У регіоні розташування Хмельницької АЕС розпочато громадські обговорення Звіту з оцінки впливу на довкілля будівництва енергоблоків 3,4

В обласних центрах регіону розташування Хмельницької АЕС в  м. Хмельницький та Рівне відбулись громадські обговорення Звіту з оцін­ки впливу на довкілля будівництва енергоблоків №3, 4. Громадські обго­во­рення проходили за участі представників ВП «Атомпроектінжиніринг», АТ Київський науково-дослідни­й та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» (АТ КІЕП), ВП «Хмельницька АЕС» та екологічних організацій Хмельниччини та Рівненщини. Уповноважений орган, який забезпечував проведення громадських обговорень, - Міністерство екології та природних ресурсів України.

У рамках проведення громадських обговорень заступник генерального директора з капітального буді­вництва ВП ХАЕС Олег Рахлінський ознайомив учасників з історією реалізації проекту ХАЕС-3,4, техніко-економічними характеристиками, станом існуючих будівельних конструкцій, світовою практикою реа­лі­зації проектів подібного будівниц­тва. Особливу увагу доповідач акцентував на заходах з безпеки, зазначаючи, що при будівництві третього та четвертого енерго­блоків заплановано впровадження новітніх додаткових систем безпеки: зовнішнього охолодження корпусу реактора, контролю та видалення водню, контрольованого скиду тиску з гермооболонки, зниження тиску в першому контурі. Крім того, для нових енергоблоків передбачається впровадження всіх заходів Комплексної (зведеної) програми з підвищення безпеки(К(з)ППБ), які реалізуються на діючих енергоблоках відповідно до світових стандартів.

Під час громадського обговорення Звіту з оцінки впливу на довкілля будівництва енергоблоків фахівцями Хмельницької АЕС також зазначалось, що після денонсації угоди між Україною і Росією про співпрацю в реалізації ядерних проектів, було виконано коригування техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) спорудження енерго­блоків, з використанням технічних та економічних вихідних даних реакторної установки типу ВВЕР-1000 європейського постачальника, яке пройшло відповідну експертизу. Вибір постачальника обладнання для реакторних установок енерго­блоків №3 та 4 ХАЕС буде проведений на конкурсній основі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».

Однією з умов конкурсу буде максимальне залучення українських виробників, будівельників та монтажників. Так, на двох енерго­блоках передбачається встановлення турбін виробництва підприємства «Турбоатом», використання обладнання автоматизованої системи управління технологічними процесами (АСУ ТП), що встановлюється вітчизняними заводами-виробниками СНВО «Імпульс» (м. Сєвєродонецьк), НВП «Радій»(м. Кропивницький), ТОВ «Вестрон» (м. Харків) та іншого.

Представників громадськості, екологічних активістів цікавили питання надійності будівельних конструкцій, вибору постачальника з виробництва реакторної установки, водного забезпечення, фінансування проекту та інше.

Найбільш перспективним сценарієм із залучення коштів на спорудження енергоблоків, фахівці-атомники вбачають реалізацію проекту «Енергетичний міст «Україна – Європейський Союз», згідно з яким планується інвестування коштів отриманих від продажу електричної енергії.

Також планується запозичити кошти банківських установ, насамперед, зарубіжних. Крім того, частина коштів може бути залучена за рахунок тарифу на атомну електроенергію, який на сьогодні більш ніж втричі дешевший тарифу для вугільних теплових електростанцій.

Атомники також обґрунтували необхідність спорудження нових енергетичних потужностей для України, зазначивши, що добудова двох енергоблоків Хмельницької АЕС дозволить запобігти загрозі виникнення дефіциту генеруючих потужностей в енергосистемі та забезпечить необхідний енергетичний резерв.

На початок 2020 року в Україні залишаться лише три реакторні установки, які не перевищать проектного ресурсу. Нині 15 енерго­блоків українських АЕС виробляють понад 50% всієї вітчизняної електроенергії. Щоб зберегти цей показник незмінним, упродовж 20 років Україна має подвоїти потужності атомних електро­станцій.

Учасники обговорення з боку Замовника, зокрема головний фахівець з систем контролю та управління енергоблока ВП «Атомпроектінжиніринг» Роман Стовбун, заступник головного інженера з ядерної та радіаційної безпеки            КІЕП «Енергопроект» Юрій Сапожніков, заступник генерального директора з капітального будівництва ВП ХАЕС Олег Рахлінський, заступник головного інженера ХАЕС з нових блоків Геннадій Самосєй наводили аргументи і факти, що свідчать про високий науковий рівень проекту, гарантують належну експлуатацію майбутніх енерго­блоків, раціональний підхід до економічних і природних ресурсів.

Власна інформація

Фото Олени Веселової