До атомної енергетики через творчість

Хмельницька атомна електростанція, яка увійшла в життя Анатолія Мельника через малюнок, згодом стала місцем його роботи. Ще в чотирнадцять років він, переможець творчого конкурсу «Атомна енергетика і ми», став автором масштабного стінопису в інформцентрі Хмельницької АЕС. Проте і в дорослому віці Анатолій Мельник, фахівець з публічних закупівель ВСЗ, продовжує популяризувати атомну енергетику через графічний дизайн, новий для себе напрямок творчості. Свої графічні роботи він представив у конкурсі зі створення заставки-фону для робочого стола комп’ютерів Хмельницької АЕС. Нещодавно Анатолій представив мерч – футболку з власноруч розробленою ілюстрацією Хмельницької атомної електростанції. У його планах – створити подібні зображення для всіх електростанцій України.

Знайомство з атомною енергетикою для Анатолія Мельника, фахівця з публічних закупівель відділу супроводу закупівель ХАЕС, розпочалося у дев’ятирічному віці з конкурсу малюнка «Атомна енергетика і ми». Впродовж навчання у художній школі юнак тричі підкорював цей конкурс, здобуваючи на всеукраїнському та регіональному рівнях гран-прі та перші місця. Його роботи поруч з творами інших переможців експонувалися у відомих галереях. Один з малюнків увійшов до альбому «Діти малюють Хмельницьку атомну електростанцію». Вже дорослий Анатолій про ті часи згадує з ностальгією: «Чудове ком`юніті творчих дітей, об’єднаних натхненними дорослими – художниками, атомниками». Саме завдяки тандему митців та фізиків-ядерників народжувалося дитяче бачення атомної енергетики, відроджувалася довіра до мирного атому.

Анатолій Мельник, як переможець конкурсу малюнка, шістнадцять років тому створив стінопис в інформцентрі ХАЕС. Відтоді саме його твір – масштабна робота висотою у два метри і майже триметрова в довжину – зустрічає відвідувачів інформаційного центру Хмельницької АЕС. Так, на той час 14-літній митець бачив розвиток Нетішина на тлі розбудови Хмельницької атомної електростанції. Через роки Анатолій Мельник, вже тридцятилітній працівник енергопідприємства, пригадує той час. «Ескіз стіни довелося кілька разів переробляти, додаючи малюнку динамічності», – розповідає. Три тижні щодня, немов на роботу, юний митець ходив в інформаційний центр Хмельницької АЕС. Координували процес тодішній директор художньої школи Валерій Походонько та інженерка ХАЕС Надія Походонько. Після закінчення роботи Анатолій Мельник та його колега Микита Борцов, який створював вітражі, були відзначені премією Хмельницької АЕС.

Після закінчення школи Анатолій обрав не творчий політ, а твердий ґрунт під ногами: вступив на юридичний факультет Хмельницького університету управління і права. Тут його любов до малювання проявлялася хіба що у дружніх шаржах та карикатурах на одногрупників. А, може, й на викладачів, хтозна.

Робота у Нетішинському відділі державної виконавчої служби теж не сприяла творчості. Проте все змінилося після працевлаштування на Хмельницьку АЕС: на енергопідприємстві заохочують творчий розвиток своїх фахівців. Здобуті у дитинстві знання енергетик захотів втілити у сучасному мистецтві. Після низки творчих пошуків він зупинився на графічному дизайні. Знання, яких бракувало, здобув на фахових курсах профільних навчальних закладів. Графічні дизайнери, як відомо, можуть творити безпосередньо на лептопах, проте класична школа рисунка вимагала іншого. Тож графіка Мельника спочатку народжується в голові, за допомогою олівця переноситься на аркуш паперу, а тоді вже через програми «Photoshop», «Illustrator», «Figma» – на монітор комп’ютера. Ще під час навчання в художній школі наш співрозмовник вражав точністю ліній, певною геометрією своїх малюнків. Творчий стиль, напрацьований у дитинстві, він переніс і у дорослу справу – графічний дизайн.

«Мої лінії, перетинаючись, створюють правильні геометричні фігури, які творять сюжет. Можливо, це відгуки дитинства», – погоджується митець.

Його перша спроба у новій справі – постер до благодійного півмарафону, організованого Хмельницькою АЕС на підтримку Збройних сил України. Згодом молодий чоловік створив мерч – це футболка з власноруч розробленою ілюстрацією Хмельницької атомної електростанції. Уважний глядач у чітких графічних лініях побачить тут стилізований енергоблок, логотип Енергоатому. У творчих задумах енергетика – створити мерчі для всіх українських атомних електростанцій.

А нещодавно Анатолій взяв участь у конкурсі від служби інформаційних технологій зі створення заставки-фону для робочого стола комп’ютерів Хмельницької АЕС. Тут фахівець відділу супроводу закупівель Хмельницької АЕС здобув спецприз від організаторів. У своїй заставці, яка б мала щодня мотивувати співробітників енергопідприємства, він передав перспективу розвитку Хмельницької атомної електростанції: її шість енергоблоків. У модель заклав естетичний та символічний зміст, поєднавши минуле, сучасне і майбутнє. «Минуле: два завершені енергоблоки зліва символізують досягнення минулого, підкреслюючи успішну історію електростанції та фундамент, закладений попередніми поколіннями працівників. Теперішнє: третій та четвертий енергоблоки, що знаходяться в процесі будівництва, представляють сьогоднішній стан розвитку електростанції. Вони символізують зусилля, які докладають сучасники, активно розширюючи потужності енергопідприємства. Майбутнє: праворуч ми бачимо дві заплановані конструкції. Вони нагадують кожному працівнику про перспективи та великі плани, які ще потрібно втілити в життя, акцентуючи на безперервності розвитку та прагненні до інновацій», – так Анатолій Мельник під час презентації пояснив свій творчий задум.

Анатолій Мельник, як і більшість представників Хмельницької АЕС, поєднує раціональний розум з творчими ідеями. Його графіка вражає чіткими лініями, геометричністю малюнків, за якими простежується глибина авторського задуму. Переконана, його ідеї знайдуть своє втілення у мирній Україні.

Лариса Власюк

Фото Сергія Цимбаліста