Католицькй святий родом з Ізяславщини

У ХІХ столітті священик Ян Бейзим опікувався хворими на проказу – тоді невиліковну хворобу

Народився Ян Бейзим 15 травня 1850 року у селі Великі Бейзими. Тоді село належало до Волині. Нині це – населений пункт Ізяславського району. Батька Яна засудили до смертної кари – за участь у польському повстанні 1863 року. Після цього родина перебралася до Києва, де Ян закінчив гімназію. У 1872 році він вступив до ордену отців-єзуїтів, згодом навчався у Кракові. А потім став опікуном товариства Ісусового у Тернополі. У 1891 році отці-єзуїти побудували навчально-виховний заклад неподалік Львова. Вихованців з Тернополя перевели туди, з ними переїхав і Ян Бейзим. Однак, монаха хвилювала доля хворих на проказу – невиліковну на той час хворобу. Таких хворих ізолювали від суспільства, вони жили в рекреаціях, які звалися лепрозоріями.

У такий притулок на Мадагаскарі і поїхав у 1899 році Ян Бейзим. “Сьогодні я довідався, що уряд і місцеві жителі не вважають прокажених за людей, але за якихось вигнанців людського суспільства. Випихають їх з міст і сіл, щоб ішли, де хочуть, щоб не перебували між здоровими – у них прокажений, то прокажений, але не людина. Багато нещасливих тиняються безлюдними місцями, поки можуть, аж врешті падають, виснажені, і вмирають з голоду”, - згадував згодом місіонер. А от Ян Бейзим поселився разом з прокаженими, допомагав їм чим міг, був і лікарем, і священиком. До речі, виявилося, що хороше харчування, дотримання правил гігієни знижують ризик зараження та сповільнюють розвиток хвороби. Завдяки цьому у притулку вдалося у кілька разів знизити смертність.

Місіонер вирішив збудувати для хворих шпиталь. Для цього він почав писати листи про муки прокажених та їхні потреби. Завдяки цьому пожертви на будівництво шпиталю почали надходити з усіх куточків світу. І 1911 року шпиталь під покровом Матері Божої Ченстоховської нарешті спорудили. Він був розрахований на 150 хворих. У планах місіонера ще була місійна праця серед каторжників на Сахаліні. Однак, виснажений важкою працею, Ян Бейзим помер у 1912 році. А 18 серпня 2002 року Папа Римський Іван Павло ІІ проголосив Яна Бейзима блаженним. Його ще називають блаженним апостолом прокажених.

Олена Щегельська