25 листопада 1926 р. у місті над Смотричем відбулася надзвичайна сесія Кам’янець-Подільського окружного суду, яка розглянула справу Гітлера. Ні, не того, що згодом стане німецьким фюрером, а місцевого - громадянина Кам’янця-Подільського С. Н. Гітлера. 

Прізвище Гітлер було досить популярним серед кам’янецьких євреїв. Так, на початку XX ст. у місті галантерейними виробами торгував Занвель Гітлер, готовим одягом - Шмуль-Вольф Гітлер, взуттям - Йовель-Мошко Гітлер, а хутром - Герш Гітлер. Бачимо Гітлерів і серед випускників Кам’янець-Подільської чоловічої гімназії. Так, 1895 р. її закінчив Іцко Гітлер, 1902 р. - Хаїм-Шулім Гітлер (зі срібною медаллю), 1908 р. - Мойше-Іойна Гітлер.

Але повернемося до суду, що відбувся 25 листопада 1926 р. Справу Гітлера розглядали голова суду Брадлей та члени суду Говліч і Лісовський при участі прокурора Шріфтова. Підсудного звинуватили в провокаторстві, коли він під кличкою «Подільський» майже рік, із 26 травня 1908 р. до 1 квітня 1909 р., був секретним співробітником («секретным сотрудником» - «сексотом») Кам’янець-Подільської жандармської охранки. 

Про цю діяльність Гітлера стало відомо 1917 р., коли після Лютневої революції відкрилися для ширшого доступу архіви кам’янецької охранки. Тоді ж відбувся міжпартійний громадський суд над Гітлером, який його виправдав. Проте через дев’ять років пильні більшовики повернулися до цієї справи. 
Гітлер, удруге притягнений до суду, своєї провини не визнав, хоча підтвердив, що справді служив в охранці. Підсудний розповів, що стати провокатором його змусив жандармський ротмістр Лукін, який пригрозив, що у разі відмови співпрацювати Гітлера вишлють до Сибіру - разом із сім’єю. 
З’ясувалися обставини, при яких Гітлер потрапив на службу до охранки. Свідки підтвердили, що так воно і було. Отже, навчаючись у місцевій гімназії, Гітлер належав до революційного гуртка, що підпільно діяв у цьому навчальному закладі. Коли це стало відомо поліції, в Гітлера провели обшук, після чого неблагонадійного юнака звільнили з гімназії. Щоб з’ясувати причину звільнення, Гітлер завітав до жандармської управи. А там ротмістр Лукін запропонував колишньому гімназистові на вибір: або стати «сексотом», або поїхати у сибірське заслання. Щоправда, за гарне «сексотство» було обіцяно гарну винагороду - щомісяця по 15 рублів. Гітлер погодився на співпрацю і став постачати необхідні відомості. Він виявляв конспіративні квартири та осіб, що проводили революційну роботу. Так, Гітлер розповів охранці про Войбаха, який передав нелегальну літературу кравцеві Шерману. 
Як повідав підсудний, він 20 разів був у Лукіна і щоразу приносив йому декілька довідок. За словами Гітлера, які підтвердив свідок - колишній вахмістр жандармського управління Мадюдя, обіцяної винагороди «сексоту» за зібрані ним відомості Лукін так і не виплатив. Урешті, як підтвердив той же Мадюдя, охранка, безплатно використавши «працю» Гітлера упродовж 10 місяців, від його послуг відмовилася. 

Після наради, що тривала дві години, суд оголосив вирок. Гітлера засудили до позбавлення волі на п’ять років зі строгою ізоляцією. Після відбуття покарання він ще на три роки позбавлявся прав. Ці три роки Гітлер мав провести в засланні за межами України. Подальшої його долі ми не знаємо.