Тривають консультації з громадськістю
Заступник головного інженера з нових блоків Хмельницької АЕС Геннадій Самосєй є постійним учасником консультацій з громадськістю нашого регіону щодо перспектив добудови третього та четвертого енергоблоків. У ході зустрічей із представниками територіальних громад акцент робиться на ознайомленні із основними пунктами відкоригованого техніко-економічного обґрунтування (ТЕО), матеріали якого пройшли комплексну державну експертизу ДП «Укрдержекспертиза». За словами Геннадія Самосєя, у відповідному звіті, зокрема, зазначено, що документи ТЕО з будівництва третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС можуть бути затверджені у встановленому порядку.
- Для нас техніко-економічне обґрунтування є важливим документом, - розповідає Геннадій Михайлович, - він дає можливість рухатися в напрямку прийняття важливих урядових документів перед початком завершення будівництва третього та четвертого енергоблоків. «Техніко-економічне обґрунтування будівництва енергоблоків №3,4 Хмельницької АЕС» було розроблено Генеральним проектантом ХАЕС - ПАТ «КІЕП» в рамках договору з ДП «НАЕК «Енергоатом». Проведена його комплексна державна експертиза, яку схвалено розпорядженням КМУ від 04.07.2012 №498 р. Надалі було виконано коригування матеріалів ТЕО у зв'язку з необхідністю заміни постачальника реакторної установки (РУ) ВВЕР-1000 на ВВЕР-1000 виробництва «SKODA JS a.s.»; необхідністю реалізації положень нормативно-правових актів та нормативних документів, змінених або введених в дію після схвалення ТЕО. Технічні рішення, не пов'язані із зазначеними змінами, залишаються такими, що відповідають схваленому ТЕО зі всіма об'єктами і спорудами комплексу енергоблоків №3 і 4 ХАЕС.
Діяльність у сфері використання ядерної енергії в Україні регулюється Законом України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» та «Конвенцією про ядерну безпеку», а також встановленими відповідними правовими та нормативними актами. Необхідність здійснення діяльності щодо коригування ТЕО спорудження енергоблоків № 3, 4 ХАЕС, включаючи ЗВНС визначена наступними документами: «Будівництво енергоблоків №3, 4 на Хмельницькій АЕС. Концептуальне рішення № КР.46.001-14, зареєстроване 20.10.2014 р.»; «Технічні вимоги до реакторної установки типу ВВЕР-1000 для енергоблоків № 3,4 Хмельницької АЕС. ТТ.46.003-15», узгодженні ДІЯРУ; Завдання на проектування «Будівництво енергоблоків № 3, 4 Хмельницької АЕС. ТЕО».
- Під час проведення консультацій з громадськістю, які найчастіше лунають запитання?
- Жителів нашого регіону цікавлять причини проведення консультацій, бо ж вони раніше брали участь у громадських слуханнях з приводу завершення будівництва двох нових енергоблоків. Ми роз’яснюємо, що в результаті проведення переговорів із потенційними постачальниками обладнання реакторної установки було прийнято рішення про застосування РУ ВВЕР-1000 виробництва Skoda JS a.s., яка відповідає всім встановленим нормативним документам України і вимогам Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). В якості референтної реакторної установки (РУ) розглядається РУ типу ВВЕР-1000, яка реалізована на АЕС «Темелін». При цьому в проекті енергоблоків № 3,4 ХАЕС включаючи РУ, яка буде застосовуватись, повинні бути реалізовані всі заходи щодо підвищення безпеки і надійності відповідно до «Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій». Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» обрала турбінну установку на базі проекту К-1000-60/1500-2М виробництва ВАТ «Турбоатом». Спорудження енергоблоків № 3, 4 передбачається з використанням існуючих будівельних конструкцій реакторного відділення, РДЕС та інших об'єктів, безпосередньо пов'язаних із реакторним відділенням, які знаходяться в стадії незавершеного будівництва. При цьому виконуються всі ремонтно-відновлювальні роботи будівельних конструкцій, які визначені за результатами обстеження та оцінки їх технічного стану.
- Не менша увага і до підвищення рівня систем безпеки.
- Так, аварія на японській АЕС багатьох змушує серйозніше ставитись до експлуатації ядерних установок. Ми інформуємо, що на нових енергоблоках будуть встановлені такі системи безпеки, як захист першого контуру від перевищення тиску; аварійне газовиділення; пасивна частина системи аварійного охолодження зони; аварійне охолодження активної зони високого тиску; аварійне охолодження активної зони низького тиску; захист другого контуру від перевищення тиску, включаючи парові арматурні блоки на паропроводах; подача аварійної живильної води в парогенератори, тощо.
На кожній зустрічі, а вони вже відбулися у Шепетівці, Здолбунові, Славуті, ми наголошуємо, що вся інформація про перспективи добудови нових енергоблоків у вільному доступі знаходиться на офіційних сайтах ВП ХАЕС та ДП «НАЕК «Енергоатом». Крім цього ми завжди відкриті для конструктивного спілкування. Потрібно дочекатися схвалення нового техніко-економічного обґрунтування Кабінетом Міністрів України, у якому визначено новий тип ядерної установки ВВЕР-1000 виробництва чеського ядерного машинобудівельного концерну. Новий документ (ТЕО) проходить нині необхідні експертизи, виконано також оцінку вартості будівництва нових енергоблоків. Сам процес завершення будівництва третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС безпосередньо залежить від прийняття розпорядження КМУ та схвалення ЗУ щодо будівництва енергоблоків №3, 4 з доброї волі депутатів Верховної Ради України.
Олександр Шустерук
Фото автора