«Корова, яку доять для утримання традиційної й іншої енергетики»

7 лютого відбувся II Пленум ЦК Атомпрофспілки. Основне питання, винесене на обговорення Пленуму, - «Про ситуацію, що склалася на підприємствах атомної енергетики і промисловості України та подальші дії Атомпрофспілки».

«Це питання життя і смерті галузі, - зазначив у своїй доповіді голова Атомпрофспілки Валерій Матов, - що поки що забезпечує енергобезпеку України.

Валерій Матов проаналізував нормативно-правові акти, що визначають розвиток ядерно-паливного циклу, починаючи з 1995 року. Амбіційні плани на практиці залишилися декларативними. Власний ядерно-паливний цикл (ЯПЦ), для створення якого Україна мала майже стовідсотковий ресурс, вже нездійсненна мрія. Та й російсько-український проект зі створення ядерно-паливного циклу «пробуксовує». «Фінансування Комплексної програми ЯПЦ передбачалося за рахунок цільової надбавки у тарифі на електроенергію, що виробляється на АЕС України. проте, фактичне фінансування становило 5-10 % від необхідних коштів на реалізацію цієї програми. Саме у недостатньому фінансуванні криється головна причина провалу цієї програми», - зазначив В. Матов.

Та головне питання на часі: продовження ресурсу атомних енергоблоків. Наприкінці 2012 року завершився проектний ресурс експлуатації 1 енергоблока ЮУ-АЕС. До 2017 року ще 8 з 15 діючих енергоблоків відпрацюють належне. Натомість, кошти на проведення підготовчих робіт з продовження ресурсу енергоблоків відсутні. Атомна енергетика не має можливості акумулювати фінанси на свій розвиток, тому що перетворилася, за красномовним висловлюванням голови профкому ХАЕС Михайла Гука «на корову, яку доять для утримання традиційної й іншої енергетики, а тепер ще намагаються засмажити стейк».

За рахунок дешевої «атомної» енергії Уряд утримує ціну на електроенергію для населення і дотує інші галузі енергетики, передусім, теплову. Якщо вугільникам тариф на електроенергію періодично переглядається у бік підвищення, атомникам минулого року його навіть знизили. Національна комісія регулювання енергетики (НКРЕ) установила тариф на електроенергію для НАЕК «Енергоатом» на 6,8 відсотка менший – 21 коп. за кВт/год (ціна на електроенергію для теплоелектростанцій становить близько 60 коп. за кіловат).

«Відкритим залишається питання погашення боргу оптового ринку електроенергії перед ДП НАЕК «Енергоатом», який з року на рік збільшується, - зазначив Валерій Матов. – До того ж, Уряд не подовжив дію Закону України (№2711) «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». І це загроза штучного банкрутства НАЕК і практично вже цього року. Іншою загрозою є Закон, що набрав чинності з 19 січня 2013 року у новій редакції «Про поновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом».

Однак, найбільше обурення атомників зумовив проект Закону №10571, який передбачає створення Фонду розподілення цінового балансу. Головними «меценатами» з його наповнення мають стати державні підприємства НАЕК «Енергоатом» та «Укргідроенерго», які зобов’язані дотувати «зелений тариф», низькі тарифи приватних теплових станцій та теплоелектроцентралей. Прийняття зазначеного Закону, законодавче встановлення ним «залишкового принципу» фінансування ядерної галузі, без урахування особливостей функціонування атомних об'єктів, неодмінно призведе до колапсу в енергозабезпеченні України. Цим Законом практично здійснюється спроба створення на ринку електроенергії сприятливих умов для постачальників електроенергії недержавної форми власності та неконкурентоспроможних умов для АЕС, що неодмінно призведе до загрози невиконання в атомній галузі заходів з виконання як міжнародних зобов'язань, так і норм чинного законодавства України.

Обговорювалися на Пленумі інші «критичні точки» галузі.

Постанова II Пленуму Центрального комітету Атомпрофспілки

від 07 лютого 2013 року 

 Заслухавши інформацію Голови Атомпроф­спілки Матова В.О., заступника Голови Атомпрофспілки, голови ППО ДП НАЕК «Енергоатом» Лича О.В., голови Східної об’єднаної організації профспілки Філіппова Б.М., голови Дніпродзержинської об’єднаної організації профспілки Федоренко Т.О., Пленум Центрального комітету профспілки

ПОСТАНОВЛЯЄ:

Інформацію про ситуацію, що склалася на підприємствах атомної енергетики та промисловості України взяти до відома.

Доручити Президії ЦК профспілки від імені Пленуму ЦК:

2.1. Направити звернення до Президента України Януковича В.Ф. про кризову ситуацію в атомно-промисловому комплексі України.

2.2. Ініціювати перед Президентом України Януковичем В.Ф. питання про необхідність створення державного органу управління атомно-промисловим комплексом України.

2.3. Звернутись до Міністерства фінансів України та Національної комісії регулювання електроенергетики України про встановлення обґрунтованого тарифу на електроенергію та фінансового плану для ДП НАЕК «Енергоатом», який забезпечить сталий розвиток Компанії, виконання умов колективного договору, дозволить у повному обсязі виконати програми з продовження ресурсу енергоблоків АЕС, підвищення рівня безпеки експлуатації ядерних установок, добудови енергоблоків Х-3, Х-4, закупівлі уранового концентрату українського виробництва у повному обсязі.

2.4. Звернутись до департаменту стратегічної політики, інвестицій та ядерно-енергетичного комплексу Міненерговугілля України з вимогою забезпечити розроблення, узгодження та затвердження в установленому порядку державної програми «Ядерне паливо України» на 2014-2020 роки, з метою стовідсоткового задоволення потреб українських АЕС у власному природному урані, цирконієвій продукції та ядерному паливі.

2.5. Звернутись до Кабінету міністрів України з пропозицією про прийняття рішення, спрямованого на забезпечення достатнього фінансування заходів державної цільової економічної програми «Ядерне паливо України».

2.6. Звернутись до Прем’єр-міністра України Азарова М.Я., міністра енергетики та вугільної промисловості України Ставицького Е.А. щодо неприпустимості призначення на посаду керівника ДП НАЕК «Енергоатом» (оператора ядерних установок) осіб, які не мають необхідного стажу роботи на керівних посадах у сфері використання ядерної енергії.

2.7. Інформувати віце-прем’єр-міністра України Бойка Ю.А., секретаря Ради національної безпеки і оборони України Клюєва А.П., міністра енергетики та вугільної промисловості України Ставицького Е.А., голову Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Мартиненка М.В., голову Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Сех І.І., голову Державної інспекції ядерного регулювання України Миколайчук О.А. про рішення ІІ Пленуму ЦК профспілки та запропонувати невідкладно провести відповідні консультації щодо ситуації, яка склалася на підприємствах атомної енергетики і промисловості України.

2.8. У разі неможливості налагодити соціальний діалог з органами державної влади та управління, розробити та затвердити заходи щодо проведення колективних дій по захисту прав та інтересів членів Атомпрофспілки, недопущення руйнування атомної енергетики та промисловості України, зниження рівня ядерної та радіаційної безпеки та умов роботи персоналу ядерних установок і підприємств уранового виробництва.

Звернутись до міжнародних глобальних профспілкових об’єднань IndustryALL та PSI, членами яких є Атомпрофспілка, з проханням надати солідарну підтримку Атомпрофспілці в її діях по недопущенню погіршення норм і стандартів ядерної безпеки в Україні, вимог МАГАТЕ, трудових та соціально-економічних прав працівників.

Регулярно інформувати через засоби масової інформації громадськість України про ситуацію, яка складається в атомно-промисловому комплексі України.

Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Голову Профспілки Матова В.О.

Голова профспілки В.О. Матов

Фото з архіву редакції