Допомагають знання та допитливість

Кожна ремонтна кампанія на енергоблоках Хмельницької АЕС розпочинається за участю працівників дільниці теплоізоляції енергоремонтного підрозділу. Вони проводять демонтаж різних видів ізоляції на обладнанні, трубопроводах  у турбінному, реакторному відділеннях та допоміжних цехах.

Історія цього підрозділу розпочалась у 1993 році, коли на Хмельницькій АЕС було організовано дільницю з ремонту і монтажу теплової ізоляції і металопокриття обладнання трубопроводів та конструкцій. Зараз вона перебуває у складі енергоремонтного підрозділу. Протягом 16 років її роботу координує начальник Ігор Рокицький. У його трудовій книжці лише один запис про прийом на роботу – Хмельницька АЕС. До штату цього підрозділу він був зарахований ще перед строковою службою: після навчання у Придніпровському енергетичному технікумі прийшов на дільницю арматури та трубопроводів реакторного відділення цеху централізованого ремонту. Коли у 1995 році виникла потреба залучення на дільницю теплоізоляції досвідчених працівників, вибір припав на кандидатуру Ігоря Миколайовича. Він обійняв посаду майстра.

Специфіка дільниці теплоізоляції полягає в тому, що під час чергової ремонтної кампанії першими до обладнання, механізмів, пристроїв навідуються саме її працівники. Знявши теплоізоляцію, вони дають змогу іншим спеціалістам приступити до ремонтних операцій. А коли всі процедури завершуються – провести вдале її відновлення. Тут немає чітко окресленої території обслуговування, «роздягати» та «одягати» обладнання для проведення ремонтів доводиться і в турбінному, і в реакторному цехах та на інших об’єктах. Основна ставка робиться на своєчасність робіт. Трапляється, що під час чергового планово-попереджувального ремонту доводиться залучати і представників інших підрозділів.

Протягом тривалої роботи на дільниці Ігор Рокицький був свідком та учасником різних ремонтних робіт на обладнані діючих енергоблоків. Він пригадує, як теплотраса, що прокладена від електростанції до міста, на початку двохтисячних років потерпала від викрадачів металу, які «роздягали» її, як мовиться, до нитки. І можливо б вона залишалась у такому стані, якби не надзвичайні втрати тепла від цього варварства злодіїв. Довелося запровадити надзвичайні заходи з охорони. І взимку в оселях нетішинців протягом багатьох років завжди тепло.

Колеги по роботі знають Ігоря Миколайовича як хорошого співрозмовника. Він цікавиться історією нашої держави і не випадково прийняв пропозицію поповнити когорту місцевих козаків. У Нетішинському полку виконував обов’язки сотника. Бути козаком для Ігоря Рокицького – своєрідна філософія життя. Він веде здоровий спосіб життя і постійно самовдосконалюється. Ігор Миколайович переконаний, що лише на особистому прикладі можна виховувати підростаюче покоління, яке за козацькою традицією називається джурами.

У Ігоря Рокицького є й цікаве захоплення – нумізматика та фалеристика. Він цікавиться грошовими системами багатьох країн світу, але перевагу віддає вивченню історії грошового обігу в Україні. Основу його колекції складають металеві гроші, які карбуються у нашій державі. Серед них ті, що присвячуються видатним особистостям, ювілеям, географічним особливостям. Номінали «2 гривні», «5 гривень» карбуються з недорогоцінних металів, на виготовлення десятигривневих та двадцятигривневих монет використовується срібло високої проби. Гроші значно більших номіналів – із золота найвищої проби. Колекційна вартість таких сучасних платіжних засобів у десятки разів перевищує встановлену державою їхню номінальну вартість. Ювілейні та пам’ятні українські гроші практично не потрапляють у загальний грошовий обіг, а стають предметом гордості поціновувачів нумізматики. За словами Ігоря Рокицького, причетність до такої офіційної організації як «Славутське міськрайонне відділення Асоціації філателістів України», яким керує Петро Смірнов, дає можливість співпрацювати із Хмельницьким відділенням Національного банку України щодо поповнення колекцій нумізматичними новинками. 

Кілька років тому з нагоди Дня енергетика у Нетішинському міському краєзнавчому музеї відкрилась виставка значків із приватної колекції начальника дільниці ізоляції енергоремонтного підрозділу Хмельницької АЕС Ігоря Рокицького, на яких зображено промислові об’єкти, емблеми за напрямом – «електроенергетика». Тоді директорка Нетішинського міського краєзнавчого музею Оксана Кононюк розповіла про народження задуму представляти на виставках різноманітні види захоплень працівників електростанції. Цей процес триває вже більше десятка років під традиційним гаслом – «Енергія захоплень».

На виставці Ігор Рокицький представив значки, які розповідають про розвиток електроенергетики  теплової та гідрогенерації. Окремою добіркою були представлені нині діючі у нашій державі АЕС. 

За період незалежності України багато цікавих випусків значків відбулося саме з ініціативи працівників Хмельницької АЕС. У виставкових вітринах можна було побачити значки, присвячені ювілеям підрозділів електростанції,  НАЕК «Енергоатом». Пізнавальними є фалеристичні зразки, на яких закарбовані важливі етапи історії вітчизняної ядерної енергетики – міжнародні конференції, місії партнерських перевірок тощо.

Нещодавно у житті Ігоря Рокицького відбулася знакова подія: в урочистій обстановці його було нагороджено нагрудним знаком «Відмінник атомної енергетики України».

Олександр Шустерук

Фото Сергія Цимбалістаосвітні проєкти