Діагностика, налагодження, випробування  - важливі етапи безпеки виробництва

Цех налагодження та випробування устаткування – багатопрофільний підрозділ, який опікується  підтриманням проектних значень, підвищенням надійності та економічності режимів роботи тепломеханічного устаткування, інженерною  підтримкою процесу експлуатації енергоблоків ВП ХАЕС згідно з проектом. В складі цеху лабораторії: першого та другого контурів; випробування арматури та трубопроводів; локалізуючих систем безпеки; діагностики та систем технічної діагностики.

Колектив вирішує локальні і загальностанційні завдання, серед яких розробка і впровадження на­дійних і економічних режимів роботи тепломеханічного устаткування; доведення експлуатаційних характеристик тепломеханічного устаткування до проектних значень; управління режимами теплової мережі; контроль та діагностика вібраційного стану устаткування; моніторинг стану захисної оболонки; випробування арматури і трубопроводів; вирішення проблемних питань ведення тепломеханічних режимів, пов`язаних з компетенцією кількох цехів (РЦ, ТЦ, ЕЦ, ЦТАВ); розслідування порушень у роботі енергоблоків; розробка, супро­від, перегляд, коригування експлуатаційної документації загальноблокового призначення.

Персонал підрозділу здебільшого молодий, але добре обізнаний з технікою, новинками у царині, якою опікується, постійно удосконалює знання, аби відповідати вимогам, що ставить життя перед колективом.

Приміром 2012 року без затримок, що впливають на збільшення термінів планово-попереджувальних робіт, здійснено регламентні випробування на устаткуванні блоків №1,2, які віднесені до ядернонебезпечних робіт.

Успішно виконані роботи за програмами регламентних, передремонтних та приймально-здавальних випробувань під час зупинки  і пуску блока та в період ППР. За рахунок встановлення цехом ТАВ нового випробувального комплексу було досягнуто зменшення термінів випробування СГО (системи герметичного огородження) енергоблока №1 на інтегральний витік.

Виконано у стислі терміни роботи з віброналагодження турбоагрегатів №№1 та 2 після ППР. Порушень та відхилень в роботі енергоблоків ХАЕС, пов’язаних з діяльністю ЦНВУ, не було.

Чималий позаплановий обсяг робіт здійснено лабораторією першого контуру (начальник Сергій Ковальчук) у зв’язку із непередбаченою регламентом зупинкою енергоблока №2. Була здійснена розробка комплексних випробувань, підготовлені звіти у відповідні інстанції. Успішно експлуатується система діагностики залишкового втомлюваного ресурсу на енергоблоці №2.

Лабораторія 2 контуру (керівник Олександр Анохін) розробила  та переглянула 47 робочих програм (з яких для блока №1 – 34, для блока №2 – 13, в  тому числі 2 робочі програми ядернонебезпечних робіт). Розглядались та узгоджувались технічні умови на підключення споживачів тепломережі. Щомісяця здійснювався аналіз поточного стану устаткування турбінних цехів  енергоблоків №1 та 2.  Щоденно надавалися ВТС дані з обмеження потужності блоків №1,2. Проводився контроль параметрів тепломережі з видачею рекомендацій начальнику зміни станції. Розроблені заходи з підвищення наді­йності теплопостачання споживажів тепломережі.

 Працівники лабораторії випробування арматури та трудопроводів (очі­льник Олександр Васякін) провели передремонтні та комплексні випробування локалізуючої арматури в період ППР блоків №1 і №2, взяли участь в проведенні комплексних випробувань ЗК САОЗ НТ (запобі­жного клапана системи аварійного охолодження активної зони низького тиску) виробництва фір­ми «Bopp&Reuther» (Німеччина) на блоці №1.

Виконано контроль проведеного технічного обслуговування опорнопідвісної системи в реакторному та турбінному відділеннях  блоків №1 і №2 в ППР-2012 та в міжремонтний період.

Персонал лабораторії локалізуючих систем безпеки (начальник Олександр Гейжа) пройшов навчання з експлуатації системи контролю герметичного огородження, провів апробування пластин автокаталістичного рекомбінатора тестером на параметрах 35°С та 110 °С, взяв участь у розробці техніко-економічного розрахунку на впровадження системи «СИГО-1».

Лабораторія систем технічної діагностики (керівник Вадим Сосновських) займається постійним контролем технічного стану устаткування реакторної установки енергоблока №2 локальними системами діагностики, як складової комплексної системи діагностики.

В період минулорічного ППР спільно з працівниками цеху ТАВ на другому енергоблоці перевірено працездатність вимірювальних каналів комплексної системи діагностики. Цьогоріч працівники лабораторії проводять підготовчі роботи з впровадження комплексної системи діагностики на блоці №1, а саме - розробляють та узгоджують технічні вимоги та графіки постачання обладнання.

Лабораторія діагностики (начальник Павло Трикуш) протягом 2012 року своєчасно виконувала вібраційні обстеження устаткування відповідно до затверджених графіків та позапланових замовлень підрозділів. Виявлено 380 механізмів з оцінкою вібраційного стану «незадовільно». Всі механізми з підвищеним рівнем вібрації були доведені до нормального вібраці­йного стану відповідно до наданих лабораторією діагностики рекомендацій.

На замовлення цехів були виконані вібраційні обстеження регулюючих клапанів високого тиску турбоагрегатів блоків №№ 1,2; вібраційні обстеження арматури реакторного відділення блока №1; трубопровідних систем реакторних та турбінних відділень блоків №№ 1та 2; вібраційні обстеження статорів генераторів обох блоків. Персоналом виконувались роботи з віброналагодження турбоагрегата №1 після поточного ремонту тощо.

Перераховувати весь технічний спектр робіт важко.

Можемо лише констатувати, що персонал ЦНВУ активно сприяє безпеці, підтримує її,  при відхиленнях від нормального режиму роботи здійснює аналіз причин виникнення відхилень та видає рекомендації цехам-власникам обладнання для їх усунення.

Розуміючи вплив своєї діяльності на безпеку, працівники цеху постійно підвищують свій професійний рівень, щоб мати необхідні знання для виконання завдань, які на них покладено.

У 2012 році за вагомі внески кілька працівників відзначені Почесними грамотами ХАЕС та НАЕК, Анатолій Чумак отримав знак «Почесний працівник Хмельницької АЕС», портрет Павла Трикуша занесено на Дошку пошани «Вони твоя гордість ХАЕС».  У 2010 році такої ж відзнаки був удостоєний Сергій Черепанов.

Наша розповідь буде неповною, якщо ми не згадаємо людей, які стояли біля витоків тридцятирічної історії підрозділу.

18 квітня 1983 року переводом з Нововоронезької АЕС на посаду керівника цеху наладки та випробувань прийнято С. І. Залуцького. Цей спеціаліст зробив багато для становлення підрозділу, заклав основи його діяльності на ХАЕС, а сам згодом багато років працював на різних посадах станції, останнім часом виконуючи обов’язки головного технолога.

Найдовше очолював колектив М.І.Нікітін - з 1986 по 2003 рік. В історії цеху записані імена О.М.Білаша, О.І.Анохіна, С.О.Троценка. Останні три роки біля керма цеху знаходиться молодий фахівець Євген Носиков, якому допомагають заступники Сергій Черепанов та Анатолій Чумак.

Кожен з 40 працівників підрозділу заслуговує на окрему розповідь, адже коло інтересів працівників цеху надзвичайно велике.

Приміром Олександр Соловйов знаний на теренах Нетішина як завзятий турист та прихильник здорового способу життя. Щороку він здійснює кілька сходжень на вершини українських Карпат, мандрує заповідними стежками краю. Він не просто притримується певних методик, напрацьованих вченими, але й веде активні пошуки «філософського» каменя, співставляє здобутки інших з власними спостереженнями. Звичайно, має прихильників, поширює знання серед громади.

Олександр Стефанович також має низку різноманітних уподобань, серед яких риболовля. А ще він має хист до театрального мистецтва і спектаклі аматорського колетиву «Маски» не обходяться без його участі.

Інженер Олена Романова є членом профкому Хмельницької АЕС. Чимало різноманітних заходів організовано цією активісткою.

Провідний інженер Андрій Радченя не замикається на виробничих питаннях, але й долучається до досліджень профспілкового життя. Він серед переможців загальностанційного змагання наукових доповідей серед молодих працівників станції.

Окремої розповіді заслуговує ветеран виробництва Володимир Гончар. На ХАЕС Володимир Михайлович з моменту пуску першого енерегоблока станції. Перевівся сюди з Рівненської АЕС. У 1987 році його обирають головою профкому. Розважливість, інтелігентність, глибокі знання – риси, що приваблюють до нього людей.

В колективі трудиться Олександр Мокроусов, який за прихильність до здорового способу життя, за самовідданість у різного роду змаганнях 2010 року відзначений унікальною нагородою «Лицар спорту».

Список добрих справ, різних захоплень працівників цеху можна продовжувати і продовжувати.

Побажаємо їм залишатись молодими, а цеху зустрічати майбутні ювілеї – сорока і п’ятдесятирічні.

Віктор Гусаров

Фото Валерія Валуєва