Жорсткi вимоги будуть витриманi

Світова спільнота ретельно відстежує ситуацію в атомній галузі, переймаючись рівнем безпеки діючих АЕС. Події на японській Фукусімі наклали свій відбиток і додали, що називається, жару у вогонь. Ця аварія змусила переглянути усталені норми щодо експлуатації ядерних енергоблоків і будівництва нових потужностей. Не сказати, що до цього вони не були жорсткими, але відтепер жорсткості додалося. І теоретики, і практики-ядерники твердять про це в унісон.

Питання підвищення безпеки АЕС з працюючими енергоблоками і тими, що тільки мають з’явитися на промислових майданчиках, стало темою розмови в ході ознайомлювального візиту представників посольства США, Комісії ядерного регулювання США та ДІЯР України на нашу станцію.

Зустрівшись з поважними гостями, генеральний директор ВП ХАЕС Микола Панащенко розповів чим живе колектив сьогодні, яких показників вдалося досягти в поточному році та з початку експлуатації, які заходи реалізуються на обох енергоблоках задля їх безпечної роботи. Торкнувся історії спорудження станції, яка вже вдруге переживає моменти тривалого гальмування у будівництві нових потужностей. Оголошений мораторій на спорудження ядерних енергоблоків, спричинений чорнобильською аварією, на роки позбавив нетішинських енергетиків можливості експлуатувати не один, а два мільйонники. За будівництво другого довелося боротися невиправдано довго. Схожа доля спіткала і його наступників – третій та четвертий енергоблоки. І коли ситуація зрушилася з місця, були пройдені всі етапи аж до прийняття Закону про дозвіл на будівництво і зажевріла надія, що невдовзі воно розпочнеться, прикрий інцидент на японській АЕС вніс свої корективи. Ті події не могли не позначитися на вже прийнятих рішеннях, з’явилися додаткові вимоги, які необхідно враховувати. Росіяни вже запропонували концептуальне рішення проекту третього і четвертого реакторів Хмельницької АЕС з урахуванням ризиків «Фукусіми». Багато аспектів наразі в стадії обговорення, немає жодного документального рішення про використання старих конструкцій, на чому наголосив М.С.Панащенко. Отож, реальні роботи не можуть бути розпочатими і конкретних строків, коли це станеться, не названо.

Зрозуміло одне – держава Україна і надалі розвиватиме атомну енергетику, неухильно дотримуючись світових стандартів безпеки як під час експлуатації вже діючих енергоблоків, так і в ході будівництва нових. Іншого не дано. На цьому акцентували увагу гостей і генеральний директор станції Микола Панащенко, і голова Державної інспекції ядерного регулювання України Олена Миколайчук.

Відповідаючи на запитання учасників ознайо­млювального візиту, Микола Сергійович детально пояснив у чому полягають додаткові вимоги з підвищення безпеки енергоблоків, чому Україна має потребу в будівництві нових ядерних енергоблоків, що передбачено Стратегією розвитку паливно-енергетичного комплексу тощо. Разом з іншими фахівцями підприємства він провів гостей у машзал і БЩУ 2 енергоблока, а також на третій енергоблок. Побачене стало хорошим підкріпленням озвученої на зустрічі інформації, яку представники американської делегації назвали повною і насиченою.

Ольга Сокол

Фото Віталія Ляшука