У Нетішині найменша смертність в Україні

У рамках проекту «Най­кращі міста для життя в Україні­» видання «Фокус» представило рейтинг най­здоровіших міст країни.

Всупереч поширеним стереотипам про те, що жити поблизу атомних електро­станцій шкідливо, в список потрапили три з п’яти міст-супутників АЕС. У Нетіши­ні, наприклад,  найнижчий рівень смертності в Україн­і. Близькі до нього показники в Славутичі та Кузнецовську. Найвища ж смертність в країні  в індустріальних Артемівську та Горлівці, що не потрапили в підсумковий список.

«Тут доживають до глибо­кої старості, хворіють мало, а якщо здоров’я все ж підводить – отримують своєчасну й кваліфіковану медичну допомогу», - пише видання про найздоровіші міста.

Мукачеве визначено як найбільш здорове. І не лише завдяки м’якому клімату й близькості до заповідних карпатських лісів. Там низькі показники захворюваності, достатньо машин «швидкої допомоги» і місць у лікарнях, і при населенні 84 000 осіб практикують 564 кваліфікованих лікарі.

«Можливо, не останню роль у загальному рівні стану здоров’я населення зіграло й те, що в Мукачеві здавна зберігають власні традиції виноробства.

У більшості городян на ділянках є невеликі вино­градники, а в льосі – бочка-друга цілющого напою власного виробництва, не на продаж, «для своїх», - пише видання.

Друге місце в рейтингу зайняв Івано-Франківськ. Це єдине місто в списку, яке набрало максимальну кількість балів за рівнем забезпечення населення стаціонарною медичною допомогою – на 225 000 мешканців у лікарнях передбачено майже 5000 місць. 

Міста Західної України зайняли половину списку. Це пояснюється, насамперед, сприятливою екологічною ситуацією й віддаленістю від великих промислових регіонів.

За тими ж критеріями до рейтингу не потрапило жодне з міст Донецької, Луганської й Запорізької областей. Хоча в Донецьку, приміром, багато лікарів із найвищою кваліфікацією, а в Артемівську велика кількість лікарень. 

Незважаючи на наявність моря, сонця й гір, у рейтинг «Фокуса» увійшли лише два кримських міста – курорти Євпаторія та Феодосія. До речі, в останньому – один із найнижчих рівнів захворюваності на рак у всій країні.

Менше хворих на рак лише у Бучі Київської області. Також у столичному місті-супутнику, що розташоване посеред соснового лісу, практично немає хворих на туберкульоз.

Найгірша ситуація з туберкульозом – у Кривому Розі. Там на кожну тисячу мешканців припадає 8 носіїв палички Коха. 

У рейтингу найздоровіших міст немає жодного мегаполіса. Щільна за­бу­­дова, велика кількість транспорту, промпідпри­ємства, вихлопні гази впливають на навколишнє се­редовище.  До того ж, у містах із бурх­ли­вим офісним життям не вистачає лікарів, лі­карень і машин швидкої допомог­и. Більше того, у містах-міль­йон­никах навіть при се­редній за мірками країни наро­дж­уваності – високий рі вень­ смертності населення. 

Рекордсменом за показниками народжуваності став райцентр Чернігівської області Ніжин. Там на тисячу жителів торік народилося 15 дітей. На п’ятки йому наступають Вишгород, Обухів і Тернопіль. 

Оцінку екологічного стану міст для рейтингу здійснив Київський еколого-культурний центр. За словами кері­вника центру Володимира Борейка, жодне з 73 міст попереднього списку не може похвалитися гарним станом навколишнього середовища. Саме тому максимальний бал за критерієм «Екологія» не присуджувався.

Однак чистішими за інших, за оцінками фахівців, виявилися Ірпінь, Євпаторія, Буча, Трускавець і Кам’я­нець-Подільський. Найгірша екологічна ситуація в Україні в Києві і Єнакієве, які не потрапили в підсумковий список і за іншими показниками.

Топ-20 найздоровіших міст України «Фокус» склав так:

1. Мукачеве (353 бали)

2. Івано-Франківськ (340 балів)

3. Чернівці (326 балів)

4. Хмельницький (318 балів)

5. Рівне (315 балів)

6. Ірпінь (314 балів)

7. Кузнецовськ (313 балів)

8. Тернопіль (307 балів)

9. Бровари (298 балів)

10. Євпаторія (297 балів)

11. Буча (293 бали)

12. Нетішин (292 бали) 

13. Феодосія (274 балів)

14. Ніжин (269 балів)

15. Вишгород (267 балів)

16. Чернігів (265 балів)

17. Славутич (262 бали)

18. Суми (260 балів)

19. Трускавець (258 балів)

20. Кам’янець-Поділь­ський (248 балів)

У попередній список увій­шли 73 міста – усі облас­ні центри України, курор­т­но­-туристичні, великі промислові й портові міста, міста-супутники Києва, а також населені пункти, побудовані для обслуговування теплоелектро- і атомних станцій.

Видання оцінювало рівень забезпечення населення медичною допомогою (кількість кваліфікованих лікарів, лікувальних устано­в, ліжко-місць у лікарнях, машин «швидкої допомоги»); рівень захворюваності городян на рак, туберкульоз і серцево-судинні захворювання; демогра­фічні показники – смерт­ність, дитячу смертність, народжуваність – як характеристики загального стану здоров’я й рівня життя людей; екологічний стан міста. 

Оцінка проводилася за 50-бальною шкалою, де 50 – максимальна кількість балів; для критерію «Екологія» – 40 балів були максимальним значенням.

Найздоровіші міста визначалися на підставі суми балів за названими параметрами.