У співпраці з громадськістю

За одинадцять місяців поточного року Інформаційним центром відділу роботи з громадські­стю та ЗМІ Хмельницької АЕС організовано 89 екскурсій, під час яких 2500 відвідувачів змогли познайомитись з роботою електростанції.

Цьогоріч першими відвідувачами Хмельницької АЕС стали учні з Ізяслава. Потім тут гостями були школярі сільських навчальних закладів Славутського району. За словами начальника відділу роботи з громадськістю та ЗМІ Тетяни Лиситчук, екскурсії в Інформаційному  центрі електростанції проводились студентам Тернопільського педагогічного університету, Рівненського університету водного господарства та природокористування, Національного університету «Острозька академія», Вінницького педагогі­чного університету, Нетішинського технічного ліцею, учням Нетішинської школи мистецтв, загальноосвітніх шкіл Нетішина та Шепетівки. Проведені екскурсії також учасникам Всеукраїнського турніру з плавання «Юна енергетична хвиля», Всеукраїнської олімпіади з безпеки життєдіяльності, обласного семінару з охорони праці, представникам навчально-методичного збору з питань проведення просвітницької роботи з населенням, яке проживає у зоні спостереження АЕС, учасникам регіонального конкурсу рефератів «Атомна енергетика і ми», міжнародного молодіжного форуму представників ядерної галузі, дітям пришкільних таборів міста Нетішина, учасникам Організації молоді Атомпрофспі­лки України, Міжнародної конференції під­приємців та інвесторів, регіонального семінару компанії «Salve finance» тощо.

- Наше основне завдання, - розповідає Тетяна Лиситчук,-  формувати об'єктивну громадську думку про безпечну експлуатацію атомної станції, тому фахівці відділу роботи з громадськістю та ЗМІ   Хмельницької АЕС щорічно запрошують школярів навчальних закладів регіону розташування станції для знайомства з енергетичним підприємством, розробляють для старшокласників графік екскурсій. У Інформаційному центрі Хмельницької АЕС відвідувачі, оглядаючи  макети,  мають змогу більше дізнатися про різні аспекти виробничої діяльності ХАЕС, принцип роботи енергоблоків, бар'єри безпеки та системи захисту на АЕС, подальші перспективи розвитку атомної енергетики. Цікавим та пізнавальним є відеофільм про діяльність одного з найбільших підприємств  Хмельниччини.  У 2013 році експозиційну залу Інформаційного центру прикрасив новий макет, до розробки якого причетна інженер відділу Надія Походонько, а також фахівці навчально-тренувального центру, відділу супроводження нових блоків. Його було виготовлено у київській макетній майстерні «Формат Макет». Макет електрифікований і демонструє основні технологічні процеси під час виробництва електроенергії.

- Макети для нас важливі й тим, що не завжди є можливість відвести екскурсантів у машинний зал, на оглядовий майданчик. А на макеті усе показано схематично, – ділиться враженнями провідний фахівець групи інформації Олена Веселова. - Принаймні на макеті модифікованої реакторної установки В-392 добре видно реактор у розрізі, що демонструє активну зону, систему швидкого введення бору, систему пасивного відведення залишкових тепловиділень, допалювачі водню тощо. Макет турбінного відділення дає чітке уявлення про турбінну установку вітчизняного виробництва – тихохідну турбіну, яку планується виготовити на харківському підпри­ємстві «Турбоатом». Сам енергоблок з реактором ВВЕР-1000 (В-392) виконаний в зменшеному масштабі 1:100 та  імітує за допомогою світлової індикації та деталей, що обертаються (ротор турбогенератора), роботу систем і обладнання реакторної установки та турбоустановки в режимах нормальної експлуатації. Де­що інший масштаб має макет пром- майданчика – 1:500, на ньому можна побачити, яким чином на енергоблоках виробляється електроенергія, та як вона видається через ВРП-330 і ВРП-750 кВ в об’єднану енергосистему країни.

Екскурсанти мають можливість переконатись, що працівники Інформаційного центру намагаються робити екскурсії піз­навальними, застосовуючи елементи діалогу. Це дає можливість швидко налагоджувати контакт із аудиторією. Такі екскурсії надовго залишаються в пам’яті. Певною родзинкою є проведення імпровізованих конкурсів на знання основ атомної енергетики. Найбільш допитливих та ерудованих школярів органі­затори екскурсій заохочують невеликими призами – канцелярською та  сувенірною корпоративною продукцією.

- Для нас важливо не тільки формувати позитивний імідж нашого підприємства, яке майже три десятки років надійно та безпечно виробляє електроенергію, - продовжує розповідь Тетяна Лиситчук, - а й  прищеплювати інтерес до ядерної галузі. Вже складається певна тенденція, коли студентами профільних вузів, які готують фахівців у різних сферах АЕС, стають колишні випускники шкіл Ізяславського, Славутського, Острозького, Здолбунівського районів. Вони демонструють гарну успішність, тому мають всі шанси згодом замінити фахівців, які йтимуть на заслужений відпочинок. Великий інтерес до нашого підприємства спостерігається з боку представників вузів Києва, Одеси, Львова, Вінниці. «Не байдужі» до нас навчальні заклади, які готують спеціалістів сфери гідротехнічних споруд, контролю за довкі­ллям. На станцію щорічно навідуються студенти з Рівненського університету водного господарства, Тернопі­льського педагогічного університету. За словами викладачів цих закладів, під час екскурсій на ХАЕС є можливість теоретичні знання підкріплювати візуальним сприйняттям роботи різних механізмів та систем.

Відділ роботи з громадськістю та ЗМІ займається не тільки екскурсійною діяльністю. Його працівники працюють над створенням інформаційних програм, які транслюються на місцевому та регіональному телебаченні Хмельницького, Рівного. Робота Хмельницької АЕС висвітлюється на шпальтах газети «Перспектива» та веб-сайті. Крім цього, ведеться робота з органі­зації прес-конференцій із спеціалістами електростанції. Також організовуються конкурси серед юних художників регіону, авторів рефератів та літературних творів про атомну енергетику. Переслідується головна мета – поширення правдивої інформації про електростанцію.

Олександр Шустерук

 Фото автора та Віктора Гусарова