У боротьбі за життя українців

Хмельницька АЕС – одна із трьох українських атомних електростанцій, яка уже півроку бере участь у соціальному проекті, покликаному зберегти життя українських громадян. Саме важкохворим пацієнтам, які борються із коронавірусною хворобою, кисень, що виробляється на майданчиках вітчизняних АЕС, в тому числі і на Хмельницькій, стає в прямому розумінні життєдайним і рятує не одне життя. Щодня азотно-киснева станція реакторного цеху ХАЕС наповнює 80 балонів, кожен з яких вміщає по 40 літрів медичного кисню. І хоча, насамперед, ця дільниця забезпечує технологічні процеси роботи атомної електростанції, проте Хмельницька АЕС спільно із НАЕК «Енергоатом» віднайшла можливість долучитися до порятунку людських життів.

Соціальний проект із постачання медичного кисню у лікарняні заклади фактично стартував у березні цього року – тоді національна енергокомпанія отримала ліцензію на провадження господарської діяльності з виробництва цього лікарського засобу.

Як розповідає заступник генерального директора ХАЕС з якості і управління Олександр Годнєв, таку можливість на Хмельницькій АЕС розглянули ще наприкінці 2020 року: зібрали усю необхідну інформацію щодо вимог до медичного кисню стосовно технології виробництва  та якості, зробили його хімічний аналіз на відповідність до європейських стандартів, розробили необхідні заходи для отримання усіх дозвільних документів.

– Наша технологія виробництва медичного кисню відповідає найвищим вимогам у цій сфері, а деякі показники хімічного аналізу є навіть кращими, – зауважує Олександр Годнєв. – Після отри­мання свідоцтва на атестацію хімічної лабораторії, ліцензії на провадження господарської діяльності, реєстрації посвідчення на лікарський засіб «Медичний кисень» Хмельницька АЕС уклала договори із Славутською та Шепетівською лікарнями на постачання цього засобу. Наразі ситуація в країні з пандемією стає критичною і до нас за допомогою звертаються медики інших ліку­ва­льних закладів регіону, зокрема з По­лонного, Старокостянтинова, Жмеринки, що на Вінничині. Стараємося завжди допомогти.Хмельницька АЕС в жодному разі не заробляє на постачанні медичного кисню у лікарні області, адже відпускає балони із газом за символічною ціною – 2 грн 77 коп., надаючи знижку у 99 відсотків.

Хоча, за словами Олександра Годнєва, доводилось відмовляти підприємливим установам, які хотіли купувати у ХАЕС кисень дешево, перепродуючи згодом лікарням.

«Ми працюємо лише із медичними закладами згідно з укладеними договорами», – наголосив співрозмовник.– Наразі цілодобово на Хмельницькій АЕС у три зміни працює близько двох десятків фахівців, які заправляють балони, роблять хімічний аналіз кисню медичного, перевіряють, наскільки коректно та правильно він виконаний, готують звітність, видають  сертифікати якості, – розповідає уповноважена особа з кон­т­ролю якості медичного кисню Тетяна Хоменко. – Процес дуже відповідальний: в разі браку продукції усю партію потрібно утилізувати. Тому не маємо права на помилку, адже вчасно доставлений кисень може комусь стати порятунком.

Тетяна Степанюк