіт. До складу штабу входять головний інженер станції та його заступники, а також заступники генерального директора.

В управлінні протиаварійними діями персоналу у випадку аварії задіяні внутрішній і зовнішній кризовий центри, обладнані всіма необхідними для цього системами і засобами, у тому числі автономним енергозабезпеченням. У разі виникнення радіаційної аварії штаб керівника аварійними роботами збирається в кризовому центрі і звідти управляє процесом, використовуючи засоби зв’язку і оповіщення.

Зазначу, що персонал станції в процесі роботи проходить відповідну підготовку до дій у випадку виникнення аварій і надзвичайних ситуацій. На це спрямовані навчання в НТЦ, проведення вступних, повторних і позапланових інструктажів з техногенної безпеки. Персонал, який очолює аварійні формування, проходить відповідне навчання на курсах цивільного захисту у місті та в обласному центрі.

- На пам’яті масштабна пожежа на нафтобазі під Києвом. Про нафтобазу на станції не йдеться, але ж ми маємо на зберіганні мазут, наприклад. Якщо, не дай Боже, на цьому майданчику виникне якась аварійна ситуація, хто її ліквідовуватиме?

- Ще під час його будівництва тут виконано всі необхідні заходи безпеки для подальшої надій­ної експлуатації, яка б не викликала тривоги. А в разі виникнення якоїсь пожежі чи надзвичайної ситуації її ліквідацію проводитиме особовий склад Державної пожежно-рятувальної частини №7, з якою у нас укладена відповідна угода.

Ольга Сокол