Ті, хто опікується водними ресурсами

В кінці травня - на початку червня відзначається низка професійних свят. Як не дивно, частина з них пов’язана з водою – День хіміка, День працівників водного господарства. Принаймні хіміки Хмельницької АЕС, спеціалісти гідротехнічного цеху, працівники відділу охорони навколишнього середовища, зрештою комунальники напряму пов’язані з  водою.

Хімічний цех здійснює у встановлених параметрах водно-хімічні режими першого і другого контурів Хмельницької АЕС та процедури пово­дження з рідкими радіоактивними відходами.

Як свідчать архівні записи, зроблені в час становлення підрозділу, першими працівниками хімічного цеху були начальник М.С. Круглов, старший інженер В.О. Гордієнко, начальник зміни С.О. Симонова.

З0 квітня 1985 року підписано наказ №167 про створення хімічного цеху.

У грудні того ж року утворено центральну лабораторію, яку очолила Н.К. Бурмістрова. З березня 1986 року почав працювати по змінах оперативний персонал. Тоді ж заведено журнал, у якому зміною «Г» зроблено стартовий запис. Далі був пуск дільниці хімводоочищення, перша подача очищеної води на промивання та гідравліку основного обладнання блока №1. Одержання першої порції хімзнесолювальної води - велика трудова перемога всього ко­лективу цеху. Пуск спецкорпусу та блочної знесо­лювальної установки співпав з пуском енерго­блока. Всі опе­рації на ньому супроводжу­валися колективом ХЦ - мон­таж, пуско-налаго­джувальні роботи, гаряча обкатка, заван­таження палива, виконання борної програми, вихід на мінімально-контрольований рівень, освоєння потужності....

У цеху постійно впровад­жують передові технології. Тут почали застосовувати автоматизований хімконтроль на першому і другому контурах, що дозволяє діагностувати процеси і своєчасно вживати заходи для запобігання відхилень. Введено  морфоліновий водно-хімічний режим, який сприяє уповільненню корозійно-ерозійних процесів.

Цех працює стабільно та постачає системи станції необхідною кількістю освітленої води високої якості, забезпечує переробку та очищення радіоактивних відходів.

За вагомі високі показники в праці хімічний цех визнавався кращим цехом атомної електростанції з культури безпеки. Низка працівників відзначена званням «Почесний працівник ХАЕС», а також нагородами НАЕК «Енерго­атом», профільного міністерства тощо.

Місцеві жителі ставок-охолоджувач ХАЕС неофіційно називають нетішинським морем. У цьому є, звичайно, певні нотки романтики, бо «море» має чітко видимі береги, а площа цієї водойми обмежується 20 квадратними кілометрами. Та й хвилі  у сильну вітряну погоду не розгойдуються більше одного метра. Ставок-охолоджувач став своєрідною окрасою ландшафту. Стабільна експлуатація енергоблоків ХАЕС напряму залежить також від біохімічного складу води у ставку-охолоджувачі. Цим опікуються працівники дільниці біомеліорації, яка увійшла до структури гідротех­нічного цеху після реструктуризації підрозділів атомної електростанції. Вони вирощують рибу, яка допомагає підтримувати стабільний біологічний баланс. Ставка робиться на такі види прісноводних риб, як товстолоб, білий та чорний амур.

Відділ охорони навколишнього середовища здійснює постійний контроль за станом водного середовища, опікується проблемами збереження довкілля.

Ще одна ланка – комунальники, напряму пов’язана з нашим самопочуттям, адже холодна і гаряча вода, теплопостачання здійснюється працівниками комунального господарства. Вітаємо всіх, хто опікується водними ресурсами у Нетішині, з професійними святами.

Віктор Павлов