Хімічний цех Хмельницької АЕС в розрізі 40-річчя
З0 квітня 1985 року директором споруджуваної Хмельницької АЕС О. І. Троценком підписаний Наказ № 167 про створення хімічного цеху.
Цех розташовувався в «югославському» будиночку біля ПРК (пуско-резервної котельні).
Формування цеху йшло важко через брак кваліфікованих фахівців. Першими працівниками, які прибули в цех, ставали випускники місцевого СПТУ № 23 - апаратники, лаборанти, оператори.
13 травня 1985 року написано перше розпорядження по хімічному цеху: «У зв'язку з організацією хімічного цеху згідно з Наказом № 167 від 30.04.1985 року ХАЕС:
- Підпорядкувати персонал зміни і ремонтний персонал старшому інженеру цеху В. О. Гордієнко і начальнику зміни С. А. Симоновій.
- 2. Підпорядкувати персонал експрес-лабораторії старшому інженеру хімлабораторії Л. І. Трубніковій та інженеру Н. В. Бессараб».
Саме вони були першими працівниками цеху під керівництвом начальника М. С. Круголова.
1 липня 1985 року введено посаду заступника начальника ХЦ, на яку призначений В.П. Підберезний.
Перше приміщення масляної лабораторії знаходилось в будІвлі ПРК.
10 вересня 1985 року в цеху проведено перші комсомольські, а 11 вересня перші профспілкові збори. У жовтні нього ж року народився гімн цеху. Текст складали колективно. Вперше він був виконаний у листопаді 1985 року учасниками художньої самодіяльності цеху. Багато учасників художньої самодіяльності до сьогодні працюють в цеху.
12 грудня 1985 року отримано перші кубометри хімзнесоленої води. Тільки тепер в колективі усвідомили, що атомна станція починається з води. У цеху панував гарний трудовий настрій, формувався колектив, який прагнув працювати та приносити користь. На високому рівні було організоване технічне навчання. Цим постійно і з високою відповідальністю займалися Н. К. Бурмісгрова та кандидат хімічних наук Л.О.Цурік. Як результат - лаборанти та апаратники були дуже добре підготовтені.
На ХАЕС хімікам не було рівних в плані організації культурного життя колективу, молодь виявилась легкою на підйом. Часто проводили вечори відпочинку, організовували концерти, всілякі конкурси. Випускали стінгазету, вітали колег з трудовими успіхами, сімейними святами.
У грудні 1985 року була створена ВХЛ (водно-хімічна лабораторія), її очоліила Н.К. Бурмістрова, а 22 грудня колектив хімічного цеху відсвяткував День енергетика. У приміщенн лабораторії було організовано святковий вечір, на який запросили підшефний 9-А клас середньої школи № 2. Там відбулося посвячення учнів у енергетики, конкурс кулінарів, концерт учасників цехової художньої самодіяльності.
З березня 1986 року оперативний персонал цеху почав працювати по змінах. Перший запис в оперативному журналі виконано зміною «Г».
Протягом років основні завдання перед хімічним цехом залишаються незмінними:
- забезпечення споживачів знесоленою та хімочищеної водою в достатній кількості і необхідної якості;
- переробка рідких радіоактивних відходів ХАЕС;
- забезпечення, відповідно до норм якості живильною водою ПГ та І контуру;
- організація повного і якісного хімконтролю ВХР (водно-хімічного розчину) І та II контурів, скидної та вихідної води, борних розчинів і вхідний контроль реагентів, масел, дизналива;
- організація раціонального ВХР теплоенергетичного обладнання, що запобігає утворенню накипу та корозійним процесам при простоюванні та роботі обладнання;
- організація раціонального скидання і нейтралізація скидної, регенераційної води ХВО, БЗУ, СВО, ПРК; попередження забруднення навколишнього середовища;
- приготування та подача реагентів на технологічні потреби РЦ, ТЦ, ЦДПРО;
- проведення експлуатаційних хімічних, водних промивок систем і обладнання станції;
- забезпечення своєчасного, якісного капітального та поточного ремонтів, продовження ресурсу та терміну експлуатації обладнання, що знаходиться у підпорядкуванні цеху.
Від компетентності фахівців хімічного цеху залежить ефективність роботи численних систем не лише хімічного цеху, а й реакторного, турбінного, електричного та інших підрозділів. Цех працює стабільно, продуктивно і злагоджено.
За роки роботи в цеху склалися свої традиції. У колективі на початок 2011 року працювали досвідчені працівники, за плечима яких понад 20 років роботи в атомній енергетиці. Їх авторитет, знання, компетентність допомагали виконувати найвідповідальніші роботи. Це інженери - А. О. Сахневич, О.С.Козар, С.В. Балцун, А.В.Доценко, С.І.Вершигора, Н.І.Василик, О.П.Ємельянова, В.В. Колінчук, С.С.Семенов, В.В.Семенов, Р.Х. Труфапова і робітники: Н.В. Бедриківська, Г.Г. Бондарчук, В.С.Брезицький, О.А.Гнатів, М.Ф. Дрозда, Л.А. Демічева; Ж.І. Жуковська, М. В. Жуковський, І.А.Іванова, Н.В.Ільчук, С.П.Ільюшин, В.Д.Ковальчук, Н.М.Коломійчук, Г.П.Личагіна, В.І. Морозова, С.С.Ніщімний, В.І.Олехнович, І.М.Парфенюк, В.В.Романішена, Т.А.Савчук, Т.А.Сивак, П.П.Соловьюк, М.В.Стадник, Л.А.Татарин, В.Р.Федорчук, О.М.Швець, В.В.Швець, Н.Г.Ющук, А.І. Яремович, Н.А.Яремович, А.С.Яцкевич.
Отже, на момент 25-річчя хімцеху ситуація наступна.
Група з експлуатації
Очолює групу заступник начальника цеху з експлуатації Сахневич Анатолій Олександрович
Група експлуатації складає основну частину чисельності персоналу цеху. На неї покладається весь обсяг експлуатації всього устаткування цеху, ведення і контроль водно-хімічного режиму І й II контурів обох блоків, забезпечення інших підрозділів необхідними реагентами, очищення і переробка рідких радіоактивних відходів. За 25 річний період експлуатації устаткування цеху збоїв і затримок з вини персоналу групи експлуатації не було.
З березня місяця 1986 року почав працювати по змінах оперативний персонал цеху. Першими керівниками оперативного персоналу були: старший інженер цеху - В. А. Гордієнко і перший начальник зміни - С.А.Сімонова.
Група з реконструкції і модернізації
З метою реалізації політики з реконструкції і модернізації обладнання хімічного цеху, удосконалення хімічних технологій та управління ними у 2006 році була створена група з реконструкції і модернізації, яку очолив заступник начальника цеху Дмитро Борисович Корсун. У березні 2010 року група поповнилась інженером М.В. Доценко.
Якісне виконання покладених функцій тісно пов'язане з підвищенням надійності устаткування ХАЕС за рахунок, насамперед, зниження інтенсивності корозійних і ерозійних процесів і істотного зменшення кількості відкладень на теплопередаючих поверхнях.
Основні напрямки діяльності з реконструкції і модернізації: формування та реалізація технічної політики хімічного цеху в царині реконструкції і модернізації; організація роботи з аналізу технічного стану обладнання хімічного цеху та аналізу необхідності виконання робіт з реконструкції і модернізації;
аналіз проектної документації на виконання робіт з реконструкції і модернізації обладнання хімічного цеху;
супроводження впровадження нових технологій, нових водно-хімічних режимів, будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт на системах хімічного цеху;
супроводження капітального будівництва обладнання хімічного цеху для 3 та 4 енергоблоків ХАЕС.
Робота з персоналом
Опікується роботою заступник начальника цеху по роботі з персоналом Руслан Юрійович Шпинов
З метою виконання організаційних заходів, спрямованих на формування та підтримання персоналу необхідної кваліфікації та мотивації до професійної діяльності, в 2004 році була введена посада заступника начальника по роботі з персоналом.
Систематична робота і персоналом, спрямована на формування культури безпеки, забезпечення необхідним рівнем кваліфікації та постійною готовністю до виконання своїх посадових обов'язків, мотивація до професійної діяльності має вирішальне значення по забезпеченню ядерної, технічної та радіаційної безпеки на АЕС.
Основні напрямки діяльності:
забезпечення комплектації робочих місць висококваліфікованим персоналом;
професійна підготовка, підтримка та підвищення кваліфікації, спрямована на підвищення якості професійного складу працівників;
формування у персоналу високого рівня культури безпеки з метою підвищення безпеки АЕС;
планування та реалізація заходів із закріплення кваліфікованого персоналу;
формування кадрової політики в підрозділі;
постійне поліпшення системи управління якістю за рахунок впровадження у підрозділі відповідних заходів.
Група з організації ремонту
Очолює заступник начальника цеху з ремонту Сергій Петрович Лапигін.
Дільниця з ремонту обладнання ХЦ була заснована у 1985 році. Очолював на той час дільницю Є.І. Бей. Організацією та виконанням ремонтних робіт займалися В.Н. Вакушев, С.М.Навозов, О.М. Климов, І.Т.Гордєєв.
В листопаді 2003 р. ремонтну дільницю, у зв'язку з реорганізацією, у повному складі було переведено до ЦЦР (цеху централізованого ремонту), а згодом, в січні 2005 р. - в ЕРП (енергоремонтний підрозділ).
З березня 2006 р. в ХЦ знову з'являється група з організації ремонту, яку очолив - заступник начальника з ремонту С.П. Лапигін. З часом в групу увійшли інженер з експлуатації 1 категорії О.В. Наумов, інженер з ремонту 1 категорії О.Л. Добровольський та інженер 2 категорії М.О. Воробйов.
Важлива задача групи - планування та організація ремонту, підготовка та проведення технічних освідчень обладнання і трубопроводів, а також взаємодія з наглядовими органами різних інстанцій.
Водно-хімічна лабораторія
Начальник ВХЛ - Ольга Степанівна Козар
Перший працівник ВХЛ (водно-хімічної лабораторії) був прийнятий на роботу у 1984 році, а в 1985 році лабораторія працювала вже в повну силу - брала учать у запуску пусково-резервної котельні, прийманні і контролі мазуту, дизельного пального, запуску азотно-кисневої станції, електролізної установки, хімводоочищенні, прийманні обладнання на блоки та прийманні будівельно-монтажних робіт приміщень лабораторії та пробовідборі блоку №1 і спецкорпусу. Отже, лабораторія дещо старіша хімічного цеху і старша за перший блок.
Працювали захоплено. Розробляли інструкції, вводили в роботу перші прилади, робили перші аналізи електроліту газів, масел, води, приймали обладнання після монтажу.
Навчалися інженери, лаборанти, проходячи стажування на Рівненській, Запорізькій і Нововоронезькій АЕС, багато до чого доходили власним розумом.
Починали з кількох приладів та лабораторій. Нині у складі водно-хімічної лабораторії хімічного цеху чотири функціональні групи - 23 лабораторії виконують завдання хімічного контролю технологічних середовищ на ХАЕС, сім з яких працюють у цілодобовому режимі.
Завдяки правильному веденню водно-хімІчних режимів першого і другого контурів АЕС, своєчасному хімічному відмиванню парогенераторів (першими з усіх АЕС України розпочали практикувати проведення хімвідмивок парогенераторів), Хмельницька АЕС за показниками хімічного контролю є однією з кращих.
Фахівці ВХЛ беруть участь у розробках нормативних документів в сфері хімічного аналізу, впровадженні перспективних водних режимів, впровадженні та випробуваннях нових хімічних технологій.
Багато сил у становлення лабораторії доклали Н.К. Бурмістрова, Л.О.Цурик, Л.І.Трубнікова, В.Ф. Столярчук, Н.М.Швидченко.
Водна лабораторія І контуру
Основні функції аналітичної групи І контуру водно-хімічноі лабораторії - організація хімічного контролю теплоносія І контору, продувної води I контуру і парогенераторів, борних розчинів і реагентів дія забезпечення надійної та безпечної роботи реакторної установки та обладнання І контуру на протязі проектного ресурсу. Також група виконує вхідний та експлуатаційний контроль хімічних реактивів та реагентів для ведення водно-хімічного режиму.
Лабораторія І контуру розпочала роботу в складі лабораторії хімічного цеху з пуском першого енергоблока у грудні 1987 року. Першим керівником лабораторії була інженер І категорії Людмила Олександрівна Цурік. Під її началом на той час працювали інженер II категорії С.О. Сімонова,
лаборанти Н.М.Швидченко, І.С.Єлькіна, З.В.Улрабрих, Д.З.Бедриковська, Л.А.Дьомічева.
Крім цього в лабораторії працювали інженери О.С.Козар, Н.К.Вильчинська, Н.М.КормІліціна. На даний час у складі аналітичної групи І контуру водно-хімічної лабораторії:
провідний інженер Рузіна Халітівна Труфанова - працює в групі та очолює ії з 2000 року;
інженер II категорії Інна Георгіївна Піскова - працює в групі з 2001 року; лаборанти 5 розряду Наталія Володимирівна Бедриковська та Людмила Анатоліївна Дьомічева - працюють в групі з моменту її утворення у 1987 році;
лаборант 5 розряду Тетяна Олександрівна Кравченко - працює в групі з 1998 року; лаборант 5 розряду Руслана Василівна Болотова - працює в групі з 2001 року.
В колективі трудяться досвідчені висококваліфіковані працівники, які беруть участь у запровадженні в практику сучасних методів і засобів вимірювання, спрямованих на підвищення надійності і забезпечення необхідної точності вимірювань.
Водна лабораторія II контуру
Аналітична група II контуру - шість досвідчених лаборантів: Н.М.Коломійчук, В.В. Романішена, В.І. Морозова, К.П.Кудрицька, Т.В.Кудрицька, О.Н.Швець на чолі з вимогливими інженерами - Г.О. Барабаш і Т.Г.Федорчук. Працівники колективу вміло І своєчасно виконують хімічний контроль проб технологічних середовищ II контуру, систем хімводоочищення, ПРК тепломережі, очисних споруд "брудної зони», резервної дизельної електростанції, електролізної установки. Їх праця направлена на те, щоб, використовуючи дані контролю, вести хімічні режими так, щоб попередити корозійні і корозійно-ерозійні пошкодження обладнання і звести до мінімуму кількість відкладень на теплопередаючих поверхнях обладнання, мінімізувати об'єм скидів, які містять шкідливі для навколишнього середовища хімічні речовини.
Персонал високої кваліфікації, ініціативний.
У багатьох стаж роботи співпадає з моментом утворення цеху. В.Ф.Столярчук, Г.С.Гизун, Л.П. Оськіна не один рік пропрацювали у колективі і тепер знаходяться на заслуженому відпочинку.
Газо-масляна лабораторія
Лабораторія масел створена 1984 року у складі електроцеху. Персонал лабораторії, яка складалась на той час з 2 лаборантів, забезпечував пускові роботи ВРП 750/330 кВ виконанням хіманалізів трансформаторного масла.
У 1985 році було створено ХЦ, у тому числі ВХЛ ХЦ, до якої приєдналася лабораторія масел, перша у складі ХЦ . Лабораторія продовжувала проводити пуско-налагоджувальний та експлуатайійний контроль трансформаторних масел, почала виконувати хіманалізи до пуску блока № 1.
В роки організації і становлення ВХЛ ХЦ сумлінно трудились Л.Т.Трубнікова, І.І.Сухаревска, Т.М.Берднікова, С.В.Балцун.
Нині газо-масляна лабораторія ХЦ забезпечує хроматографічний і фізико-хімічний контроль масел, технологічних газів основного та допоміжного обладнання ВП ХАЕС, виконує вхідний контроль енергетичних масел, що постачаються на ВП ХАЕС, забезпечує визначення водню у теплоносії 1 контуру блоків №№1,2, супроводжує ремонтні роботи високовольтного маслонаповненого обладнання виконанням хроматографічних аналізів та визначенням фІзико-хімічних показників.
Відзачимо кваліфіковану та відповідальну працю Ю.А.Кічанової, С.В.Балцун, О.А.Гнатів, Н.В. Ростовцевої, Л.Л.Захарченко, З.О.Дзядович, О.Є.Лазарчук, Т.М.Бернацької, Н.О Антоненко.
Лабораторія корозії
Статистика порушень у роботі АЕС свідчить, що близько половини металічного устаткування руйнується в результаті корозійних ушкоджень. Сумарні збитки від корозії металів у промислово розвинутих країнах досягають в окремих випадках 10% від валового продукту. Ось тому боротьба з корозією в атомній енергетиці повинна проводитися не лише на етапах проектування, виготовлення та монтажу устаткування АЕС, а також на етапі експлуатації.
Саме тому в 1989 році розпочала у складі лабораторії хімічного цеху роботу група корозії, яка налічувала три штатних працівники.
Першим керівником групи корозії був інженер 1 категорії Мирослав Сергійович Хлонь. Під його керівництвом на той час працювали інженер 2 категорії Т.О.Сєрєбрякова та лаборант хімічного аналізу І.О.Іванова. У1992 році до обов'язків групи контролю корозійного стану обладнання додано контроль іонообмінних смол, у зв’язку з чим група поповнилась ще одним штатним працівником - лаборантом хімічного аналізу. За понад 20 років функціонування групи корозії змінювався і її склад. Інженерами 2 категорії працювали І.П.Белаш і О.І.Астапенкова.
Нині у складі групи корозії та контролю іонообмінних смол працює 4 працівники:
інженер І категорії Микола Петрович Машук, інженер 2 категорії Валерій Анатолійович Петренко,
лаборанти 5 розряду Ірина Олексіївна Іванова та Наталія Іванівна Кропива.
Основними функціями групи є контроль корозійного стану основного устаткування першого і другого контурів АЕС та вхідний і експлуатаційний контроль іонообмінних смол систем ХВО, СВО та БЗУ.
Зміна «А»
Датою заснування зміни «А» прийнято рахувати лютий 1986 року, коли розпорядженням по цеху були сформовані зміни з числа перших працівників хімцеху.
Першим начальником зміни ХЦ був призначений А.В. Гаєвський. Старшим апаратником ХВО (хімводоочистки) - Г.П. Прадій, апаратниками - Т.А. Сівак і О. Петрова.
На спецкорпусі: старший оператор СВО - С.В. Колосов, оператор СВО - В. Наздратенко, В.Н. Олехнович, лаборант СВО - О.Г.Константінова.
Потім, у зв'язку з виробничою необхідністю А.В. Гаєвський був переведений старшим інженером ХВО, а Г.П. Прадій - на БЗУ.
З березня 1986 р. начальником зміни ХЦ в зміні «А» працював В.М. Журавльов, а старшим апаратником ХВО стала Т.А. Сівак. Як стверджують старожили ХЦ, перша хімзнесолена вода була отримана персоналом зміни «А».
В числі перших пришли на зміну і працювали на 2010 рік Л.І.Мукосій, В.В.Швець, К.І.Дрозд, Т.А., Черепанова, Н.В.Жуковський, Н.Т.Лук'янчук , Д.І.Суліма, Л.А.Омельченко, Р.С.Дмитрук, А.Г. Му штук.
З 1994 року начальником зміни працює С.С.Семенов.
Перед пуском 2-го бпоку зміну доповнили апаратник БЗУ Н.М. Глюза, лаборанти Н.Р. Федорчук, С.Н. Школенко, оператори Н.Г. Скидан, Ю.М. Мельник, В.С. Брезицький, на установку центрифугування перевівся зі зміни «В» А.М. Мельник.
В зміні «А» з 2006 р. працюють молоді спеціалісти - А.В. Єльченко та Р.В. Шминдрук.
Зміна «Б»
В лютому 1986 р розпорядженням по ХЦ були визначені колективи оперативних змін. Першим начальником зміни «Б» був призначений Н.В. Зельман, старшим оператором СВО М.М. Огородніков, операторами СВО – С.П. Ільюшин, А.О.Сахневич, В.В.Луцюк. Старшим апаратником ХВО була призначена Л.С.Мікова, апаратником ХВО - Л. Богомазова, вони були найдосвідченішими апаратниками, так як приїхали з теплових електростанцій. Апаратником БЗУ працювала М.Т.Ковтонюк, лаборантом 1 категорії - Л.Л. Бондарчук, лаборантом 2 категорії - Т.Ю. Титаренко, лаборантом на СВО - Г.Г.Форсток. Черговим слюсарем призначений І. М. Парфенюк. На ПРК працювала 3. Кубік.
Після пуску блока №1 проходили деякі зміни персоналу. Очолювали зміну почергово В.П.Жаков, І.П. Щербань, А.А.Федоров, С.В.Колосов, а з 1996 року і до сьогодні - В.М.Журавльов.
Зміни в складі змани «Б» проходили і на СВО. Після звільнення М.М. Огороднікова старшим оператором СВО був призначений С.П.Іллюшин. З 1994 року в зміні «Б» працюють оператори СВО В.Р. Федорчук, УГУ - Н.В. Стадник.
Після звільнення Л.С.Мікової та Л.Богомазової в зміні «Б» на ХВО працюють старший апаратник ХВО К.І.Грабчук, апаратники ХВО Н.М. Манакова, Л.Д.Курка, апаратником ЗР працювала в зміні з 1992 року А.Д.Соляр, а після виходу на пенсію – Л.Г.Гречук.
Апаратником БЗУ з 2002 р. працює Л.П. Мороз, після виходу на пенсію Т.Ю.Титаренко лаборантом 2 категорії працює С.В. Яцюк. Лаборанта Г.Г Бондарчук у 2002 році змінила О.Л.Рижук. Після Г.Г. Форсток лаборантом СВО працює Г.М.Сімонова.
Після пуску 2-го блоку апаратником БЗУ працює П.Г.Биханова, лаборантом 2 категорії - І.С. Атанова, потім Ю.А. Поліщук. На ХВО ПРК з 2000 року працює Т.В.Навгрузова, машиністом компресорної установки Л.А.Беркута.
Зміна «В»
У 1986 році після формувань змін першим начальником зміни «В» бів призначений С.Патохін.
1988 року його місце зайняв В.В. Семенов, який до цього працював старшим оператоом СВО у зміні «А».
У 1988 р. працювали: старший оператор СВО М.М.Максимчук, оператор СВО В.В.Самчук, С. Антонюк, М.Ф.Дрозда, апаратник БЗУ - А.К.Поліщук, лаборант СВО - О.В.Кришталь, лаборант 1 контуру Л.А.Подопригора, старший апаратник ХВО Г.Марчук, апаратник ХВО М.В.Супрун, черговий слюсар – А.Б.Манаков.
16 жовтня 1987 р. в зміні «В» відбулась важлива подія - вперше був включений в роботу (в режимі рециркуляції) випарний апарат 0ТR.40W01 за участю начальника зміни ХЦ С.Пахотіна, старшого апаратника ХВО А.С. Яцкевича, оператора СВО В.В. Калинчука, оператора СВО М.Ф.Дрозда.
В 1989 р. старшим оператором СВО в зміну «В» прийшов М.М. Максимчук, а А.С. Яцкевич переведений в зміну «Г». У 1994 році чергового слюсара А.Б.Манакова змінив О.В. Потемський, далі - О.М. Мельник і О. В. Гаврилюк.
Лаборантом 2 контуру блока №1 до 2009 р. працювала К.П.Кудрицька, лаборантом 2 контуру блока №2 Т.В.Кудрицька.
Апаратником БОУ блоку №1 до 2002 року працювала А.К.Поліщук, далі - М.Д.Новак.
Апаратниками ХВО працювали Г.С.Марчук і М.В.Супрун, з 2003 року і до цього часу працює Г.В. Бучинська, з 1994 р. - Н.А.Яремович.
Апаратниками по загрузцІ реагентів ХВО до 1993 року працювала Л.Д.Іванова, потім Л.Я.Ющук
З початку пуску блока №2 апаратником БОУ №2 працює І.Н. Муромська.
Зміна «Г»
сформована у березні 1986 року. Перші працівники: начальник зміни – Н.Зельман,
старший оператор СВО В.Труфанов, оператори О.В. Радченя та С.В.Антонюк, чергові слюсарі М. Г. Ющук та В.Д.Ковальчук, старший апаратник ХВО А.В.Доценко, апаратники ХВО Т.Б.Копилова, Н. Птіцина, лаборанти Н.В.Ільчук та О.А.Гнатів.
Склад зміни постійно змінювався у зв'язку з переходом персоналу в інші зміни, цехи та з призначенням на інші посади. Начальниками зміни «Г» були Л.Х.Пипко, В.А.Гаєвський та С.П. Лапигін; старшими операторами СВО А.С. Яцкевич, П.П.Солоов’юк, оператором СВО В.Д. Ковальчук, старшим апаратником ХВО С.Л.Читкайло, апаратниками ХВО С.А.Шишук, апаратниками: БЗУ - Л.А.Татарін, ХВО ПРК - В.В.Борова, лаборантами: Н.В. Ільчук, Т.В. Зайчук, Г.А.Петрук.
В 1993 р. на посаду начальника зміни ХЦ був призначений В.В. Колінчук, разом з ним в зміну прийшли оператори Є.М.Гонтар та О.І.Склярук.
2004 року перед пуском блока №2 у колектив влились оператори СВО О.О.Балій та Д.Д.Панюк, лаборант О.А.Стадницька, апаратниця БЗУ О.М.Хлонь, черговий слюсар І.Г.Мартиновський.
На зміну операторів УГУ І.Ф.Приступлюка і Є М Гонтаря, які вийшти на пенсію, прийшли молоді спеціалісти: оператори СВО А.Є. Махачик і М.В.Уханєв, лаборант Ю.А. Козярчук, апаратники ХВО Л.П. Горійська і ЗР В.П.Мосніцький.
Зміна «Г» брала і бере активну участь у культурно-масових та спортивних заходах цеху та ХАЕС. В В зміні 23 працівника - освідченні та цікаві люди.
Зміна «Д»
1986 року в ХЦ була сформована зміна «Д» і її першим и керівником був призначений Л. X. Піпко. На СВО працювали старший оператор С.С.Нищимний, оператори О.В.Раченя, М.Т.Лук’янчук, А.Ю.Смірнов, В.С.Брезицький, лаборантами Л. В. Стелікова та Ж.І. Жуковська.
В 1989 році зміну очолив О.Г.Кузнєцов. Створено зміну апаратників ХВО ОДК у складі старшого апаратника Т.А.Савчук, апаратників Г.І.Фелік, М.В.Супрун, Т.М.Дорошук, Т.Румянцева, Л.Дорош.
Черговими слюсарями працювапи О.І.Яремович, М.Ф.Дрозда.
1992 року зміну «Д» очолив і працює понині С.І. Вершигора. Старшими операторами СВО працювали А.Н.Черемісін, О.В. Раченя (нині пенсіонери).
На 2011 рік старший оператор СВО - М.І.Гаврилюк , апаратники: БОУ - Л.І Черняк, ХВО ПРК - О. М. Белобаб, СВО - Е.В.Якимчук та О.Л.Кувалдін, УГУ - В. В. Захватаєв, лаборанти Л.М. Старовойтенко і Л.В.Стелітова.
Після пуску 2-го блоку в зміні працюють лаборанти А.Котула І.Коносова, машиніст ЗКС О.С.Другова, черговий слюсар В.О.Соловей оператор УЦ М.М.Крутий.
В зміні «Д» працюють молоді спеціалісти лаборант О.С. Рівчук, апаратники: ХВО І.С. Мазярук, ЗР - Р.М. Гаврилюк, оператори СВО С.С. Кураков, В.В.Постний, В.Власик, М.О.Радченя.
Свого часу в зміні працювали І.І.Середа, Л.Д.Курка,| К.Т.Грабчук, Н.Л.Зінчук, О.Б.Скороход, О.В. Козар, нині пенсіонери - Т. Дорошук, Л.В.Стелікова.
Загальноцеховий персонал
Важливу роль в стабільній роботі хімцеху відіграють працівники інженерно-технічної підтримки.
Це зокрема:
інженери з експлуатації СВО – В.Я.Дзюбенко, В.Я.Пятковський, І.В.Богданова;
інженери з експлуатації ХВО - А.В.Доценко, М.Воробйов;
інженер з експлуатації ХВО ПТРК - О.П.Ємельянова;
інженер і підготовки виробництва - О.І.Астапенкова;
інженер з ОП - О.А.Стаднипька;
інженер з РіМ - М.В.Доценко.
Забезпечують ремонт О.Л. Допровольський та О.В. Наумов.
Контроль і облік роботи часу проводить Л.О.Подрядова.
З початку заснування підрозділу і по сьогоднішній день з відповідальністю зберігає і веде технічну документацію Н.І.Василик;
ведення кореспонденції здійснює Г.П.Личагіна;
своєчасне постачання підрозділу необхідними ТМЦ забезпечує О.С. Зеленецька.
Зводить дебіт з кредитом економіст - О.М. Дзюбенко
Окремо хочеться сказати про першого начальника цеху Круглова М.С. Все свідоме життя цієї непересічної людини було пов'язане із атомною енергетикою, понад три з половиною десятки років віддано підприємству. Він стояв біля витоків створення хімічного цеху. Виробничі питання вирішувались фахово, по діловому, зі знанням справи. Микола Семенович всіляко підтримував ініціативу, був людиною душевною, доступною, виваженою і справедливою. Традиції закладені у колективі у перші роки, живуть донині і примножуються послідовниками. На жаль, Микола Семенович не дожив до 30-річчя пуску енергоблоку №1 ХАЕС. До останнього дня він був людиною душевною, світлою.
На тридцятий день свого народження хімічний цех відокремленого підрозділу "Хмельницька атомна електрична станція" ДП «НАЕК "Енергоатом" серед основних підрозділів станції із чисельністю згідно штатного розкладу 194 чоловіки, метою якого є реалізація організаційних і технічних заходів щодо забезпечення надійної та безпечної роботи основного і допоміжного устаткування шляхом підтримки у встановлених параметрах оптимальних водно-хімічних режимів першого і другого контурів та допоміжних систем Хмельницької АЕС, виконання хімічного контролю якості теплоносія, води, масел, газів та хімічних реагентів, корозійних відкладень на обладнанні, та поводження з рідкими радіоактивними відходами. Від компетенції фахівців залежить ефективність роботи чисельних систем не лише хімічного цеху, а й реакторного, турбінного, електричного та інших підрозділів.
Очолює підрозділ з 1995 року Замфіракі Микола Васильович До складу хімічного цеху входять наступні функціональні групи: загальноцеховий денний персонал, водно-хімічна лабораторія на чолі з начальником ВХЛ, оперативний персонал на чолі з начальником зміни ХЦ. Варто зазначити, що оперативна зміна є найбільша по чисельності на станції, саме як і водно-хімічна лабораторія. Реалізація таких масштабних завдань вимагає високої професійної підготовки, висококваліфікованих спеціалістів. Люди – найбільший скарб, вони самовіддано працюють кожен на своєму місці, докладають зусилля і забезпечують надійну роботу ввіреного обладнання, а від так і об'єкта в цілому. Працівники підрозділу довели: вони – дієздатна, високопрофесійна трудова команда, спроможна досягти найкращих результатів. В підрозділі різні за віком, фахом і рівнем освіти люди, але разом це сила, здатна на високому професійному рівні експлуатувати високотехнологічне обладнання, впроваджувати нові технології у виробництво, здатна відповідати усім своїм потенціалом за майбутнє електростанції. Систематична робота з персоналом, направлена на формування культури безпеки, забезпечення необхідною кваліфікацією та постійною готовністю до виконання своїх посадових обов’язків. Мотивація до професійної діяльності має вирішальне значення по забезпеченню ядерної, технічної та радіаційної безпеки на АЕС.
Колектив цеху брав активну участь в монтажі, пуско-налагоджувальних роботах, пуску та освоєння потужності енергоблока №2. За вагомий внесок у розвиток атомної енергетики України, практичний розвиток культури безпеки, високі показники в праці, прихильність принципам культури, внесок у поліпшення культури безпеки хімічний цех в 2004 визнано кращим цехом атомної електростанції з культури безпеки. В 2016 році хімічний цех визнано кращим підрозділом з нагоди всесвітнього Дня охорони праці. Персонал висококваліфікований. Низка працівників нагороджена званням «Почесний працівник ХАЕС», а також нагородами ДП "НАЕК "Енергоатом", Міненерговугілля та державними нагородами. До 20-річчя створення цеху колектив нагороджений «Почесною грамотою ДП "НАЕК "Енергоатом".
Хімцех займається не лише виробництвом необхідної кількості і якості води для відновлення втрат на першому і другому контурі реактора - його працівники ще повністю виконують хімічний аналіз по маслонаповнювальному обладнанню, аналіз розчинних газів у маслах, окрім цього, повністю «ведуть» водно-хімічний режим як на першому контурі, так і на другому на двох ,блоках, займаються очисткою турбінного конденсату, переробкою радіоактивних вод. До складу цеху входять експрес-лабораторії, що працюють цілодобово, оперативний персонал по хімводоочистці для отримання хімобезсоленої води, оперативний персонал спецкорпусу, що займається переробкою радіоактивних вод, є група інженерної підтримки. Є денна лабораторія, яка контролює оперативний персонал з точки зору виконання аналізів, використання методик, є група, яка веде обстеження обладнання в період зупинки блока...
Цех співпрацює фактично з усіма підрозділами ХАЕС. Усе маслонаповнююче обладнання електроцеху під контролем хіміків з точки зору аналізів по маслу, контролюють частоту водню, що охолоджує генератор. Виконують вхідний контроль всього масла, що поступає на станцію. Цех теплової автоматики допомагає ремонтувати цехові прилади. Безпосередньо працюють з цехом дезактивації, оскільки перероблені рідкі радіоактивні відходи, продукти переробки передають для них на захоронення. Реакторному цеху готують необхідні реагенти. В період зупинки блока обстежують обладнання реакторного відділення. Контролюють обладнання турбінного цеху. Тісна співпраця з транспортним цехом. Забезпечують необхідною якістю воду пуско-резервної котельні, що входить до складу гідротехнічного цеху, який є хранителем усіх мастил.
З 1995-го до середини 2020 року очолював цех Микола Замфіракі, який попередньо шість років був заступником начальника. Загалом у Нетішині він з дружиною з 1983 року. Приїхали сюди за направленням після навчання на факультеті ядерної енергетики Одеського політехнічного універсистету. Фактично починали з нуля. Спеціальність у нього «Атомні станції, монтаж, наладка і експлуатація». Брав участь в пуску не лише нашого, а й блоків на інших станціях. Хіміком став, бо так визначила доля. Дружина ж дипломований хімік, яка працювала в цеху дезактивації. Справу батьків продовжують сини.
В останній день липня 2020 року хімічний цех очолив Володимир Гудзь, який працював заступником начальника з ремонту. В цьому цеху відбулось його становлення як фахівця і зрештою керівника.
З перших днів роботи відзначив, що колектив підрозділу, з яким пов'язав свою долю, напрочуд дружелюбний, згуртований, талановитий. Незалежно від займаних посад персонал вирізняється високою кваліфікацією та ерудицією, майже кожен – з дипломом про закінчення інституту. В такому оточенні зовсім не лячно було починати свою трудову стезю знаючи, що є в кого повчитися, на кого покластися.
Вчитися довелось немало, адже в КПІ він обрав спеціальність «Атомна енергетика» і орієнтувався, відповідно, на роботу в підрозділах іншого профілю. Але жодного разу не пожалкував, що випало застосувати свої знання в хімічному
цеху. А здобута спеціальність сприяла кращому розумінню роботи всієї АЕС, як єдиного цілісного механізму.
Колектив хімічного цеху повний усвідомлення, що надійна та економічна робота обладнання протягом проектного терміну експлуатації та після нього, в значній мірі залежить від стану та контролю водно-хімічного режиму станції. Беручи до уваги важливість удосконалення хімічних технологій для підвищення безпеки, прагнучи до надійної та економічної експлуатації енергоблоків, хімічний цех сприяє своєчасному впровадженню передових методів ведення водно-хімічного режиму та способів хімічного контролю.
Можна по доброму позаздрити згуртованості персоналу, його активності в громадському житті, вишуканості в організації дозвілля. Хіміки не лише відповідальні й дисципліновані на робочих місцях, вони демонструють широкий світ уподобань і захоплень, вміння творити затишок і комфорт. Хімічний цех приділяє значну увагу розвитку масових видів спорту. Перша спортивна команда в цеху була створена уже в 1985 році. Впродовж кожного року тривають спортивні баталії в залік спартакіади серед цехів та підрозділів ВП ХАЕС. Працівники цеху беруть активну участь в усіх видах змагань, та показують гідні результати. На зміну ветеранам спорту приходять багато молодих працівників, які показують свою майстерність у змаганнях. Метою участі в змаганнях є радість від перемоги, задоволення від гри, і пропаганда здорового способу життя. Також девізом працівників хімічного цеху є активний відпочинок. З натхненням працівники ХЦ влаштовують свято душі собі та глядачам, беручи участь у різноманітних заходах: виставка малюнків, вишитих робіт, виставка кулінарного мистецтва, постійна організація вечорів відпочинку до професійних свят. В пошуках нових та різноманітних вражень прихильники мандрів відвідують різноманітні куточки нашої країни.
З ювілеєм!
Віктор Гусаров