«В Америці перекис водню використовують повсюдно, а в Україні цей засіб потрапив у немилість»

У нашій країні реформа медицини начебто почалася. Про неї оголосили, але її суть для багатьох залишається не до кінця зрозумілою. Всі громадяни країни повинні - саме так, повинні! - укласти контракт із сімейним лікарем. Але як дізнатися про його профе­сіоналізм, знання, людські якості? Як вибрати? І якщо мені подобається сімейний лікар у Вінниці, а живу я в Харкові, хіба він зможе надавати мені допомогу, коли в цьому з'явиться необхідність? Загалом, питань більше, ніж відповідей. І не тільки у звичайного споживача медичних послуг, але і у самих лікарів. Намагаючись зрозуміти, як же система повинна працювати по-новому, медики, буваючи за кордоном, розпитують колег, вивчають їх досвід, порівнюють з тим, що вводиться у нас. «І ці порівняння часто не на нашу користь», - каже відомий кардіохірург Борис Тодуров. Нещодавно він повернувся із США, де поспілкувався з сімейними лікарями, побував у амбулаторіях, вивчив роботу парамедиків Каліфорнії.

- Зараз в Україні широко рекламується медична реформа, - розповідає Борис Тодуров. - Постійно говориться, що той,  хто приїхав з іншої країни, краще знає, як повинна працювати наша медицина. Два роки тому повною несподіванкою стало те, що від обговорення реформування медичної галузі практично повністю усунули профільних фахівців, а таку структуру, як головні фахівці Міністерства охорони здоров'я, ліквідували. Зараз цим займаються люди, які часом не мають до медицини ніякого відношення, - громадські активісти. І ось в резуль­таті їх роботи з'явилися перші закони про зміну форм власності мед­установ, їх автономізації, про реформування первинної медицини, служби швидкої допомоги. Пере­буваючи в країні, звідки до нас приїхала наш міністр, я вирішив подивитися, як же насправді працює система в США і чи справді ми копі­юємо модель цієї країни.

- Там теж є інститут сімейних лікарів?

- Так. Я побував у декількох амбулаторіях, відвідав пожежну станцію, де провів цілий день з парамедиками. У мене є відео, де ми детально обговорюємо можливості машини, на якій вони виїжджають. Парамедиків готують майже рік. Вони проходять серйозний відбір, так як встановлені жорсткі вимоги до фізичного стану людини і до його знань. Парамедики показали всю систему підготовки і роботи, які препарати у них під рукою, крапельниці, трахеостоми, який кисень використовують.

Також я відвідав клініку, яка займається патронажем пацієнтів на дому. Це було особливо цікаво, тому що такої інституції у нас поки немає взагалі.

- Вона призначена для невиліковних хворих і самотніх людей?

- Ні, ні. Будь-який хворий виписується з клініки на третю-четверту добу. Держава через страхові компанії оплачує догляд за ним вдома. Виявляється, догляд на дому обходиться в п'ять-сім разів дешевше, ніж перебування людини в клініці. Що роблять патронажні сестри? Перев'язки, обробляють рани, контролюють прийом пігулок, ставлять крапельниці. Всі ці лікувальні процедури допускається проводити вдома.

Я побував і в клініці лікування ран, де провів майже цілий день. Там амбулаторно лікують хворих із діабетичною стопою, різними ішемічними виразками і ранами на ногах, опіками. Для мене було відкриттям (я навіть записав це на відео), що у США активно користуються перекисом водню, який наша виконуюча обов'язки міністра розкритикувала, сказавши, що це не засіб для лікування. В клініці з лікування ран перекис водню практично на першому місці, коли потрібно обробити рану, особливо глибоку.

Що стосується первинної медицини та сімейних лікарів. Амбулаторії в США мало чим відрізняються від наших. Як правило, це кілька кімнат. Максимум, що там є, - УЗД-апарат, може бути ще кардіограф. Принципова відмінність - в системі оплати. Те, що вводиться у нас зараз (370 гривень за підписану декларацію), нічого спільного із європейськими та американськими системами не має. Це бутафорія. Ми, платники податків, платимо за підписаний папірець.

Як це відбувається в Америці? Всі дані людини, яка приходить до сімейного лікаря, вносяться у захищену комп'ютерну базу. Фіксується все: основний діагноз, діагностичні процедури, які пацієнт проходить, проведені маніпуляції. В Америці існує система кодування діагнозів і медичних процедур, це близько 70 тисяч кодів.

У чому суть роботи сімейного лікаря в США? Прийшов пацієнт, його обстежили, всі вихідні дані занесли в його електронну картку. Інформація пішла у центральний комп'ютер, де ведеться статистика діагнозів, вікових груп. Ці дані можуть бути доступні лікарям у будь-якій клініці США за спеціальним паролем. Така електронна карта містить всю інформацію про пацієнта: діагнози, аналізи, процедури, призначення і так далі.

Доступ до даних мають не тільки лікарі, а й страхові компанії, які автоматично за кодами оплачують всі маніпуляції і операції клінікам, в яких лікується хворий.

Страхова компанія також стежить за якістю лікування. Комп'ютерні програми допомагають це від­стежувати. Призначив лікар гіпотензивні препарати, пацієнт приходить  наступного разу, а у нього тиск знову 180. Комп'ютер це «бачить». Відразу викидає червоний прапорець. Якщо хворий прийшов після лікування раніше, ніж через три місяці, з повторними скаргами - знову червоний прапорець. Страхова компанія відстежує всі ці випадки, і якщо червоних прапорців у лікаря занадто багато, його рейтинг знижується. Усе спрямовано на те, щоб поліп­шити якість лікування.

Коли це виглядає так (проводя­ться кодовані процедури, ведеться статистика, вивчаються наслідки і віддалені результати лікування), тоді всі задоволені. По-перше, па­ці­єнт, тому що його гарантовано без­коштовно лікують за стандартами і він знаходиться під постійним контролем у будь-якій клініці. По-друге, лікар: він отримує гроші, і чималі, за кожну процедуру, яку він виконав­. По-третє, держава, тому що така система дає повну картину захворюваності і всю статистику в цілому по країні. Задоволена і страхова ком­панія, адже вона заробляє гро­ші на правильному лікуванні і має повний контроль над тим, чи якісно надається допомога. Якщо лікар десь порушив стандарт, комп'ютер відразу це показує.

- Що зроблено сьогодні у нас? Прийнято закон, згідно з яким сімейний лікар підписує меморандум з громадянином, і через це здоровій людині (яка може жодного разу не з'явитися у нього за п'ять років) ми платимо 370 гривень, - продовжує Борис Михайлович. - Це гроші не стра­хових компаній, їх платимо ми, платники податків. При цьому немає контролю якості наданих послуг, не­має ніякої статистики, немає навіть єдиного реєстру цих людей, що підписали меморандум. Сьогодні одна людина може укласти договір з деся­тьма лікарями, і всім їм заплатять по 370 гривень за одного і того ж пацієнта.

У США база даних людей загальна по країні. Якщо людина потрапляє в будь-яку клініку в критичному стані, лікар заходить (увівши свій пароль) у загальну базу даних і моментально дізнається про стан здоров'я цього пацієнта: чи є у нього алергічні реакції, чи робили йому операції, маніпуляції. У нас подібна база даних поки навіть не створюється. Незрозуміло, як буде проводитися контроль якості послуг сімейного лікаря, хто це буде робити ...

До речі, в США отримав цікаву інформацію. У Лос-Анджелесі є дуже відомий лікар, який стояв біля вито­ків сімейної медицини. Йому вже за 70 років. Він веде десять тисяч паці­єнтів. І ця людина почала мені розпо­відати, що він зараз відкриває сімейну­ амбулаторію нового типу. У ній буде кілька фахівців: гінекологи, урологи, офтальмологи, кардіологи... Каже, що це найпрогресивніша форма сі­мейної медицини. Але коли я йому сказав, що у нас багато років ці полік­лініки були в кожному ра­йо­ні, він зацікавився, що з ними зараз. «Ми їх благополучно зруйнували», - відпо­вів я. «Ну й ідіоти. Ми сьогодні це створюємо»,- такою була його відпо­­відь. У його амбулаторії на двох поверхах створена саме поліклі­ніч­на система. Сімейна медицина у тому вигляді, у якому її намагаються створити в Україні, на мій погляд, розрахована тільки на обслуговування в сільській місцевості. Там немож­ли­во­­ утримувати велику полі­клініку, а потрібен лікар, який надаватиме допомогу жителям кількох сіл. Але такий сімейний лікар в Америці має машину, безкоштовний телефон, амбулаторію, можливість проводити аналізи, маленьку операційну. І все це йому оплачує страхова компанія.

У чому наша проблема, якщо сформулювати коротко. Сьогодні сімейний лікар не зацікавлений вилікувати хворого. В його інтересах­ підписати максимальну кількість декларацій. Він буде отримувати гроші не за вилікуваного пацієнта, а за підписаний папір. Ось до чого ми прийшли. У лікаря немає ніякої зацікавленості лікувати когось якіс­но.

Замість створення сучасної страхової медицини ми створюємо якусь сурогатну систему оплати медичних послуг, яка не вирішує основних проблем фінансування.

Думаю, сьогоднішні «дивацтва» Міністерства охорони здоров'я не мотивують лікарів до роботи, саме тому тисячі хороших фахівців виї­жджають з країни.